Data publikacji:

Jakie słuchawki dokanałowe do 100 zł wybrać?

Muzyka i sport to nierozłączna, uzupełniająca się para. Dźwięki ulubionej piosenki podczas treningu dodają przysłowiowych skrzydeł i łagodzą napięcie. Jest to możliwe tylko dzięki dobrej jakości słuchawkom dokanałowym, które sprawdzają się świetnie w każdych warunkach.
słuchawki

Dlaczego warto kupić słuchawki dokanałowe? Czym się wyróżniają?

Nie każdy rozróżnia słuchawki douszne od kanałowych. Ten drugi rodzaj słuchawek wkłada się bezpośrednio do kanału usznego. Są bardzo małe, dlatego często nazywa się je pchełkami. Bardzo dobrze trzymają się ucha dzięki miejscu lokalizacji, ale też specjalnym dodatkom. Są to nakładki (gumki) silikonowe lub miękkie pianki. Komfort noszenia tego typu słuchawek jest bardzo duży.

Słuchawki dokanałowe bardzo dobrze izolują dźwięki z otoczenia

Funkcjonalność słuchawek dokanałowych doceniają szczególnie biegacze oraz te osoby, które wykonują dynamiczną gimnastykę. Ćwiczenia ruchowe wykonywane w rytm muzyki przebiegają sprawniej i z większym zapasem energii. Ulubione brzmienie może być więc motywatorem do wyjścia na świeże powietrze w czasie niesprzyjających warunków pogodowych. Również dzięki muzyce można bić swoje rekordy treningowe. Aby jednak tak było, potrzeba bardzo dobrych słuchawek, które będą ergonomiczne i świetne pod względem jakości brzmienia.

Zasada działania słuchawek dokanałowych

Słuchawki tego typu działają na zasadzie przetwornika dynamicznego i armaturowego. Pierwszy z nich składa się z membrany i przyklejonej do niej cewki, która odpowiada za przepływ prądu. Dźwięk powstaje na skutek drgań cewki wywołanych zmianami prądu. Natomiast drugi typ przetworników działa w oparciu o rdzeń uruchomiony pod wpływem zmian prądu. W efekcie membrana zostaje wprawiona w drgania. Przetworniki armaturowe są bardzo małe, co pozwala na umieszczenie ich nawet trzech w jednej słuchawce.

Na co zwracać uwagę przy zakupie słuchawek dokanałowych?

Producent dołącza do opakowania ze słuchawkami zestaw kilku gumek (nakładek). Im więcej ich znajdziesz w zestawie, tym lepiej dopasujesz je do rozmiaru kanału usznego. Jeśli gumka będzie za duża, nie będzie stabilnie umocowana w uchu i spowoduje ból podczas użytkowania.

Za mała będzie z kolei wypadać i nie wyizoluje odpowiednio dźwięków otoczenia, łatwo reprodukują miękkie, mocne tony niskich basów. Kolejna kwestia, bardzo ważna przy wyborze słuchawek dokanałowych, to pasmo przenoszenia. To po prostu zakres częstotliwości wyrażony w hercach (Hz), jakie przenoszone są przez słuchawki. Podczas zakupu zwracaj uwagę na wartość tego parametru. Im szerszy, tym lepszą jakość dźwięków (większa ilość niskich i wysokich tonów) usłyszysz w swoich słuchawkach.

Niewątpliwie istotna jest także czułość, czyli głośność słuchawek przy konkretnym ustawieniu mocy wejściowej. Oprócz czułości liczy się również impedancja, czyli stopień stawiania oporu natężeniu prądu zmiennego. Zwróć uwagę, czy sprzęt, którym się interesujesz, ma większą impedancję niż urządzenie, które emituje dźwięk. Zawsze powinna być ona dużo wyższa, nawet w najtańszych modelach słuchawek.

Parametr ten ma istotne znaczenie, jeśli chodzi o bezpieczeństwo użytkowania sprzętu. Jeśli chodzi o inne ważne cechy słuchawek dokanałowych, to forma komunikacji bezprzewodowej – Wi-Fi lub Bluetooth. Zwróć też uwagę na to, czy sprzęt wyposażony jest w mikrofon. Jeśli chcesz prowadzić przez słuchawki rozmowy, to szukaj modeli z takim rozwiązaniem.

Jest jeszcze jedna kwestia, która wpływa na długość użytkowania sprzętu. To jakość materiałów, z jakich zostały wykonane słuchawki. Jeśli będzie to tworzywo sztuczne wątpliwej jakości, to wtedy komfort użytkowania spada. Najprawdopodobniej po roku czy dwóch będzie konieczna wymiana słuchawek na nowe.

Słuchawki dokanałowe do 100 zł – które wybrać?

Czy opłaca się kupić słuchawki dokanałowe do 100 zł? Oczywiście, że tak. Wybór tego typu sprzętu jest ogromny. Zanim podejmiesz decyzję, pamiętaj też, że ważnym elementem definiującym wybór jest także obecność lub nieobecność okablowania.

Jedni wybiorą tradycyjne rozwiązanie z kablem, co jest uzasadnione nieco lepszą jasnością brzmienia. Słuchawki bezprzewodowe tracą jednak trochę z jakości dźwięk na kompresji. Nie jest to ogromna różnica, ale dla czułego ucha muzycznego dostrzegalna.

Kolejną kwestią przemawiającą za wyborem słuchawek z kablem jest komfort długiego słuchania. Nie trzeba co jakiś czas ładować akumulatorków, ale można cieszyć się ulubionymi brzmieniami na okrągło. Natomiast na spory minus są gabaryty słuchawek z kablem. Maleńkie pchełki bezprzewodowe zabierzesz ze sobą wszędzie, schowasz do najmniejszej kieszonki.

Niestety musisz nosić ze sobą stację do ładowania baterii, jeśli wyruszasz w dalszą drogę czy na dłuższy spacer. Jeśli nie wiesz, jakie słuchawki dokanałowe do 100 zł kupić, rozważ, czy rzeczywiście będziesz ich zużywać niemal wyłącznie podczas aktywności fizycznej, czy tylko sporadycznie.

Czego spodziewać się po słuchawkach do 100 zł?

Czy można kupić dobre słuchawki dokanałowe do 100 zł? Tak, można, ale musisz skrupulatnie podejść do sprawy. Wybór słuchawek poprzedź solidnym researchem rankingów i opinii, aby dobrać jak najlepszy sprzęt.

W modelach do 100 zł znajdziesz wiele ciekawych udogodnień, które uprzyjemnią ci użytkowanie. To m.in. redukcja szumów z otoczenia ANC, wzmocniona odporność na wilgoć (to jest szczególnie ważne przy słuchawkach sportowych) czy sterowanie funkcjami z panelu wbudowanego w kabel. Znajdziesz też bardzo dobre słuchawki z mikrofonem do 100 zł. Oczywiście te wszystkie dodatkowe funcie dostępne są w słuchawkach z okablowaniem. Odbieranie połączeń z pozycji słuchawek jest też jak najbardziej możliwe w tym przedziale cenowym.

Jakie są najlepsze słuchawki dokanałowe do 100 zł? Nie da się tego określić w 100%, ponieważ każdy ma swoje jednostkowe preferencje i oczekiwania. Jest sporo tanich modeli, które ucieszyłyby audiofila. Innych słuchawek będzie szukał biegacz, innych osoba, która więcej spaceruje lub rozmawia przez telefon. Słuchawki do 100 zł dokanałowe mogą cię mile zaskoczyć, jeśli dokonasz słusznego wyboru.
Autor: Anna Nowakowska