Data publikacji:

Studzienki wodomierzowe. Jak wybrać odpowiednie?

Studzienki wodomierzowe: jak wybrać odpowiednią? Jeśli zastanawia cię, jaka jest poprawna odpowiedz na to pytanie, koniecznie przeczytaj nasz artykuł. Do czego służą studnie wodomierzowe? Jaka jest głębokość studzienki wodomierzowej? Opisujemy też, jakie są rodzaje i wymagania montażowe studzienek wodomierzowych.
studzienki wodomierzowe

Czym jest studzienka wodomierzowa?

Co to jest studzienka wodomierzowa? Służy do ochrony wodomierza i armatury (przyłącza wodociągowego). Dzięki niej bezproblemowo odczytasz wartości z licznika wody. Ma niewielkie rozmiary, które znacznie usprawniają montaż i obniżają cenę transportu oraz realizacji inwestycji, eliminując konieczność wykonywania kosztownych prac ziemnych.

Czy robić studzienkę wodomierzową?

Kiedy wodomierz w studzience? Kiedy odczyt wodomierza musi odbywać się poza posesją, na przyłączu wodociągowym instaluje się studzienkę wodomierzową. Studzienka wodomierzowa jest zatem alternatywą dla wodomierza wewnątrz budynku. Co więcej, studzienki wodomierzowe są coraz częściej wymagane przez firmy wodociągowe. Jeśli nie ma możliwości umieszczenia wodomierza w garażu czy piwnicy, zakłada się studzienkę wodomierzową. 

Jakie są rodzaje studzienek wodomierzowych?

Być może już rozejrzałeś się po ofercie, jaką przedstawia rynek, i wiesz, że są dwa główne rodzaje studzienek na licznik wody.
  1. Studzienka wodomierzowa z dnem – musi być odpowiednio zabezpieczona przed dostaniem się wody do środka. Z uwagi na obecność przewodów przechodzących przez ściankę należy wszystko odpowiednio ochronić przed przesiąkaniem wody z zewnątrz. Przeznaczona jest do terenów suchych, nienarażonych na gwałtowne i nawalne opady oraz wylewanie wody ze zbiorników wodnych.
  2. Studzienka wodomierzowa bez dna – ten typ studni często nie potrzebuje zabezpieczenia. Działa na zasadzie termosu. Poleca się ją stosować do montażu na terenach o wysokim poziomie wód gruntowych czy na terenach podmokłych. Dlaczego studzienka bez dna? Dzięki specyficznej budowie studzienki minimalizuje się ryzyko powstawania sił wyporu, które mogłyby ją wypchać w górę. Studzienki bez dna nie muszą być ocieplane. Nie korzystają z ciepła czerpanego bezpośrednio z gruntu.
Studzienka wodomierzowa bez awarii to studnia sprawna przez wiele lat.

Jaka studzienka wodomierzowa na działce?

Oprócz podziału studzienek wodomierzowych na modele z dnem i bez dna istnieje także rozróżnienie ze względu na materiał wykonania.
  1. Studzienka wodomierzowa z tworzyw sztucznych – najpopularniejsze studzienki. Alternatywa dla ciężkiej studni betonowej. Montaż nie sprawia tyle trudności co w przypadku studzienek betonowych. Prace montażowe może przeprowadzić jedna osoba, dlatego koszty takiego rozwiązania są znacznie niższe niż zamontowanie studzienki z betonu. To gwarancja szczelności i wysokiej odporności na oddziaływanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Cena studzienki wodomierzowej z plastiku waha się od 400 do 2000 zł, w zależności od średnicy i producenta (studnia wodomierzowa betonowa 1200 cena).
  2. Studzienka wodomierzowa betonowa – produkt solidny, ale obarczony licznymi wadami. Są to produkty ciężkie – wymagają zastosowania profesjonalnego sprzętu do przeprowadzania robót ziemnych. Podnosi to koszt i czas trwania montażu. Co więcej, mają tendencję do przemarzania, a także do gorszej szczelności niż studzienki z tworzyw sztucznych.

Studzienki wodomierzowe – jak wybrać odpowiednią? Cechy dobrej studzienki wodomierzowej

Jakie powinny być studzienki wodomierzowe? Dobre studzienki wodomierzowe mogą być wykonane z betonu (studzienka wodomierzowa betonowa) albo tworzywa sztucznego. Powinny posiadać solidną pokrywę, dzięki której zachowają absolutną szczelność i nie ulegną awarii, w rezultacie doprowadzając do zamarznięcia wodociągu.
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, studzienki wodomierzowe powinny być wykonane z trwałych materiałów.
Koniecznie więc zwróć uwagę na materiały, z jakich wykonana jest studzienka wodomierzowa. Utwardzony plastik PEHD zapewni trwałość i wytrzymałość produktu na długie lata eksploatacji. Ich konstrukcja zapewnia skuteczne zabezpieczenie przed napływem wód gruntowych i opadowych.
Jaka głębokość studzienki wodomierzowej? Na przeważającym obszarze Polski wystarczająca jest studzienka o standardowej głębokości 1200 mm. Wyższe studzienki mają, zależnie od oferty producenta, głębokość standardową 1500–1600 mm. Jeśli potrzebna jest ci głębsza, wiele firm wykona ją na specjalne zamówienie. Czynnikiem wpływającym na głębokość studzienki jest poziom wód gruntowych.

Gdzie zamontować studzienkę wodomierzową?

Studzienka wodomierzowa może być montowana na terenie posesji, pod powierzchnią ziemi, lub poza posesją, na przyłączu wodociągowym. Najważniejsze jest sprawdzenie poziomu wód gruntowych oraz wilgotności gruntu, czyli przed wyborem studzienki przeanalizuj cechy podłoża, na którym będzie ona osadzona. 

Fi studni wodomierzowej – o co chodzi?

Studnia wodomierzowa 600, studnia wodomierzowa 1000, studnia wodomierzowa 1200. O co chodzi? Co oznaczają te numery? To fi – czyli średnica studzienki. Założenia są takie, że do obsługiwania studzienek niezbędne jest zamontowanie stopni lub klamer oraz otworu włazowego o średnicy wynoszącej co najmniej 0,6 metra (studnia wodomierzowa 600). Dodatkowo – studzienka powinna być zaopatrzona w dwie pokrywy, z czego wierzchnią należy zabezpieczyć przed ruchem pieszych.

Czyja jest studzienka z licznikiem do wody?

Po fizycznym połączeniu instalacji z ogólną siecią wodociągowo-kanalizacyjną studzienka wodomierzowa pozostaje własnością właściciela nieruchomości, który poniósł koszty jej wykonania.
Zdjęcie: Envato Elements
Ewa Doniec
Ewa Doniec

Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.