Data publikacji:

Strop filigran: co to jest? Czym się wyróżnia?

Strop filigran stopniowo zdobywa popularność głównie ze względu na wygodę i szybkość jego wykonania. Na budowę dowozi się prefabrykowane elementy stropu, a następnie ze sobą łączy, co znacznie przyspiesza budowę. Prefabrykowane stropy łatwo dopasować do swoich indywidualnych potrzeb wraz z pomocą biura projektowego, producenta oraz kierownika budowy. Dowiedz się, czym się wyróżnia strop filigran i czy warto go zastosować.
strop filigranowy

Jak wygląda strop filigranowy i jak się go wykonuje?

Co to jest strop typu filigran? Strop prefabrykowany filigran to alternatywa dla klasycznych stropów żelbetowych. Ma postać filigranowych płyt, które są zbrojone zarówno od góry, jak i od spodu. Górne zbrojenia to zazwyczaj kratownica, natomiast dolne – pręty. Prefabrykowane płyty mają do 7 cm i w takiej postaci zostają przywożone na miejsce budowy, gdzie po odpowiednim ułożeniu zostają zalane warstwą nadbetonu. Zanim wyleje się beton, ustawione zostają podpórki, które zdjęte mogą być najwcześniej po około 2 tygodniach. Nie zaleca się wyjmowania ich wszystkich od razu. Najlepiej wyjąć co drugą podporę, a dopiero po upłynięciu kolejnych dni usunąć pozostałe. Strop po zaschnięciu betonu, kontroluje kierownik budowy.
Czy strop filigran można zamówić w dowolnej firmie budowlanej? Niestety, nie. Żeby zrobić strop filigran, producent płyt będzie musiał współpracować z biurem projektowym, ponieważ konieczne jest wykonanie ich na specjalne zamówienie. To właśnie w projekcie opracowuje się rozkład płyt w budynku, rodzaj zbrojenia, sposób i częstotliwość ustawienia podpór czy zalecenia konstrukcyjno-montażowe.
Jest to istotne do tego stopnia, że nawet podczas załadunku ciężarówki z płytami trzeba uwzględnić kolejność ich układania na powstającym budynku. Wszystko ze względu na to, że płyty kładzie się na konstrukcji wprost z samochodu przy pomocy dźwigu. Produkcja samych stropów, podobnie jak ich montaż nie trwają długo, ponieważ zazwyczaj są to około 3–4 dni robocze. Trzeba jednak pamiętać o tym, że terminy oczekiwania na strop zależą od zainteresowania usługami danej firmy czy okresu w ciągu roku.

Zalety stropów filigran

Stropy filigran mają doskonałe właściwości akustyczne i pozwalają na swobodne tworzenie nawet bardzo nietypowych konstrukcji. Dzięki temu, że możliwy jest duży stopień ich prefabrykacji, dowożone są na budowę w stanie na wpół wykonanym i nie wymagają deskowania. Skraca to znacznie czas trwania robót, nierzadko nawet do 2–3 dni roboczych, jednak pod uwagę trzeba brać również czas schnięcia betonu. Stropy filigran to możliwość uzyskania bardzo dobrej nośności i rozpiętości, a także praktycznie dowolnej geometrii. Oprócz tego wśród zalet płyt filigran można wymienić:
  • brak konieczności wykonywania tynków od spodu – wystarczy wykonać szpachlowanie w miejscach łączeń;
  • brak potrzeby używania żeber rozdzielczych;
  • dowolny kształt stropu – możliwe jest wykonanie go nawet w formie koła;
  • oszczędność czasu na każdym etapie realizacji przedsięwzięcia;
  • możliwość wykonania ścian budynku z tego samego materiału co strop.

Strop filigran – cena

Ile kosztuje metr kwadratowy stropu filigran? Teoretycznie wszystko zależy od tego, jaka firma i w jakim mieście wykonuje strop filigran. Cena za metr kwadratowy płyt przeważnie jednak wynosi pomiędzy 120 do 150 złotych netto. Do tego doliczyć trzeba koszty betonu. Zainteresowanie konsumentów budzi także cena robocizny, dlatego fraza „strop filigran cena robocizny” jest jedną z najczęściej wyszukiwanych w odniesieniu do tego rodzaju stropu. Za robociznę zazwyczaj trzeba zapłacić około 70–80 złotych za metr kwadratowy. Koszty dźwigu do układania płyt często są wliczone w ich cenę, jednak najlepiej jest uzgodnić wcześniej ten aspekt z wykonawcą.

Strop filigran – rozpiętość

Rozpiętość stropów filigran jest różna w zależności od tego, jakie dokładnie są założenia projektowe. Ostatecznie warunkowana jest przez grubość wylanego na budowie betonu. Żeby jednak przybliżyć przykładową rozpiętość, można posłużyć się przykładem, w którym strop o grubości 40 centymetrów może mieć rozpiętość nawet do 12 metrów. Ile powierzchni zajmie strop filigran? Grubość stropu również warunkowana jest wykonanymi wcześniej obliczeniami, które przeprowadza się na podstawie pożądanych parametrów konkretnej konstrukcji.
Stropy buduje się najczęściej z płyt o długości od 2,5 do 9 metrów. Nie zaleca się przekraczania wielkości prefabrykatów powyżej 2,5 metra szerokości i 10 metrów długości. Sama płyta żelbetowa ma około 4–7 centymetrów grubości, jednak do tej wartości trzeba dodać również przestrzeń, która zostanie przeznaczona na zbrojenie górne oraz dolne. Finalnie stropy filigran mają przeważnie nie więcej niż 20–30 centymetrów grubości. Niektórzy zastanawiają się również, ile zbrojenia na strop filigran należy położyć, Jak już wspomnieliśmy, płyty filigranowe są zbrojone fabrycznie, dlatego nie trzeba przejmować się dodatkowym wykonywaniem zbrojeń.

Kto powinien zdecydować się na montaż stropu filigran?

Stropy filigran to dobre rozwiązanie zarówno do domków jednorodzinnych, jak i miejsc użyteczności publicznej. Świetnie sprawdzają się wszędzie tam, gdzie wykonawcom lub inwestorom zależy na szybkim zakończeniu budowy. Będą idealnym wyborem dla osób, które cenią sobie swobodę aranżacyjną i wspólnie z architektem chcą zastosować najbardziej nietypowe rozwiązania, wymagające od stropu przykładowo niskiej wysokości czy możliwości dowolnego kształtowania powierzchni. Obecnie stropy filigran są coraz częściej wybierane jako zamiennik stropów monolitycznych przez wszystkich – od osób prywatnych po deweloperów.
Zdjęcie: Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!