Data modyfikacji:

Jaki smartwatch dla dzieci bez karty SIM wybrać?

Zaledwie w przeciągu kilku lat, z niezwykle drogiej ciekawostki smartwatche stały się jednym z najczęściej spotykanych i używanych urządzeń mobilnych, bez którego wiele osób nie wyobraża już sobie życia. Spadające ceny i mnogość funkcji sprzętu sprawiły, że coraz częściej rodzice kupują go również swoim pociechom. W artykule skupiamy się na smartwatchach dla dzieci bez karty SIM, przedstawiając ich najważniejsze wady i zalety.
smartwatch dla dzieci bez karty SIM

Na co dzień większość z nas otacza się wszelkiego rodzaju elektronicznymi gadżetami, poza wszechobecnymi smartfonami są to również bezprzewodowe słuchawki, inteligentne opaski i zegarki oraz inne łączące się z nimi urządzenia. Wszystkie te produkty były ze względu na cenę osiągalne tylko dla najbardziej zamożnych. Obecnie sprzęt mobilny dobrej jakości jest na tyle tani, że nie boimy się sprezentować go nawet najmłodszym członkom rodziny. Sporym zainteresowaniem rodziców cieszą się w ostatnim czasie zwłaszcza smartwatche dla dzieci, w tym modele pozbawione karty SIM. Przekonajmy się zatem, czy ich zakup ma sens i jaki smartwatch dla dziecka wybrać.

Smartwatch dla dzieci bez karty SIM – czy warto?

W pierwszej kolejności warto zaznaczyć, że kupując smartwatch dla dziecka, nie musimy wybierać jedynie modeli przeznaczonych dla dorosłych. Coraz więcej producentów w swoich katalogach oferuje bowiem urządzenia dedykowane najmłodszym, przystosowane wielkością do ich mniejszych nadgarstków. Najczęściej będą one przynajmniej częściowo wodoodporne i wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne.

Urządzenia są też zamknięte w kolorowych obudowach, nierzadko z wymiennymi opaskami. System operacyjny takiego smartwatcha jest ponadto znacząco uproszczony i wzbogacony o gry zręcznościowe, ruchowe lub edukacyjne, jak również użytkowe programy, jak plan lekcji, kalendarz i alarm. Z obsługą OS-a za pośrednictwem dotykowego ekranu oraz przycisków poradzić powinien sobie nawet kilkulatek.

Smartwatche dla dzieci nie mają też wielu popularnych i zaawansowanych funkcji, które na co dzień są kompletnie zbędne małemu właścicielowi. Mowa tu między innymi o zaawansowanych biosensorach i przeróżnych opcjach fitness. Producenci pozostawiają jednak np. krokomierz lub żyroskop, a często też nieskomplikowany aparat cyfrowy z kamerą. Dedykowany pociechom sprzęt pozbawiony jest też skomplikowanych trybów komunikacji ze smartfonem, pozwalających np. na pobieranie i korzystanie z aplikacji z internetu.

Wiele zegarków może pochwalić się też unikalnymi opcjami geolokalizacyjnymi. Pozwalają one śledzić opiekunom aktualną pozycję dziecka, dzięki wbudowanemu modułowi GPS. Dodatkowo rodzic może ustalić też tzw. geo-ogrodzenie. Jest ono ograniczone np. do kilku ulic, terenu wokół domu lub szkoły. Jeżeli dziecko przekracza jego granice, lokalizator GPS wysyła natychmiast powiadomienie do wybranych wcześniej osób.

W tym miejscu dochodzimy do pytania – smartwatch dla dzieci z kartą SIM czy też bez?

Smartwatche dla dziecka z obsługą karty SIM pozwalają na wykonywanie rozmów telefonicznych, wysyłanie SMS-ów oraz rozmowy wideo, także wówczas, gdy dziecko nie posiada żadnego smartfona. Mogą one również wykonywać połączenia alarmowe. Funkcjonalność ta łączy się również z przyciskiem SOS, który błyskawicznie pozwala dziecku zawiadomić rodziców o tym, że znajduje się ono w niebezpieczeństwie. 

Urządzenia te wymagają jednak instalacji kart SIM od operatora komórkowego, co wiąże się z dodatkowymi wydatkami w ramach abonamentu lub kupnem i regularnym ładowaniem kart typu pre-paid. Smartwatch dla dzieci bez karty SIM, nadal odbiera rozmowy telefoniczne oraz SMS-y, ale tylko pod warunkiem, że w jego pobliżu znajduje się sparowany z nim smartfon.

Warto wziąć pod uwagę to, że niektóre urządzenia wspierają również wirtualne karty eSIM, pozwalające podłączyć do smartwatcha wykorzystywany już numer telefonu, a tym samym korzystać z niego na kilku sprzętach jednocześnie.

Wybór urządzenia z obsługą karty SIM lub bez niej zależy tutaj w całości od opiekunów. Opcja ta stała się i praktycznie standardem w większości modeli zegarków na rynku, a różnica w cenie pomiędzy wyposażonymi w nią modelami i tymi, które są jej pozbawione, jest dość niewielka. Z powodzeniem możemy więc w podobnym stopniu polecić oba typy zegarków.

Smartwatche dla dzieci – polecane modele

Garmin Vivofit jr. 3

Smartwatch dla dzieci bez kart SIM od firmy Garmin. Poza standardowymi opcjami urządzenie posiada wiele quizów, gier i wyzwań, które wymagają od dziecka wykonywania różnorodnych ćwiczeń sprawnościowych oraz śledzenia codziennej aktywności ruchowej.

Garett GPS Junior 2

Zegarek GPS dla dziecka, który dostępny jest w trzech wzorach kolorystycznych. Jego najważniejszą funkcja jest moduł GPS, obsługa rozmów telefonicznych, przycisk SOS oraz certyfikat wodoodporności IP54. Sprzęt posiada możliwość instalacji karty SIM, ale nie jest ona niezbędna.

Garett Kids 4G Czarny

Wodoodporny smartwatch dla dziecka dostępny w kilku kolorach, ma wbudowany moduł GPS, a także możliwość instalacji karty SIM oraz łączenia się z siecią Wi-Fi. Kamera pozwala na wykonywanie rozmów wideo.

Xblitz Watch ME

Inteligentny zegarek dla dzieci z modułem GPS, dostępny w kolorze niebieskim lub różowym. Poza opcją instalacji karty SIM i możliwością wykonywania rozmów telefonicznych, producent wbudował w sprzęt aparat i latarkę.