Data modyfikacji:

Jakie słuchawki bezprzewodowe ANC?

System aktywnej redukcji szumów w słuchawkach to niezwykle przydatna technologia, która poprawia jakość dźwięku oraz odbiór muzyki nawet w najbardziej niesprzyjających ku temu warunkach, takich jak głośna i ruchliwa ulica, siłownia czy wnętrze wypełnionego po brzegi autobusu. Podpowiadamy więc, jakie słuchawki bezprzewodowe ANC wybrać.

Sprawdź również: Ranking słuchawek bezprzewodowych

słuchawki anc

Czym jest ANC?

Aktywna redukcja szumów to technologia opisywana w specyfikacji technicznej słuchawek literowym skrótem ANC (ang. Active Noise Cancelling). Została ona opracowana w ubiegłym stuleciu z myślą o żołnierzach, głównie pilotach samolotów bojowych. Obecnie przeszła już jednak do cywila i coraz częściej znajduje zastosowanie nawet w tańszych modelach słuchawek dostępnych w sklepach. Niedziwne więc, że zdobywa wciąż nowych miłośników, którzy odkrywają jej zalety.

Technologia ANC stała się jeszcze bardziej atrakcyjna za sprawą upowszechnienia się urządzeń mobilnych, przez co wielu z nas potrafi spędzić prawie cały dzień z założonymi słuchawkami, zanurzając się w ulubionej muzyce lub audiobookach, starając się przy tym zapomnieć o otaczającym świecie.

Jak działa redukcja szumów w słuchawkach ANC?

Najprościej ujmując, technologia redukcji szumów w dużej części niweluje dźwięki pochodzące z naszego otoczenia. Odcina nas od bodźców zewnętrznych w znacznie lepszy sposób niż pozbawione jej nawet najbardziej dopasowane do ucha modele standardowych słuchawek. Co ciekawe, funkcja ta działa nawet wówczas, gdy niczego nie słuchamy, wystarczy tylko, by posiadające ją urządzenie było cały czas włączone.

Tłumienie zewnętrznych dźwięków dokonywane jest na dwa sposoby. Słuchawki z ANC to prawie zawsze modele wokółuszne lub dokanałowe, wykonane z wysokiej jakości materiałów gwarantujących świetną izolację. Większa część pracy spada jednak na podzespoły elektroniczne sprzętu oraz wbudowane w niego mikrofony. Odbierają one na bieżąco otaczające nas odgłosy, analizując strukturę wykrytych dźwięków i szumów. Następnie praktycznie w czasie rzeczywistym wysyłają do ucha dźwięki o odwróconej fazie, które niwelują niepożądane hałasy.

Warto rozwiać wątpliwości i zaznaczyć, że redukcja hałasu nie wpływa negatywnie na nasz słuch. W rzadkich przypadkach niektóre wrażliwe osoby mogą słyszeć jednak wyraźny lekki pisk, a nawet poczuć mdłości. Słuchawek ANC nie powinni jednak używać np. motocykliści i cykliści, ponieważ pozbawiają się w ten sposób krytycznie ważnych informacji o tym, co dzieje się na drodze.

Polecane bezprzewodowe słuchawki ANC: ranking

Sony WH-1000XM4

Wysokiej klasy słuchawki bezprzewodowe ANC firmy Sony, za które zapłacimy około 1500 złotych. Model wyposażony został w niezwykle skuteczny i wiodący system redukcji szumów na rynku. Ponadto może pochwalić się szeregiem funkcji zwiększających wygodę użytkowania.

Poza możliwością połączenia z dwoma źródłami dźwięku jednocześnie, urządzenie wykrywa automatycznie to, czy je zakładamy, samodzielnie wstrzymuje też odtwarzanie muzyki przy ich zdejmowaniu. Maksymalny czas pracy Sony WH-1000XM4 na jednym ładowaniu to 30 godzin.

Audio-Technica ATH-ANC700BT

Nauszne słuchawki Bluetooth z funkcją ANC, które zaprojektowała ceniona firma Audio-Technica. Model odznacza się wysoką jakością dźwięku oraz funkcjonalnością, między innymi za sprawą sterowania dotykowego oraz składanej na płasko konstrukcji. Jego system redukcji szumów niweluje do 90 procent niechcianych dźwięków z otoczenia.

Na jednym ładowaniu słuchawki mogą działać nawet od 25 do 45 godzin, w zależności od tego, czy włączymy system ANC i komunikację bezprzewodową (urządzenie łączy się również za pomocą standardowego kabla audio).

Philips UpBeat TAUT102BK

Bezprzewodowe słuchawki dokanałowe ANC. Poza opcją aktywnej redukcji szumów ich zaletą są sześciomilimetrowe neodymowe przetworniki akustyczne, które według producenta zapewniają czysty dźwięk i mocne basy. Na uwagę zasługują również wymienne gumowe nasadki pozwalające na dopasowanie urządzenia do kształtu ucha, co dodatkowo skutecznie izoluje nas od otoczenia.

Maksymalny czas nieprzerwanej pracy to 3 godzin. W przypadku korzystania z dołączonego etui (bateria 3350 mAH) zyskujemy dodatkowe 9 godzin przy wielokrotnym ładowaniu.

Autor: Michał Kułakowski