Data modyfikacji:

Stabilizacja optyczna – co to jest? Telefony ze stabilizacją obrazu 

Stabilizacja optyczna ma za zadanie sprawić, że zdjęcia, jak i filmy, nie będą miały efektu poruszenia i tym samym będą jeszcze wyraźniejsze. Wyjaśniamy, czym dokładnie jest to rozwiązanie, a także w jakich telefonach można je znaleźć. 

stabilizacja optyczna

Aparaty w smartfonach z roku na rok stają się coraz bardziej zaawansowane i granica pomiędzy zdjęciami wykonanymi profesjonalnymi aparatami a smartfonami jest coraz mniejsza. Jedną z ciekawszych funkcji, która ma bezpośredni wpływ na jakość, jest stabilizacja optyczna. Obiektyw jest stabilizowany poprzez zastosowane magnesy i dzięki temu poruszenie ręki podczas fotografowania lub filmowania jest zniwelowane do minimum. Ta opcja jest dostępna w droższych telefonach. 

Urządzenia z niższej półki cenowej mogą mieć elektroniczną stabilizację obrazu, która nie działa już tak dobrze. Aplikacja analizuje nagrany materiał i stara się zniwelować ruchy wywołane podczas kręcenia filmu bądź robienia zdjęcia. W trybie nocnym urządzenie wykonuje serię zdjęć, a następnie przy pomocy algorytmów łączy je w jedną całość, co znacznie zmniejsza szumy i uwydatnia detale. Zdarza się, że elektroniczna stabilizacja obrazu przycina obraz i nieco pogarsza jakość. 

Najlepszym rozwiązaniem jest połączenie optycznej i elektronicznej stabilizacji obrazu. Wówczas ryzyko wystąpienia jakichkolwiek drgań jest praktycznie zerowe. Ujęcia wyglądają jakby były kręcone profesjonalnym aparatem. Prawdziwą rzadkością jest obecność stabilizacji obrazu w kamerach do selfie. Producenci rezygnują z takiego rozwiązania, ponieważ przednia kamera jest przez użytkownika wykorzystywana sporadycznie. 

Apple pokazuje nową wersję stabilizacji optycznej 

Amerykański producent podczas premiery iPhone’a 12 Pro Max pokazał optyczną stabilizację obrazu, która ma za zadanie korygować obraz w obiektywie szerokokątnym 5000 razy na sekundę. Ciekawostką jest również stabilizacja matrycy, która zwykle jest stosowana w lustrzankach i aparatach bezlusterkowych. W standardowych telefonach stabilizacja obejmuje jedynie obiektyw. Rozwiązanie Apple sprawia, że każde drganie jest skorygowane. To świetne rozwiązanie, które w kolejnych generacjach iPhone’ów z pewnością będzie rozwijane. 

Czy rzeczywiście warto kupić telefon z optyczną stabilizacją obrazu? 

Optyczna stabilizacja obrazu sprawdza się podczas robienia zdjęć, jednak jej pełny potencjał zobaczysz dopiero przy kręceniu filmów. Materiały bez stabilizacji nie wyglądają dobrze, ponieważ nawet najmniejsze drgania są widoczne. Rozwiązaniem jest zakup gimbala, jednak to wiąże się z dodatkowym obciążeniem podczas kręcenia filmów. Do robienia zdjęć mobilnych bardzo często wystarczy elektroniczna stabilizacja. Ewentualne poruszenia można zawsze skorygować krótkim czasem naświetlania. Warto do tego wykorzystać tryb profesjonalny. 

Polecane smartfony ze stabilizacją optyczną 

iPhone 12 Pro Max 

iPhone 12 Pro Max jest jednym z niewielu smartfonów na rynku, który ma stabilizację obrazu we wszystkich obiektywach. To sprawia, że jesteś w stanie nakręcić film lub wykonać zdjęcie niezależnie od warunków. 

Samsung Galaxy S21 

Bardzo dobrą stabilizacją mogą pochwalić się telefony Samsunga. W modelu S21 5G znajdziemy ją w obiektywie szerokokątnym oraz teleobiektywie. Obiektyw szerokokątny wspiera tryb Super Steady Video, który również poprawia stabilność nagrań. Samsung w ostatnich latach poprawił optykę i stał się jednym z mocniejszych konkurentów dla wcześniej wspominanego Apple’a. 

Autor: Bartłomiej Mazurek