Data publikacji:

Jak skanować negatywy?

Robienie zdjęć z użyciem tradycyjnych analogowych aparatów jest wciąż popularne wśród wielu miłośników fotografii. Jednym z największych kosztów związanych z tym hobby jest jednak wywoływanie dużej ilości zdjęć z posiadanych negatywów. Z podobną przeszkodą spotykają się też osoby, które mają w szafach stare rodzinne filmy i klisze, których odbitki zgubiły się z czasem lub nigdy nie powstały. Skanowanie negatywu pozwala w tych przypadkach na szybki podgląd zdjęć oraz jego cyfrową archiwizację, bez potrzeby odwiedzin w zakładzie fotograficznym. W artykule radzimy jak się za to zabrać.
skanowanie negatywu
Fotograficzne negatywy potrafią być prawdziwą kopalnia skarbów, odsłaniając przed nami odrobinę przeszłości. Jak już wspomnieliśmy, na strychach, w szafach oraz skrytkach znajdujących się w wielu domach i mieszkaniach bardzo często odnajdujemy stare rolki wywołanego filmu. Normalnie zrobienie odbitek wiąże się z dużymi kosztami, zwłaszcza wtedy, kiedy w pobliżu miejsca zamieszkania nie znajduje się żaden zakład fotograficzny oferujący taką usługę. Jeszcze większe problemy możemy mieć z wywołaniem negatywów na slajdach, albo szklanych płytkach. Z problemem tym oczywiście muszą też zmagać się miłośnicy analogowej fotografii.

Jak skanować negatyw?

Jeżeli chcemy zdigitalizować posiadane negatywy i odtworzyć z nich odbitki musimy je w pierwszej kolejności przenieść do pamięci komputera lub innego urządzenia elektronicznego. Aby tego dokonać możemy skorzystać z kilku sprawdzonych metod.

Skanowanie negatywów przy pomocy smartfona

Najprostsza i najtańsza metoda na archiwizację negatywu. Jest banalnie proste, po prostu robimy zdjęcie filmowi lub slajdowi przy pomocy aparatu smartfona. Obecnie nawet telefony z niższej półki cenowej posiadają obecnie sensory, które pozwolą uzyskać dość wysokiej jakości obraz. W opcjach urządzenia możemy też wybrać filtr odwracający kolory, pozywający nam od razu zobaczyć w pełnej krasie zdjęcie na filmie. Bardziej kompleksową obróbkę (korekta kolorów, kontrastu, usuwanie widocznych uszkodzeń i przebarwień) przeprowadzimy z komputerowymi programami graficznymi.
Oczywiście metoda ta wymaga odpowiedniego przygotowania negatywu. Koniecznie musi być on podświetlony od spodu równomiernym i bardzo jasnym światłem. Idealnie nadaje się do tego np. szklany blat lub stół. Dla jeszcze lepszego efektu warto przeprowadzać proces w ciemnym pomieszczeniu. Jeżeli skanujemy większą liczbę negatywów warto przymocować telefon do statywu.

Skanowanie negatywów przy pomocy aparatu cyfrowego

Proces przebiega podobnie jak w przypadku robienia zdjęć przy pomocy smartfona. Przewagą tej metody jest obiektyw aparatu, który pozwala na wykonywanie wielokrotnego zoomu bez utraty jakości obrazu i widocznego cyfrowego ziarna. Umożliwia to uzyskanie odbitek w lepszej jakości oraz wyższej rozdzielczości.

Skanowanie negatywów przy pomocy skanera komputerowego

Korzystanie ze skanerów jest bajecznie proste, wystarczy rozwinąć film i umieścić go w urządzeniu. Równocześnie możemy w ten sposób skanować nawet kilka pociętych pasków negatywów. Niektóre modele oferują specjalne przystawki na klisze dodatkowo ułatwiające zadanie. Pamiętajmy też, że znacznie lepsze efekty osiągniemy korzystając z urządzeń z wbudowanym podświetleniem.

Skanowanie negatywów przy pomocy dedykowanego skanera fotograficznego

Profesjonalny sprzęt do digitalizacji negatywów, który używany jest między innymi przez firmy fotograficzne. Przeznaczony jest on wyłącznie do skanowania filmów oraz slajdów, znacząco przyspiesza pracę i ma wyświetlacz z podglądem skanowanych zdjęć. Nie nadaje się do okazjonalnego domowego użytku, bowiem nawet najtańsze modele kosztują grubo ponad tysiąc złotych, może jednak zainteresować hobbystów.
Zdjęcie: Envato Elements