Data modyfikacji:

Najlepsze słuchawki z redukcją hałasu. Ranking

Funkcja redukcji hałasu pojawia się w coraz większej liczbie nowych modeli słuchawek. Technologia ta odcina użytkownika od wszelkich zewnętrznych dźwięków, pozwalając cieszyć się bez zakłóceń ulubioną muzyką na ruchliwej ulicy, w środkach transportu publicznego oraz innych głośnych miejscach. Przedstawiamy podstawowe informacje na temat słuchawek z redukcją hałasu oraz ranking popularnych modeli.

słuchawki z redukcją hałasu ranking

Czym są słuchawki z redukcją hałasu?

Choć słuchawki pozwalają nam odciąć się od świata i w spokoju zanurzyć w ulubionych dźwiękach, nie zawsze jest to możliwe, zawłaszcza w przypadku, gdy przebywamy w nadmiernie głośnym otoczeniu. Przez długi czas jedynym lekarstwem na ten problem był zakup dużych modeli, które posiadają wzmocnioną izolację, zazwyczaj polegającą na grubszych i lepiej przylegających poduszkach nauszników.

Dziś jednak producenci oferują coraz częściej systemy redukcji hałasu, określane też angielskim skrótem ANC (ang. Active Noise Cancelling). Ich idea zrodziła się w wojsku i była wykorzystana przy konstrukcji hełmów pilotów myśliwców bojowych. Dowiedzmy się, jak działają i jak wybrać słuchawki z redukcją hałasu. W rankingu znajdziesz kilka interesujących propozycji.

Zobacz także, jak wybrać najlepsze słuchawki bezprzewodowe

Jak działa redukcja hałasu?

Podczas korzystania ze słuchawek z technologią redukcji hałasu usuwa ona większość dźwięków pochodzących z naszego otoczenia. Tym samym pozwala skupić się wyłącznie na ulubionej muzyce, audycjach, podcastach czy audiobookach. Co ważne, działa ona nawet wówczas, gdy urządzenie niczego nie odtwarza, spełniając rolę swoistego stopera do ucha. Tłumienie zewnętrznych zakłóceń dokonywane jest za pomocą dwóch ściśle powiązanych ze sobą metod.

Po pierwsze, wszystkie słuchawki z redukcją hałasu to modele wokółuszne, nauszne lub dokanałowe, których poduszki oraz komponenty zostały skonstruowane w taki sposób, by wyciszać jak największą ilość zewnętrznych dźwięków. Po drugie, za usunięcie pozostałego hałasu odpowiada już elektroniczny system ANC. Jego podstawową składową jest co najmniej kilka mikrofonów wbudowanych w urządzenie.

Nie przeprowadzimy z ich pomocą rozmowy, do ich zadania należy bowiem ciągła rejestracja tego wszystkiego, co dzieje się w naszym otoczeniu. Słuchawki na bieżąco analizują te dane, badając strukturę wychwyconych szumów i hałasu, a następnie wysyłają do uszu dźwięki o odwróconej fazie, które niwelują niepożądany zewnętrzny harmider.

Zaznaczmy, że ten system redukcji hałasu nie wpływa w żaden negatywny sposób na słuch lub zdrowie. Słuchawek tego typu nie powinny używać jednak osoby, które prowadzą różnego typu pojazdy, takie jak rowery czy motocykle, ponieważ odcięcie od dźwięku może okazać się niebezpieczne na drodze. Znakomicie sprawdzą się natomiast do pracy czy jako słuchawki na siłownię.

Polecane słuchawki z redukcją hałasu: ranking

Sony WH-1000XM4

Wysokiej klasy słuchawki bezprzewodowe z redukcją hałasu od firmy Sony. Ten popularny wśród audiofilów model wyposażony został w niezwykle skuteczny i jeden z najlepszych systemów ANC na rynku. Ponadto może pochwalić się szeregiem funkcji zwiększających wygodę użytkowania.

Poza możliwością połączenia z dwoma źródłami dźwięku jednocześnie, urządzenie wykrywa automatycznie to, czy je zakładamy, samodzielnie wstrzymuje też odtwarzanie muzyki przy ich zdejmowaniu. Maksymalny czas pracy Sony WH-1000XM4 na jednym ładowaniu wynosi aż 30 godzin. To znakomite słuchawki audiofilskie dla wymagających.

Audio-Technica ATH-ANC700BT

Nauszne słuchawki Bluetooth z funkcją redukcji hałasu, które zaprojektowała firma Audio-Technica ceniona przez fanów dobrego brzmienia. Ich cena to około 630 złotych. Model odznacza się wysoką jakością dźwięku oraz funkcjonalnością, między innymi za sprawą sterowania dotykowego oraz składanej na płasko konstrukcji.

Jego system redukcji szumów niweluje do 90 procent niechcianych dźwięków otoczenia. Na jednym ładowaniu słuchawki mogą działać od 25 do nawet 45 godzin. Wszystko zależy od tego, czy włączymy system ANC oraz komunikację bezprzewodową (urządzenie łączy się również przy pomocy standardowego kabla audio).

Audio-Technica ATH-ANC100BT

Kolejne słuchawki z systemem redukcji hałasu od Audio-Techniki w rankingu. Tym razem jest to bezprzewodowy model dokanałowy w przystępnej cenie do około 350 złotych. Ich zaletą jest praktyczna konstrukcja z mikrofonem oraz pilotem, który oferuje szereg opcji, w tym szybkie odbieranie rozmów telefonicznych.

Słuchawki zasilane są przez wbudowaną baterię litowo-polimerową. Jej pełne naładowanie zapewnia energię na około 10 godzin ciągłej pracy w trybie Bluetooth i z aktywnym układem redukcji hałasu.

Samsung Galaxy Buds Live

Słuchawki typu true wireless z bardzo wydajnym systemem redukcji szumów. Stworzone głównie z myślą o posiadaczach nowoczesnych smartfonów. Zaletą modelu jest niezwykle atrakcyjny i elegancki wygląd oraz niska waga. Słuchawki można ładować również kompletnie bezprzewodowo. Maksymalny czas pracy na pełnym ładowaniu przy włączonym ANC wynosi 6 godzin lub 21 godzin z etui.

Przeczytaj także: Słuchawki bezprzewodowe douszne. Ranking polecanych

Apple AirPods Pro 

Popularne bezprzewodowe słuchawki typu true wireless od Apple'a, których cena z pewnością nie należy do najniższych. Możliwości ich systemu aktywnej redukcji hałasu docenią również bardzo wymagający fani muzyki. Zaletą modelu jest zwiększona odporność na wodę i pot (klasa IPX4), ergonomiczna konstrukcja i wysokiej jakości komponenty.

Czas działania na pełnej baterii to około 4,5 godziny. W zestawie znajduje się etui, którego energię można uzupełnić dzięki wykorzystaniu opcji ładowania indukcyjnego

Philips UpBeat TAUT102BK

Najtańsza propozycja słuchawek z systemem redukcji hałasu z rankingu. Poza dobrym systemem ANC, ich zaletą są 6-milimetrowe neodymowe przetworniki akustyczne, które według producenta zapewniają czysty dźwięk i mocne basy. Na uwagę zasługują również wymienne gumowe nasadki pozwalające na dopasowanie urządzenia do kształtu ucha, co dodatkowo skutecznie izoluje nas od otoczenia.

Maksymalny czas nieprzerwanej pracy to 3 godziny. W przypadku korzystania z dołączonego etui (bateria 3350 mAH) zyskujemy dodatkowe 9 godzin przy wielokrotnym ładowaniu. UpBeaty kupimy za nieco ponad 150 złotych.

Autor: Michał Kułakowski