Data modyfikacji:

Suszarka do grzybów: jak suszyć? Jaką temperaturę suszenia ustawić? Jaką wybrać?

Suszenie grzybów to prosty i skuteczny sposób na ich konserwację. Szczelnie zamknięte suszone grzyby można przechowywać nawet 2–3 lata, dzięki czemu zachwycą swym smakiem nie tylko w święta. Jak suszyć grzyby, by się nie popsuły? Jak przechowywać suszone grzyby? Jak zrobić suszarkę do grzybów własnej konstrukcji? Czym powinna charakteryzować się dobra suszarka do grzybów z wentylatorem? Co zrobić z suszonych grzybów? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania.
suszarka do grzybów

Dlaczego warto suszyć grzyby?

Suszone grzyby kojarzą się z wigilijną zupą, ale mają znacznie więcej zastosowań. Pozbawione wody podgrzybki, prawdziwki czy kurki idealnie nadają się do sosów oraz wielu potraw. Dzięki suszeniu zachowują cały swój smak i aromat, więc nawet niewielki dodatek grzybów do dania lub farszu przyjemnie urozmaici potrawę.
Wysuszone grzyby dodasz m.in. do bigosu, pierogów, kapusty, gulaszu, gołąbków, rolad, naleśników, uszek i wielu innych dań. Za ich pomocą możesz przygotujesz także grzybowy bulion wykorzystywany w daniach wegańskich i wegetariańskich. Suszone grzyby zawierają dużą ilość umami, dzięki czemu doskonale zastąpią w posiłkach smak mięsa. Zebrane w Polsce grzyby nadadzą się więc nie tylko do dań kuchni polskiej, ale i azjatyckiej, włoskiej czy francuskiej.
Warunkiem długiego przechowywania grzybów jest jednak ich poprawne wysuszenie. Jest to proste, ale można popełnić kilka błędów, które zniweczą pracę. Źle wysuszone grzyby mogą spleśnieć lub stać się pożywką dla bakterii. Jeśli natomiast będą źle przechowywane, będą łakomym kąskiem dla moli spożywczych. Jeśli nie chcesz z powodu drobnego błędu wyrzucać całej partii grzybów, dowiedz się, jak suszyć grzyby prawidłowo.

Jak przygotować grzyby do suszenia?

Przygotowanie grzybów do suszenia to etap, który warto wykonać skrupulatnie. Odsianie robaczywych lub popsutych sztuk jest ważne, by zepsuciu nie uległ cały słoik. Uszkodzone okazy od razu odseparuj od reszty. Z puli przygotowanej do suszenia warto usunąć także te najbrudniejsze. Dlaczego? Wynika to z faktu, że grzybów przed suszeniem nie należy myć.
Mycie lub namaczanie grzybów przed suszeniem to powszechny błąd, który utrudnia lub nawet niweczy dalszą pracę. Grzyby zachowują się niemal jak gąbka i z łatwością wchłaniają wodę – również podczas pobieżnego opłukiwania. Aby temu zapobiec, należy je obrać i wyczyścić w inny sposób. Grzyby przeznaczone do suszenia należy dokładnie oczyścić specjalną szczoteczką do grzybów z miękkim włosiem. Dzięki niej usuniesz z grzybów piasek, igliwie, trawę, mech oraz ściółkę. Warto to zrobić jak najdokładniej, bo po wysuszeniu nie będzie już takiej możliwości.
Następny etap to obieranie grzybów. Gatunki z suchym kapeluszem, takie jak podgrzybki, koźlarze czy prawdziwki, obiera się stosunkowo łatwo. To również te grzyby zachowują po suszeniu najwięcej smaku i aromatu. Nieco więcej pracy wymagają grzyby z mokrą skórką kapelusza, czyli maślaki. Są kleiste w dotyku, zatem odzieranie ich ze skórki nie będzie łatwe. Nie oznacza to jednak, że nie nadają się do suszenia – trzeba jedynie suszyć je nieco dłużej. Dużo pracy wymaga też czyszczenie kurek. Wewnątrz znajdujących się pod kapeluszem blaszek może tkwić wiele zabrudzeń, więc trzeba je solidnie wyczesać szczotką do grzybów. Jeśli nie masz do tego cierpliwości, wymocz kurki w wodzie z solą – po wysuszeniu i tak będą pyszne.

Jak suszyć grzyby? Tych błędów warto unikać

Suszenie grzybów w suszarce to najłatwiejszy sposób na pozbycie się z nich wilgoci. Suszarka do grzybów z wentylatorem umożliwia ustawienie stałej temperatury i zapobiega przywieraniu grzybów do tacy. Pokrojone grzyby układa się na plastikowych rusztach, dzięki czemu ciepłe powietrze może dotrzeć do każdego zakamarka. Suszarki są wielopoziomowe, dlatego można za ich pomocą wysuszyć jednorazowo sporą partię grzybów. Należy jednak pamiętać o tym, by co około 2–3 godziny zamieniać tace miejscami. W innym przypadku grzyby wysuszą się nierównomiernie i jedne mogą być niedosuszone, a inne – wysuszone na wiór.
Inne błędy w suszeniu grzybów to pocięcie ich na zbyt nierównomierne kawałki lub za ciasne ułożenie na sitku. Powinny być rozłożone równomiernie, z wyraźnymi przerwami, by gorące powietrze mogło dotrzeć do wszystkich warstw suszarki. Pamiętaj też o tym, by suszyć jednocześnie gatunki o podobnej wilgotności. Czas suszenia poszczególnych rodzajów grzybów może różnić się nawet o kilka godzin. Suszenie grzybów w suszarce trwa od 4 do 8 godzin, jednak wyjątkowo wilgotne maślaki lub całe grzyby mogą wymagać więcej czasu.

Suszarka do grzybów – temperatura suszenia

Aby nie doszło do zaparzenia, zagotowania lub puszczenia soków, należy cały czas kontrolować temperaturę suszenia. Zacznij od stosunkowo niewielkiej temperatury – 40–50 stopni Celsjusza. Dotyczy to zarówno suszenia grzybów w suszarce, jak i piekarniku. Następnie możesz zwiększyć temperaturę do 70–80 stopni Celsjusza, w zależności od wilgotności grzybów. Dotyczy to jednak grzybów suszonych w suszarce na sitach. Gorące powietrze rozprowadzane równomiernie po suszarce nie doprowadzi do przypalenia grzybów, jak mogłoby się to stać w przypadku grzybów suszonych na blasze w piekarniku.
Po czym poznać, że grzyby są dobrze wysuszone? Prawidłowo ususzone grzyby powinny być suche, ale wciąż stosunkowo elastyczne. Dobrym testem jest próba ich złamania. W początkowym etapie powinny się delikatnie wygiąć, a następnie złamać. Jeśli kruszą się w rękach samoczynnie i rozpadają na małe kawałki, są przesuszone lub spalone. Jeżeli natomiast nie łamią się wcale, wciąż mają w sobie zbyt dużo wilgoci.

Suszarka do grzybów – jaką wybrać?

Suszarki do grzybów są wyjątkowo prostymi urządzeniami, więc podczas zakupu liczy się tylko kilka parametrów. Liczą się przede wszystkim liczba tac suszarki oraz moc grzałki elektrycznej. Typowe suszarki do grzybów mają 5–6 pięter oraz grzałkę o mocy 200–400 W. Im więcej tac do suszenia grzybów, tym większa powinna być moc grzałki oraz wentylatora. Dużym ułatwieniem jest precyzyjny termostat umożliwiający ustawienie temperatury w zakresie od 40 do 80 stopni Celsjusza oraz timer do 48 godzin. Jeśli zamierzasz suszyć też inne produkty, wybierz model z regulowaną wysokością tac. Plusem jest przezroczysta konstrukcja suszarki, dzięki czemu można obserwować efekty suszenia bez otwierania i zdejmowania tac.

Jak zrobić suszarkę do grzybów?

Suszarka do grzybów własnej konstrukcji może być równie skuteczna, co ta kupiona w sklepie. Co więcej, może posłużyć do wysuszenia na raz znacznie większej ilości grzybów. Jej podstawowym elementem jest taca z sitem umożliwiającym swobodny przepływ powietrza. Taki ruszt możesz wykonać z metalowej siatki, gazy czy splecionego sznurka. Jeśli dodatkowo wykonasz drewnianą konstrukcję, możesz uzyskać wielopoziomową suszarnię. Źródłem ciepła do suszenia grzybów może być słońce, kaloryfer lub gorące powietrze z kominka. Warto też wiedzieć, że grzyby można suszyć bez jakiejkolwiek suszarki. Wystarczy nawlec je na sznurek i rozwiesić w ciepłym, suchym i przewiewnym miejscu. W ten sposób wysuszysz niewielką porcję grzybów, idealną na święta.

Jak przechowywać suszone grzyby?

Po wysuszeniu grzybów koniecznie przełóż je do szczelnego pojemnika, np. słoika. Plastikowe torebki i pudełka na żywność nadają się nieco gorzej – mogą przyspieszać pleśnienie grzybów, a dodatkowo przenikną aromatem grzybów. Szczelnie zakręcony słoik ochroni grzyby przed molami i wilgocią, ale pamiętaj, by przechowywać go w suchym i chłodnym miejscu.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Szymon Sonik