Data publikacji:

Jaki dysk SSD SATA wybrać?

Dyski SSD były niegdyś nie tylko bardzo drogie, ale również rzadko spotykane. Obecnie urządzenia tego typu stały się jednak standardem i montowane są zarówno w laptopach, jak i w pecetach stacjonarnych. Sprzęt odznacza się wielokrotnie wyższą wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne. Jego największą zaletą jest jednak niezawodność oraz szybkość odczytu i zapisu danych, przekładająca się na tempo działania aplikacji i systemu operacyjnego. Z naszego artykułu dowiesz się, jaki dysk SSD ze złączem SATA najlepiej wybrać.
jaki dysk ssd sata wybrać
Na początek warto jednak przedstawić najważniejsze informacje na temat napędów SSD (ang. Solid State Drive) oraz porównać je z konkurencyjnymi dyskami HDD. Jak działa dysk SSD. Co to jest? W dyskach tych dane zapisywane są w półprzewodnikowych kościach pamięci typu NAND, zbliżonych do tych, jakich używają pendrive’y i karty pamięci SD.
W klasycznych modelach HDD informacje przechowywane są na magnetycznych talerzach. Zapis i odczyt dokonuje się za pomocą mechanicznych głowic fizycznie przemieszczających się nad powierzchnią talerza. Konstrukcja ta liczy sobie kilkadziesiąt lat i chociaż była unowocześniania, zasadniczo metody jej działania nie uległy zmianom od wczesnych lat 80. XX wieku.
Sposób budowy HDD sprawia, że urządzenia tego typu są bardzo wrażliwe na uszkodzenia mechaniczne, przede wszystkim wstrząsy i uderzenia, a także silne pola magnetyczne. Co więcej, ponieważ mamy do czynienia z delikatną konstrukcją, czasem całkowicie niespodziewanie głowice dysku mogą odmówić kompletnie posłuszeństwa.
Z tymi problemami nie spotkają się właściciele napędów SSD, świetnie znoszą one bowiem ciężkie warunki pracy oraz wstrząsy. Ponadto nie wydają żadnych dźwięków podczas działania ani nie wibrują, tak jak robią to HDD. Potrzebują też znacząco mniej energii. Cechy te sprawiają, że są pożądane zwłaszcza przez posiadaczy laptopów.
Na znacznie większą szybkości pracy SSD wpływa to, że komputer otrzymuje błyskawiczny dostęp do żądanych danych znajdujących się w ich pamięci. W przypadku modeli magnetycznych wszystkie pliki muszą być w pierwszej kolejności zlokalizowane przez urządzenie, a następnie odczytane przez głowicę. Proces ten trwa ułamki sekund, ale bardzo szybko sumują się one w znaczący sposób.
Użytkownicy przesiadający się z HDD na SSD odczują różnicę w szybkości działania komputera, zwłaszcza w niektórych aplikacjach operujących dużymi ilościami danych, takimi jak gry. Dla najlepszego efektu na SSD warto też zainstalować system operacyjny.

Dyski SSD SATA – czym się charakteryzują?

Jaki dysk SSD do laptopa lub komputera wybrać? Dyski SSD możemy podzielić na dwa rodzaje – dyski SATA oraz M.2. Czym zatem charakteryzują się te pierwsze? Wszystkie napędy tego typu są zamknięte w standardowej obudowie 2,5, takiej samej z jakiej korzystają zwykłe dyski HDD w tym rozmiarze. Oznacza to, że urządzenia są w pełni kompatybilne z wszystkimi komputerami przenośnymi oraz laptopami.
Urządzenia komunikują się z PC za pomocą standardowego kabla SATA. Szybkość odczytu i zapisu danych jest uzależniona od wersji interfejsu SATA, którą wspiera nasz komputer. Istnieją trzy standardy tego typu.
Transfer danych (zapis/odczyt) za pośrednictwem złącza SATA:
  • SATA – transfer do 150 MB/s;
  • SATA II – transfer do 300 MB/s;
  • SATA III – transfer do 600 MB/s.
Obecnie dominuje standard SATA III, korzystają z niego wszystkie komputery stacjonarne, nowe konsole oraz laptopy. Warto podkreślić, że z kabli SATA korzystają również napędy HDD, tak więc wymiana dysku nie wymaga nawet kupna nowych przewodów lub przejściówek.

Dyski SSD SATA – na co zwracać uwagę?

Format

Dyski SSD SATA dostępne są w formie pentaedrów montowanych wewnątrz obudowy komputera, jak również jako dyski zewnętrzne, podłączana za pomocą kabla USB. W ich przypadku na prędkość przesyłu danych wpływa wersja złącza USB, która jest przez nie obsługiwana. Informację na ten temat znajdziemy w dokumentacji techniczne.

Pojemność

Obecnie standardem wśród dysków SSD SATA są pojemności 256 GB lub 512 GB, taka ilość miejsca na dane wystarczy w zupełności przeciętnemu użytkownikowi komputera. Urządzenie o większej pojemności są zazwyczaj znacznie droższe, co pozostaje jedną z bolączek technologii. Jeżeli potrzebujemy dysku do przechowywania dużych ilości danych, np. filmów i zdjęć, znacznie bardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest kupno klasycznego HDD. W podobnej cenie co 512 GB SSD dostaniemy bowiem dysk magnetyczny o wielkości 2 TB.

Rodzaj kości pamięci MLC, TLC i QLC

Kości pamięci w napędach SSD różnią się pomiędzy sobą konstrukcją, która wpływa na ich niezawodność oraz ilość ewentualnych błędów odczytu lub zapisu danych. Modele dostępne w sklepach używają pamięci wykonanych w technologiach MLC, TLC, QLC. Różnią się one zasadniczo ilością bitów, jakie przechowuje pojedyncza komórka pamięci.
  • SLC (Single Level Cell) – komórka pamięci zawiera tylko jeden bit danych.
  • MLC (Multi Level Cell) – komórka zawiera dwa bity danych.
  • QLC (Quad Level Cell) – komórka zawiera cztery bity danych.
Im więcej bitów znajduje się w komórce, tym większe ryzyko spadku wydajności pracy napędu po jego wypełnieniu, wydłużeniu ulega też czas pracy z bardzo dużymi plikami. Specjaliści zalecają tutaj poszukiwanie modeli z pamięcią MLC, która stanowi optymalny kompromis pomiędzy pozostałymi technologiami konstrukcji półprzewodników.
Zdjęcie: Envato Elements