Data publikacji:

Jakie słuchawki zamknięte wybrać?

Wybór dobrych słuchawek wcale nie należy do najprostszych. W poniższym artykule bierzemy na tapet słuchawki zamknięte. Podpowiadamy, jak działają, jakie mają wady i zalety oraz kiedy warto się na nie zdecydować. Ponadto przygotowaliśmy dla was ranking najlepszych słuchawek zamkniętych. Zapraszamy do lektury!

słuchawki zamknięte

Słuchawki zamknięte:

  1. Jak działają? 
  2. Wady i zalety słuchawek zamkniętych 
  3. Jakie słuchawki zamknięte kupić? Zwróćcie uwagę na parametry 
  4. Słuchawki zamknięte – ranking
  • Polecane słuchawki nauszne i wokółuszne zamknięte 
  • Najlepsze słuchawki dokanałowe i douszne zamknięte

Słuchawki zamknięte – jak działają?

Nie od dziś wiadomo, że na brzmienie słuchanej muzyki ma wpływ konstrukcja muszli wybranych słuchawek. Słuchawki zamknięte, jak wskazuje sama nazwa, mają szczelnie zabudowaną muszlę. To sprawia, że podobne modele mają wiele zalet i są chętnie wybierane zarówno do użytku domowego, jak i profesjonalnego. Wyróżniamy kilka rodzajów słuchawek zamkniętych:

  • nauszne – opierają się na małżowinach uszu. Są nieco mniejsze niż słuchawki wokółuszne – na rynku znajdziecie modele o mocno zróżnicowanej wielkości i gabarytach;
  • dokanałowe – małe słuchawki wsuwane w sam kanał ucha. Są lekkie, nie kolidują z nakryciami głowy czy fryzurą. Mogą jednak powodować pewien dyskomfort podczas dłuższego noszenia, a szczególnie ich wyjmowania. Jest to jednak indywidualna kwestia. Dobrze dobrane słuchawki dokanałowe mogą świetnie izolować dźwięki dobiegające z otoczenia, co jest ich niewątpliwą zaletą; 
  • douszne – wyglądem przypominają słuchawki dokanałowe, jednak opierają się na małżowinie u ujścia kanału słuchowego. To sprawia, że niektórzy uważają je za znacznie wygodniejsze niż słuchawki dokanałowe; 
  • wokółuszne – słuchawki duże o sporych gabarytach. Ich duża obudowa wyściełana jest wewnątrz miękkimi poduszkami. Słuchawki wokółuszne opierają się na głowie w miejscu tuż wokół uszu. Świetnie izolują dźwięki z otoczenia i zapewniają wysoką jakość brzmienia; 
  • zauszne – to nadal nowość na polskim rynku. Słuchawki zauszne na pierwszy rzut oka mogą mieć dość skomplikowaną budowę. Nosi się je za uchem, co zapewnia ich dużą stabilność. Słuchawki zauszne są najczęściej bezprzewodowe, więc świetnie sprawdzają się do uprawiania wszelkich sportów. 

Wady i zalety słuchawek zamkniętych

Słuchawki zamknięte są najpopularniejsze na rynku. Nic dziwnego, ponieważ mają szereg zalet. Przede wszystkim bardzo dobrze izolują hałasy z zewnątrz. Można więc zatracić się w dźwięku i całkowicie skupić na brzmieniu. Ponadto słuchając muzyki przy użyciu takich słuchawek, inni nie słyszą słuchanej przez was muzyki. Możecie więc bez obaw korzystać z nich nawet przy śpiącym dziecku czy w bibliotece, gdzie wymagana jest cisza. Słuchawki zamknięte wspaniale odbierają ciche dźwięki czy niuanse kompozycyjne. Co więcej, to idealne rozwiązanie dla osób, które cenią sobie mocny bas – w słuchawkach zamkniętych jest on bardzo dokładny. Warto dodać, że słuchawki zamknięte będą niezbędne dla DJ-ów czy osób pracujących z muzyką, np. podczas nagrań. 

Słuchawki zamknięte mają niestety pewne wady. Przede wszystkim dotyczą one konstrukcji słuchawek. Jeśli wybierzecie słuchawki zamknięte wokółuszne lub nauszne, to po kilku godzinach możecie odczuwać dyskomfort wynikający z ucisku na głowę i uszy. Ponadto w takich słuchawkach znacznie szybciej się pocimy. Należy więc robić sobie od nich przerwy. Słuchawki zamknięte dokanałowe, tak jak pisaliśmy już wyżej, mogą być dla niektórych niewygodne ze względu na specyficzną budowę. Warto też wspomnieć, że słuchawki zamknięte mają tendencję do podbarwiania dźwięków – dzieje się tak, ponieważ zamknięta konstrukcja słuchawek odbija fale dźwiękowe.

Jakie słuchawki zamknięte kupić? Zwróćcie uwagę na parametry

Właściwości odsłuchu to najważniejsze, co musicie wiedzieć, aby kupić dobre słuchawki zamknięte. Na co zwrócić uwagę?

Pasmo przenoszenia

Czyli jaki zakres częstotliwości odbierają słuchawki. Najczęściej mieści się w przedziale od 20 do 20000 Hz. Oczywiście im wyższa wartość, tym lepiej.

Dynamika słuchawek

Różnica głośności między dźwiękami cichymi a głośnymi. Dynamika wyrażana jest w decybelach (dB). Im wyższy parametr, tym lepiej. Optymalny przedział to między 100 a 120 dB.

Impedancja

Wyrażana jest w omach (Ohm). Dla słuchawek do użytku amatorskiego najlepsza będzie impedancja od 30 Ohm. Wartość ta nie może przekraczać 300 Ohm - oczywiście mamy na myśli słuchawki do użytku własnego, a nie profesjonalnego.

Słuchawki zamknięte – ranking

Sądzisz, że słuchawki zamknięte będą dla ciebie wyborem idealnym? Zapraszamy do poniższego rankingu – znajdziesz w nim najlepsze słuchawki zamknięte. W naszym zestawieniu nie brakuje polecanych słuchawek wokółusznych i nausznych oraz dokanałowych i dousznych.

Polecane słuchawki nauszne i wokółuszne zamknięte

Słuchawki nauszne JBL T450BT

Bezprzewodowe słuchawki nauszne, które na jednym ładowaniu mogą pracować nawet 11 godzin. Słuchawki mają bardzo dobre parametry odsłuchu (103 dB, 32 Ohm oraz pasmo przenoszenia w przedziale od 20 do 20000 Hz). Zostały dodatkowo wyposażone w technologię Puree Bass, zapewniającą mocny, czysty i dokładny bass. Ponadto mają wbudowany mikrofon, a więc można odbierać nimi połączenia bez konieczności użycia telefonu.

Słuchawki nauszne Creative JAM

Ultra lekkie bezprzewodowe słuchawki nauszne, których bezprzewodowo można używać wyłącznie ze smartfonem (oczywiście można podłączyć je do komputera, ale wtedy niezbędny jest kabel USB). Na jednym ładowaniu słuchawki pracują nawet 12 godzin. Co więcej, posiadają intuicyjne dotykowe sterowanie – odbierzesz nimi połączenie lub przewiniesz niezbyt interesujący utwór tylko jednym kliknięciem. Słuchawki zostały wyposażone w wielokierunkowy mikrofon. 

Słuchawki wokółuszne Sennheiser HD 4.40 BT

Uniwersalne i bezprzewodowe słuchawki wokółuszne, które na jednym ładowaniu mogą pracować nawet 25 godzin! Model posiada świetne parametry odsłuchowe (113 dB, 18 Ohm oraz pasmo przenoszenia w przedziale od 18 do 22000 Hz). Słuchawki, mimo swoich większych rozmiarów, są wyjątkowo mobilne, ponieważ można je złożyć. Ponadto zostały wyposażone w mikrofon, umożliwiający bezprzewodowe prowadzenie rozmów. Warto dodać, że słuchawki mają wbudowaną regulację głośności oraz pilot do smartfona – nie musicie już sięgać po telefon, jeśli chcecie przyciszyć, podgłośnić, zmienić lub zastopować wybrany utwór, a nawet odebrać lub odrzucić połączenie. 

Najlepsze słuchawki dokanałowe i douszne zamknięte

Słuchawki dokanałowe Panasonic RP-HJE125E-K

Bardzo tanie słuchawki, które zebrały wiele dobrych opinii w serwisie Ceneo.pl. To klasyczny model przewodowy z wymiennymi końcówkami dousznymi. Słuchawki posiadają następujące parametry: 97 dB, 16 Ohm i 10-24000 Hz. 

Słuchawki douszne Creative Labs EP-630

Słuchawki zamknięte przewodowe z niższej półki cenowej o dobrych właściwościach odsłuchu (106 dB, 16 Ohm, 6-23000 Hz). Testujący cenią ten model za dobrą jakość dźwięku, solidne wykonanie, silne wygłuszenie otoczenia, porządny bas i wygodę użytkowania.

Słuchawki douszne Apple AirPods 2

Bezprzewodowe słuchawki zamknięte, które na jednym ładowaniu pracują 24 godziny. Warto wspomnieć, że słuchawki ładuje… etui – po 15 minutach takiego ładowania możesz korzystać ze słuchawek kolejne 3 godziny. Ponadto słuchawki od Apple są ultra lekkie. Będą kompatybilne ze smartfonami iPhone oraz smartwatchami Apple Watch.

Autorka: Klaudia Borycka