Data modyfikacji:

Strój na basen: jaki sportowy kostium kąpielowy wybrać?

Strój na basen charakteryzuje się zupełnie innymi właściwościami niż plażowe bikini. Jeśli szukasz sportowego kostiumu kąpielowego do pływania, to musisz pamiętać, żeby był odporny na chlor, wygodny i przylegający do ciała. Jaki strój na basen wybrać dla mężczyzny, a jaki dla kobiety? Czym się kierować? Podpowiadamy.
strój na basen

Strój na basen – idealny sportowy kostium kąpielowy

Sportowy kostium kąpielowy różni się od zwykłego stroju plażowego pod wieloma względami. Musi być wygodny, praktyczny i solidnie wykonany. Najważniejsze jest to, żeby komfortowo się w nim pływało. Myślisz, że sportowe kostiumy nie wyglądają zbyt ładnie i atrakcyjnie w porównaniu do klasycznego bikini? To mit! W sklepach oraz w Internecie znajdziesz mnóstwo modeli dwuczęściowych oraz jednoczęściowych strojów kąpielowych na basen, które są nie tylko wygodne, lecz także modne i stylowe.

Strój kąpielowy na basen – jaki wybrać?

Zastanawiasz się, jak dobrać strój kąpielowy na basen? Zwróć uwagę na kilka istotnych parametrów. Najważniejszym z nich jest krój. Sportowy kostium ma zapewniać ciału jak największą opływowość, co będzie umożliwiać szybkie pływanie. Co to oznacza?

Strój na basen powinien być pozbawiony wszelkich wiązań, kokardek czy też bufek. Ważne, aby dobrze przylegał do ciała i nie utrudniał ruchów. Nie może jednak obcierać i uwierać. W dalszej części artykułu opisujemy szerzej rodzaje kostiumów kąpielowych dla mężczyzn oraz dla kobiet.

Przeczytaj także: Co zabrać na basen?

Drugą ważną kwestią jest materiał wykonania. Nieważne, czy wybierasz jednoczęściowy, czy dwuczęściowy kostium, upewnij się, że jest uszyty z tkaniny wysokiej jakości. Dobry strój przede wszystkim powinien być odporny na chlor. W innym wypadku zacznie szybko się przecierać i będzie się nadawał jedynie do wyrzucenia.

Jeśli chodzi o kolory, tu panuje całkowita dowolność. Wybierz strój na basen w takim odcieniu, który najbardziej odpowiada twoim preferencjom.

Damski strój na basen – jaki strój na basen dla kobiet wybrać?

Damski sportowy strój kąpielowy musi być nie tylko ładny, lecz przede wszystkim praktyczny. Pierwszą istotną kwestią jest wybór odpowiedniego fasonu. Wyróżniamy dwa rodzaje damskich kostiumów na basen – jednoczęściowe oraz dwuczęściowe.

To nieprawda, że tylko pierwszy typ nadaje się do pływania. W sklepach stacjonarnych oraz w Internecie znajdziesz mnóstwo sportowych strojów dwuczęściowych.

Dobry kostium kąpielowy na basen musi mocno przylegać do ciała. Nie może być ani zbyt ciasny, ani zbyt luźny. Ważny jest także dobór odpowiednich ramiączek. Do wyboru masz dwa ich rodzaje – klasyczne równoległe oraz krzyżujące się na plecach.

Strój kostium na basen ze skrzyżowanymi ramiączkami to nieco wygodniejsza opcja. Taki kostium z pewnością nie zsunie się podczas pływania.

Sportowy kostium kąpielowy jednoczęściowy

Sportowe kostiumy kąpielowe jednoczęściowe to najpopularniejsza opcja. Są bardzo wygodne, nie zsuwają się i gwarantują opływowość sylwetki. Ponadto ukrywają zbędne fałdki i nadprogramowe kilogramy, co z pewnością spodoba się kobietom o pełniejszych kształtach.

Szukasz stroju na basen, ale boisz się, że nie będziesz wyglądać w nim atrakcyjnie? Postaw na kostium jednoczęściowy z wycięciami na plecach, które pięknie podkreślą sylwetkę.

Sportowy kostium kąpielowy dwuczęściowy

Sportowe kostiumy kąpielowe dwuczęściowe to nieco mniej popularna opcja. Wiele kobiet uważa, że stroje dwuczęściowe nie nadają się do pływania, jednak nie jest to prawda. Ważne jedynie, aby dobrać kostium o odpowiednim fasonie.

Na basen z pewnością nie nadaje się skąpe bikini. Kostiumy dwuczęściowe do pływania składają się zazwyczaj z prostych majtek oraz góry przypominającej stanik sportowy. Mają szerokie ramiączka, które uniemożliwiają zsunięcie się stroju.

Strój na basen z usztywnianymi miseczkami

Szukasz stroju na basen z usztywnianymi miseczkami? Choć to rozwiązanie jest bardzo rzadko spotykane, nie musisz obawiać się o dyskomfort. Sportowe kostiumy kąpielowe są zrobione z przylegającego, wygodnego w noszeniu materiału. Trzymają one biust w takim samym stopniu, jak sportowe staniki.

Strój jednoczęściowy push up na basen

Jeśli szukasz stroju jednoczęściowego push up do pływania, musisz postawić na klasyczny kostium jednoczęściowy przeznaczony na plażę. W kostiumach kąpielowych sportowych raczej nie stosuje się rozwiązań typu push up.

Męski strój kąpielowy na basen – jaki strój na basen dla mężczyzn wybrać?


Jaki strój na basen dla mężczyzn wybrać? Przede wszystkim pamiętaj o tym, że na większość pływalni w Polsce nie wolno wchodzić w luźnych, plażowych szortach. Dlaczego? Chodzi o kwestie higieniczne. Właściciele basenów chcą uniknąć sytuacji, gdy mężczyzna chodzi w szortach cały dzień po mieście, a później chce wskoczyć w nich do wody.
Najlepszym męskim strojem na basen są klasyczne bokserki (trunki). Sięgają zazwyczaj do połowy uda. Mocno przylegają do ciała i gwarantują opływowość sylwetki. Są wygodne i uniwersalne. Możesz je założyć zarówno, gdy wybierasz się na trening pływacki, jak i na rodzinny wypad do aquaparku.
Druga opcja to slipy. Są to mocno wycięte kąpielówki przypominające nieco damskie figi. Choć wielu mężczyzn nie przepada za noszeniem slipów, warto wiedzieć, że bardzo wygodnie się w nich pływa. Często w kostiumach kąpielowych tego typu występują profesjonalni pływacy.
Trenujesz pływanie i szukasz profesjonalnego stroju na basen dla mężczyzn? Postaw na jammery. Sięgają one do kolan i mocno przylegają do ciała. Zapewniają opływowość sylwetki, a także umożliwiają szybkie pływanie.

Pamiętaj, że niezależnie, jaki strój kąpielowy na basen wybierzesz, najważniejsza jest twoja wygoda. Dobrze dobrany rozmiar kostiumu to klucz do sukcesu.
Autor: Olga Wacholc