Data modyfikacji:

Aparat Sony A7 III. Czy warto kupić aparat Sony w 2023 roku?

Sony A7 III to pełnoklatkowy bezlusterkowiec, który na rynku jest już dostępny od dłuższego czasu. Mimo upływu lat zainteresowanie tym modelem aparatu fotograficznego nadal jest bardzo duże. Czy w związku z tym warto kupić go w 2023 roku? Sprawdzamy!
sony a7 iii

Budowa i ergonomia w Sony A7 III

Sony A7 III to aparat, który przez wielu fotografów jest określany mianem kultowego. Ten model dla marki Sony był przełomowy i sprawił, że wiele osób porzuciło dotychczasowe systemy i przerzuciło się właśnie na te aparaty. Prezentowany model bez obiektywu waży 650 gramów i ma wymiary 126,9 x 95,5 x 73,7 mm. Tym samym mamy do czynienia z bardzo lekkim urządzeniem, które oferuje ogromne możliwości!  
Jakość wykonania jest naprawdę dobra. Korpus wykonany został z wysokiej klasy stopu magnezu, co tylko potwierdza, że mamy do czynienia z aparatem klasy premium. Producent zapewnia, że cała konstrukcja jest odporna na kurz oraz wilgoć. Niestety, ale nie zastosowano wewnątrz gumowych uszczelek, dlatego w ekstremalnych warunkach trzeba być ostrożnym. W porównaniu do Sony A7 II, grip został nieco poszerzony, dlatego chwyt jest pewniejszy.
Korpus wyposażono w 3-calowy wyświetlacz, który jest odchylany w górę oraz w dół pod kątem 107 i 47 stopni. Na tym polu Sony A7 III odstaje chociażby od aparatów Canona, które pozwalają na swobodne obracanie ekranem w różnych kierunkach.
Jakość samego wyświetlacza jest bardzo dobra. Jasność jest odpowiednia i nawet w słoneczny dzień nie ma problemów z jego obsługą. Panel jest dotykowy, dlatego korzystanie z aparatu jest zdecydowanie łatwiejsze. Elektroniczny wizjer w rozmiarze 0,5 cala został wykonany w technologii OLED. Symulacja ekspozycji w czasie rzeczywistym jest niezwykle przydatna. Warto również dodać, że jasność, kontrast oraz odwzorowanie kolorów stoi tutaj na bardzo wysokim poziomie.  
Obudowa została wyposażona w złącze USB 3.1 typu C, port Micro USB 2.0, port Micro HDMI typu D, gniazdo słuchawkowe 3,5 mm oraz gniazdo zewnętrznego mikrofonu. Ponadto mamy możliwość zastosowania dwóch kart Micro SD. Dla osób, które chcą mieć backup podczas sesji to niezwykle przydatne rozwiązanie.  

Matryca, autofokus, bateria i nagrywanie filmów. Jak aparat wypada na tle nowszych modeli?  

Sony A7 III został wyposażony w pełnoklatkowy przetwornik obrazu BSI o rozdzielczości 24,2 Mpix. System przetwarzania obrazu BionzX przekłada się na szeroki zakres czułości ISO nawet do 512 000.
Świetnie wypada również zakres dynamiczny, który ma maksymalnie 15 stopni EV. W praktyce oznacza to, że zdjęcia wykonywane nawet na wysokich czułościach ISO mają zdecydowanie mniej szumu. Ponadto producent zastosował 5-osiowy system stabilizacji obrazu, który jest jednym z najlepszych na rynku. Sprawdza się on nie tylko podczas robienia zdjęć, ale przede wszystkim podczas filmowania. 
Jedną z najmocniejszych stron Sony A7 III jest perfekcyjny autofokus wykorzystujący detekcję fazy. Wykrywanie oka znacznie ułatwia wykonywanie portretów, a także osób, które pozostają w ciągłym ruchu. Na tym polu ten bezlusterkowiec nadal spisuje się znakomicie. Punkty AF pokrywają aż 93% kadru, samo ustawianie ostrości jest dwukrotnie szybsze niż w Sony A7 II.
W ustawieniach, oprócz funkcji Eye AF, możemy wybrać pojedynczy punkt, szeroki, strefowy, a także centralny. Każdy na pewno znajdzie coś dla siebie. Ciekawostką jest fakt, że aparat jest w stanie ustawić ostrość nawet przy -3EV. Sony w słabych warunkach oświetleniowych także radzi sobie bardzo dobrze.  
Omawiany przez nas aparat nie jest najszybszym na rynku, ale prędkość 10 kl./s podczas zdjęć seryjnych jest bardzo dobrym wynikiem. Nie jest to może idealny wybór do fotografii sportu, ale w wielu dynamicznych sytuacjach będziesz w stanie zrobić dobre ujęcia.
Aparat korzysta z baterii NP-FZ100, która wytrzymuje dłużej niż w poprzednim modelu. Na jednym cyklu ładowania będziesz w stanie zrobić nawet 700 zdjęć, co jest wynikiem bardzo dobrym. Oczywiście wszystko zależy od ustawień aparatu, jednak o brak energii nie będzie trzeba się martwić. Wybór dodatkowych baterii do Sony A7 III jest całkiem spory, więc z dokupieniem dodatkowego zasilania również nie będzie żadnych problemów.  
Nagrywanie materiałów filmowych jest możliwe w jakości 4K HDR, dlatego dla osób, które zajmują się nie tylko fotografią jest to bardzo dobry wybór. Maksymalnie możemy ustawić jakość 4K i 24 kl./s. Szkoda, że nie ma możliwości skorzystania z opcji 30 kl./s lub 60 kl./s.
Filmy w slow motion nagrywamy w jakości 1080p i 120 kl./s. Jakość wideo jest bardzo dobra, dlatego Sony A7 III często jest wybierany przez fotografów ślubnych. Po dokupieniu odpowiedniego obiektywu będzie to sprzęt, który zagwarantuje naprawdę ładny obraz.  

Sony A7 III. Dostępność obiektywów  

Na brak dostępności obiektywów posiadacze aparatów Sony nie mogą narzekać. Mamy tutaj do wyboru całą gamę szkieł z mocowaniem FE, ale również po zastosowaniu adaptera możemy korzystać z obiektywów z mocowaniem A. Oprócz Sony, obiektywy oferują takie marki jak chociażby Sigma czy Tamron. Każdy bez wątpienia znajdzie coś dla siebie.  

Ile kosztuje Sony A7 III?

Sony A7 III w wersji Body bez obiektywu kosztuje około 7400 złotych. Dla porównania regularna cena Sony A7 IV wynosi 12 500 zł, choć zdarzają się promocje, gdzie można kupić ten aparat za około 11 tys. złotych. Różnica w cenie wynosi więc około 3-4 tys. złotych.
Czy w takim razie warto dopłacać? Wszystko zależy od zasobności portfela i oczekiwań. Jeśli masz ograniczony budżet, a musisz jeszcze kupić akcesoria oraz obiektywy, to body Sony A7 III sprawdzi się dobrze. Tym sprzętem będziesz w stanie zrobić dobre zdjęcia bez większego kłopotu.  

Czy warto kupić Sony A7 III w 2023 roku?

Sony A7 III został zaprezentowany w 2018 roku, więc jest to sprzęt, który na karku ma już pięć lat. Przez ten czas konkurencja nie spała i tacy giganci jak Canon czy Nikon przygotowali bardzo udane bezlusterkowce. Ale mimo to Sony A7 III nadal broni się pod wieloma względami, co czyni go znakomitym aparatem, zaczynając od fotografii ślubnej kończąc na fotografii podróżniczej, czy krajobrazowej.
Możliwości tego sprzętu nadal imponują, a całkiem przystępna cena sprawia, że wejście w świat profesjonalnej fotografii nie jest tak drogie jak mogłoby się wydawać. Oczywiście w nowszym Sony A7 IV znajdziemy kilka ważnych zmian, za które jednak trzeba będzie dopłacić. W tym modelu stosunek jakości do ceny został bardzo dobrze zachowany. Omawiany przez nas model nadal jest niezwykle konkurencyjny o czym świadczy fakt, że jego cena od wielu miesięcy utrzymuje się na stabilnym poziomie.  
Zalety:  
  • doskonały autofokus  
  • świetna jakość wykonania  
  • lekka i wytrzymała konstrukcja  
  • dwa sloty na kartę SIM  
  • znakomita jakość obrazu  
  • Minusy:  
  • brak w pełni odchylanego ekranu  
  • brak nagrywania w 4K i 30 kl./s  
  • Źródła:
    Bartłomiej Mazurek
    Bartłomiej Mazurek

    Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.