Nie trzeba chyba nikogo przekonywać do tego, że słuchawki są niezbędnym dodatkiem do każdego smartfona. Bez nich trudno wyobrazić sobie korzystanie z jego funkcji multimedialnych poza domem, a także wykonywanie rozmów w czasie, gdy mamy zajęte ręce. Radzimy więc, jakie słuchawki bezprzewodowe do telefonu wybrać, a także jak je podłączyć.
Dziś nie rozstajemy się już prawe ze swoimi smartfonami. Stanowią one nie tylko przydatne narzędzie do komunikacji z innymi oraz surfowania w sieci, ale dla wielu z nas są także głównym centrum rozrywki. Na małym ekranie oglądamy wideo oraz gramy, a kiedy indziej słuchamy też muzyki, audiobooków lub radia.
Prawie zawsze mamy przy tym założone słuchawki. Dzięki popularyzacji technologii Bluetooth oraz wysiłkom największych producentów sprzętu mobilnego, coraz częściej kupujemy i korzystamy z modeli bezprzewodowych, które zapewniają nam nieporównywalnie większą swobodę ruchów i uwalniają od zmory plączących się kabli. Podpowiadamy zatem, jakie słuchawki bezprzewodowe do telefonu wybrać.
Jeżeli decydujemy się na kupno słuchawek przeznaczonych stricte do korzystania z telefonu, nasz wybór nieco się zawęża. Posiadacze smartfonów sięgają w pierwszej kolejności po modele douszne i dokanałowe.
Zalety tego rodzaju słuchawek są dość oczywiste. Na pierwszy plan wysuwają się tu ich niewielkie rozmiary. Pozwalają one na szybkie schowanie i łatwe przenoszenie sprzętu.
Kupno dużych modeli nausznych wiąże się bowiem np. z potrzebą zaopatrzenia się w dodatkowy futerał lub torbę, zwłaszcza jeżeli są one droższe i bardziej wrażliwe na uszkodzenie lub zachlapania. Jeżeli znajdujemy się w zatłoczonych przestrzeniach, istnieje też prawdopodobieństwo, że nasze duże słuchawki z opaska zwyczajnie ktoś przez przypadek zerwie nam z głowy. Kompletnie nie sprawdzają się też podczas uprawiania sportu.
Kompaktowe wymiary słuchawek dousznych i dokanałowych sprawiają również, że możemy korzystać z nich w każdych możliwych warunkach. Założymy je zarówno podczas spaceru w parku, w zatłoczonym autobusie, w biurze, a nawet podczas treningu w siłowni. Polecane są tutaj zwłaszcza modele dokanałowe, których konstrukcja zapobiega wypadaniu z ucha, a także dodatkowo wzmacnia dźwięk i basy.
Jeżeli zależy nam na kompletnej wolności, powinniśmy zainwestować w bezprzewodowe urządzenia typu TWS – true wireless (pol. prawdziwie bezprzewodowe), które w ostatnich latach stały się prawdziwym przebojem. Obie słuchawki zestawu posiadają własne miniaturowe baterie i nie są ze sobą połączone standardowym kablem z akumulatorem i pilotem.
Dodatkowym atutem tego typu zestawów jest etui pełniące równocześnie rolę stacji dokującej. Przy krótkich przerwach na ładowanie przedłuża ono czas pracy sprzętu do ponad 20 godzin, który wcześniej zapewnić mogły jedynie modele nauszne.
Wybierając słuchawki do telefonu, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka zawartych poniżej czynników. Pamiętajmy przy tym, żeby przed kupnem danego modelu zapoznać się z opiniami na jego temat w internecie.
Nie zaszkodzi też zajrzeć do profesjonalnych recenzji i porównań. Zwracajmy w nich jednak uwagę jedynie na czysto techniczne kwestie, odbiór dźwięku jest bowiem niezwykle subiektywny i czasami nawet najlepiej oceniane słuchawki mogą nam zwyczajnie nie przypaść do gustu z powodu „złego lub dziwnego brzmienia”.
Kluczowy w przypadku słuchawek bezprzewodowych dla telefonu. Pozwala on nam oszacować, jak długo będziemy mogli bez przerw korzystać z urządzenia. Wówczas gdy nie chcemy na zbyt długo odrywać się od muzyki, warto zainwestować w model z opcją szybkiego ładowania.
Decyduje ona o sile dźwięku oraz głębokości basów. Zazwyczaj wpływ na nią ma średnica przetworników urządzenia podawana w milimetrach. W typowych słuchawkach do telefonu mamy do czynienia z niewielkimi przetwornikami o wielkości maksymalnie 6 mm. Nie zapewnią one tak głębokiego dźwięku, jak ich większe nauszne odpowiedniki, ale droższe modele dokanałowe pod tym względem potrafią deptać im po piętach.
Określa zakres fal dźwiękowych wysyłanych przez urządzenie, które są podawane w hercach. Ludzki słuch odbiera dźwięki o częstotliwości od 16 Hz do 20 kHz. Oznacza to, że idealne słuchawki powinny posiadać pasmo przenoszenia w całym tym zakresie, zapewniając tym samym naturalnie brzmienie.
Bardzo istotna w przypadku urządzeń do smartfona. Nasze słuchawki nieraz będą wystawione na niespodziewane wstrząsy, upadki z wysokości, a także niesprzyjające warunki pogodowe, takie jak mróz czy deszcz.
Odporność na uszkodzenia i zachlapania jest istotna zwłaszcza w modelach dla aktywnych osób i opisywana jest za pomocą kilku różnych certyfikatów wytrzymałości na zabrudzenia i wodę, które producent podaje w tabeli z danymi technicznymi sprzętu. Unikajmy więc najtańszych urządzeń, na których najczęściej tylko z pozoru oszczędzimy.
Są to przeróżne funkcje, które odróżniają sprzęt od konkurencji lub są ciekawym bonusem zachęcającym do jego kupna. Może być to system aktywnej redukcji szumów, gumowe wkładki do ucha lub mikrofon/-y.
Podłączenie słuchawek bezprzewodowych do telefonu jest banalnie proste. Bez względu na to, z jakiego smartfona korzystamy, każdy z nich wyposażony jest w moduł komunikacyjny Bluetooth, który uniwersalnie montowany jest przez wszystkich producentów sprzętu mobilnego.
Kiedy włączymy komunikację Bluetooth z poziomu systemu operacyjnego, smartfon samodzielnie zaczyna wyszukiwać urządzenia, z którymi może się połączyć. W tym momencie uruchamiamy funkcję parowania w słuchawkach (informację, jak dokładnie ją aktywować, znajdziemy w instrukcji użytkownika). Po kilku sekundach oba sprzęty nawiążą kontakt i od tej pory będą się widziały przy każdym kolejnym uruchomieniu, a my możemy już swobodnie słuchać muzyki lub obejrzeć klip wideo.