Data modyfikacji:

Jakie słuchawki wybrać? Otwarte czy zamknięte?

Kupno dobrych słuchawek nie jest proste, gdy chcemy dokonać świadomego wyboru i zależy nam nie tylko na wyglądzie i niskiej cenie urządzenia, ale również jak najlepszym dźwięku. Miłośnicy dobrej muzyki w większości sięgają po modele nauszne, bowiem nawet dość tanie urządzenia tego typu zapewniają znacznie lepsze wrażenia niż popularne słuchawki dokanałowe. Oczywiście każdy z nas ma nieco inne upodobania co do barwy sygnału audio oraz siły basów. Z tego też powodu, decydując się na słuchawki nauszne, zwracamy uwagę nie tylko na jakość i moc ich przetworników, ale również konstrukcję nauszników. W artykule podpowiadamy, czym różnią się od siebie słuchawki otwarte i zamknięte, przedstawiając ich najważniejsze wady i zalety.
słuchawki otwarte czy zamknięte
Słuchawki nauszne są zdecydowanie preferowane przez audiofilów, a także zapalonych graczy. Ich konstrukcja nie zmieniła się znacząco od dziesiątek lat. Duże nauszniki zakrywające całe ucho pozwalają nie tylko odciąć użytkownika od zewnętrznych hałasów, ale dają możliwość cieszenia się zarówno drobnymi niuansami w słuchanej muzyce, jak również supermocnymi basami. Jest to możliwe, ponieważ słuchawki nauszne mają nieporównywalnie większe przetworniki generujące dźwięk, niż te montowane w modelach dokanałowych lub dousznych. Dobrze dobrane modele tego typu zapewniają też użytkownikowi znacznie lepszy komfort. Takie słuchawki audiofilskie spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających.
Posiadacze systemów Hi-Fi w większości decydują się na nauszne słuchawki przewodowe, które najczęściej podłączane są do wzmacniaczy. To gwarantuje najwyższą jakość sygnału audio oraz odpowiednią moc, pozwalając uzyskać optymalną głośność dźwięku w wysokiej klasy modelach sprzętu.
Właściciele komputerów, konsol do gier, a także osoby oglądające w słuchawkach filmy w salonie sięgają z reguły po modele bezprzewodowe, łączące się ze źródłem za pomocą technologii Bluetooth. Pozwalają one zapomnieć o niewygodnych kablach, a dzięki dużym bateriom umożliwiają nieprzerwane słuchanie nawet przez ponad 50 godzin. Można także zapomnieć o częstym ładowaniu, co jest zmorą właścicieli kompaktowego sprzętu dokanałowego. 
Co ciekawe, większość osób wybierających słuchawki nauszne rzadko kiedy zwraca uwagę na to, czy mają one zamkniętą, czy otwartą konstrukcję. Kwestia ta odnosi się bezpośrednio do sposobu, w jaki zbudowane są muszle urządzenia, co wpływa na wygodę użytkowania, a także barwę dźwięku. Oba typy słuchawek mają swoje zalety i wady, dlatego warto się z nimi zapoznać i wziąć pod uwagę podczas przeglądania oferty sklepów. 

Słuchawki zamknięte – charakterystyka

Słuchawki o zamkniętej konstrukcji są zdecydowanie najczęściej spotykanym typem urządzeń nausznych. W modelach tego typu muszla szczelnie osłania całe ucho użytkownika. Oznacza to, że w maksymalny sposób odcina nas od dźwięków otoczenia, a osoby znajdujące się w naszym pobliżu nie będą też w stanie usłyszeć tego czego słuchamy.
Ponieważ słuchawki w naturalny sposób tłumią odgłosy pochodzące z zewnątrz (w droższych modelach często wspierane są w tym zadaniu przez aktywny system redukcji szumów tzw. ANC), poprawiamy odbiór cichszych i bardziej delikatnych dźwięków, co ma znaczenie np. dla melomanów muzyki klasycznej. Dotyczy to również bardzo mocny basów, które są bardziej wyraźne i intensywne. Wielu miłośników dobrego brzmienia narzeka jednak na to, że korzystając ze słuchawek zamkniętych, czują się, jakby przebywali w jaskini, a dźwięk docierał do nich ze zbyt bliskiej odległości.
Słuchawki zamknięte najlepiej sprawdzają się, gdy korzystamy z nich w biurach, środkach komunikacji miejskiej albo w domu, gdy nie chcemy przeszkadzać członkom rodziny. 
Konstrukcja ma jednak oczywiste wady. Ponieważ muszla i poduszki przylegają bezpośrednio do głowy i uszu, użytkownik z czasem zacznie odczuwać dyskomfort związany z brakiem odpowiedniej wentylacji. Staje się to dużym problemem zwłaszcza latem, po dłuższym słuchaniu jesteśmy zmuszeni do zrobienia sobie przerwy, by przewietrzyć spocone uszy.

Słuchawki zamknięte – zalety

  • Świetna konstrukcja dla miłośników mocnych basów. 
  • Słuchawki izolują nas od otoczenia i zapobiegają „wyciekaniu” dźwięku do otoczenia.
  • Bogaty wybór modeli o różnych cenach i przeznaczeniu. 
  • Poprawiają odbiór cichych i delikatnych dźwięków.
  • Słuchawki zamknięte – wady

  • Nawet w bardzo dobrych modelach dźwięk nie będzie w pełni naturalny, co nie będzie podobać się wszystkim audiofilom przyzwyczajonym do dobrych systemów nagłośnieniowych.
  • Dłuższe korzystanie ze słuchawek jest mało komfortowe, uszy pocą się zwłaszcza w wysokich temperaturach otoczenia.
  • Słuchawki są niekomfortowe przy długim użytkowaniu.
  • Słuchawki otwarte – charakterystyka

    Słuchawki otwarte są znacznie rzadziej spotykanymi konstrukcjami. Modele tego typu są najczęściej przeznaczone dla audiofilów, producentów muzycznych oraz innych osób pracujących z dźwiękiem. Sprzęt poznamy na pierwszy rzut oka po zewnętrznej obudowie muszli, która zwieńczona jest drobną siatką lub kratką. Patent ten zapewnia odpowiednią wentylację, ponieważ pozwala na przepływ powietrza pomiędzy wnętrzem a zewnętrzem muszli. Dzięki temu uszy nie pocą się znacząco nawet przy wysokich temperaturach i nie musimy przerywać słuchania.
    Budowa taka poprawia komfort użytkownika, ale równocześnie sprawia, że słuchana muzyka jest słyszalna przez przebywające w pobliżu osoby, w znacznie bardziej zauważalny sposób niż np. w przypadku prostych słuchawek dousznych. Oznacza to, że nie zaleca się korzystania z nich w miejscach publicznych. Z drugiej strony słyszymy jednak znacznie lepiej dźwięki otoczenia i nie będziemy np. zaskoczeni nadjeżdżającym znienacka samochodem.
    Konstrukcja przekłada się też na wrażenia audio. Nawet laik odczuje w tym przypadku różnicę, bowiem dźwięk będzie znacznie bardziej przestrzenny i będzie sprawiał wrażenie, że dociera on do ucha z co najmniej kilku metrów. Specjaliści porównują ten efekt do korzystania z dobrego systemu nagłośnieniowego. Wiele osób preferuje słuchawki otwarte, uważając, że muzyka brzmi w nich znacznie bardziej naturalnie, a przy dobrych nagraniach mogą się poczuć, jakby rzeczywiście przebywali w sali koncertowej.

    Słuchawki otwarte – zalety

  • Słuchawki gwarantują znacznie bardziej naturalny i czysty dźwięk niż modele zamknięte.
  • Zapewniają większy komfort, zapobiegają nadmiernemu poceniu się i przegrzewaniu uszu.
  • Nie odcinają nas całkowicie od otoczenia, możemy wygodniej prowadzić rozmowy z innymi osobami albo lepiej słyszeć nadjeżdżające auto na ulicy.
  • Słuchawki zamknięte – wady

  • Gorsze rozwiązanie dla fanów głębokich i mocnych basów.
  • Dźwięk ze słuchawek przedostaje się do otoczenia i może przeszkadzać naszym współpracownikom lub członkom rodziny, a także przypadkowym osobom w środkach transportu publicznego. 
  • Znacząco mniejszy wybór modeli w porównaniu do urządzeń z konstrukcją zamkniętą.
  • Zdjęcie: Envato Elements