Data publikacji:

Jakie słuchawki do kasku motocyklowego?

Kierowcy jednośladów często decydują się na zakup słuchawek do kasku. Takie urządzenia pozwalają podczas jazdy odbierać połączenia telefoniczne, słuchać muzyki albo wskazówek nawigacji. Zestaw słuchawkowy może znacząco poprawić komfort jazdy, ale może także zadziałać przeciwnie, a nawet okazać się niebezpieczny. Jakie słuchawki do kasku motocyklowego warto wybrać? Podpowiadamy!
słuchawki do kasku motocyklowego

Czym się kierować, wybierając słuchawki do kasku motocyklowego?

Najważniejszą kwestią, którą należy wziąć pod uwagę podczas zakupu słuchawek, jest komfort ich użytkowania. Klasyczne douszne słuchawki najczęściej nie są kompatybilne z kaskami motocyklowymi, przez co wyściółka może je dociskać do uszu, w efekcie czego pojawi się dotkliwy ból. Jeżeli jest taka możliwość, warto przed zakupem przymierzyć oba elementy i sprawdzić, jak będą współgrać.
Z wygodą wiąże się także kwestia obecności kabla. Słuchawki na Bluetooth są znacznie wygodniejsze niż te przewodowe, które przy gwałtownym ruchu mogą odłączyć się od urządzenia. Kabelek może także przeszkadzać podczas jazdy, plącząc się lub uwierając pod ubraniem. Choć nie każdemu to przeszkadza, warto wziąć ten aspekt pod uwagę.
Drugą kwestią jest wytrzymałość. Słuchawki do kasku muszą być odporne na wstrząsy oraz niesprzyjające warunki atmosferyczne. Warunki pogodowe mogą zmieniać się niespodziewanie, więc urządzenie powinno radzić sobie nawet podczas jazdy w rzęsistym deszczu bądź śniegu, a także po wymagającej nawierzchni.
Równie istotna jest jakość i trwałość. Wybieranie najtańszych modeli słuchawek nie jest dobrym pomysłem. Choć opcje budżetowe mogą kusić, istnieje duże ryzyko, że nie przetrwają intensywnego użytkowania. Słuchawki do kasku motocyklowego muszą być wykonane solidnie i z trwałych materiałów.

Słuchawki do kasku czy interkom – co jest lepsze?

Kierowca motocykla musi podczas jazdy mieć możliwość usłyszenia klaksonu bądź sygnału alarmowego pojazdu znajdującego się w okolicy. Douszne słuchawki do kasku mogą tłumić szum wiatru i warkot silnika, ale też dźwięki, które motocyklista musi słyszeć. Pod tym względem znacznie lepszym wyborem jest interkom.
Po pierwsze – większość wysokiej jakości kasków jest wyposażonych w specjalne miejsca na głośniki, które nie mają bezpośredniego styku z uchem i przepuszczają więcej dźwięków otoczenia. Po drugie – wiele modeli interkomów jest wyposażonych w funkcję dostosowywania głośności do prędkości. Przy wolniejszej jeździe muzyka czy też nawigacja jest automatycznie cichsza niż na drodze szybkiego ruchu czy autostradzie.
Niezależnie od wyboru urządzenia, warto pamiętać o ryzyku, jakie pojawia się w związku z jego wykorzystaniem. Odtwarzana podczas jazdy muzyka może nie tylko rozpraszać uwagę, ale też doprowadzić do uszkodzenia słuchu, jeżeli jest zbyt głośna. Z uwagi na to przewagą interkomu jest jego kompatybilność ze specjalnymi zatyczkami, które chronią słuch.
Największym minusem interkomu jest jego wysoka cena. Słuchawki do kasku są często rozwiązaniem kilkukrotnie tańszym, przez co bardziej opłacalnym ekonomicznie, szczególnie przy nieczęstym użytkowaniu. Jeżeli wygodnie leżą w kasku i nie blokują dźwięków otoczenia, można się na nie skusić bez obaw, że negatywnie wpłyną na komfort i bezpieczeństwo podczas jazdy.
Zdjęcie: Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!