Suszenie grzybów w piekarniku nie jest szczególnie trudne. Wystarczy jednak drobny błąd, żeby grzyby się udusiły albo upiekły, przez co nie będą nadawały się już do spożycia. Wyjaśniamy, jak uniknąć takich sytuacji i wysuszyć grzyby w perfekcyjny sposób.
Kiedyś suszenie grzybów w piekarniku nie było zbyt popularne. O wiele częściej stawiano na naturalne procesy suszenia, wieszając plasterki grzybów na niciach przewieszonych np. pod sufitem poddasza. Obecnie jednak coraz więcej osób decyduje się na suszenie grzybów w suszarce lub właśnie na użycie piekarnika, dzięki któremu cały proces jest o wiele krótszy, więc szybciej można cieszyć się leśnymi zdobyczami.
Oczywiście należy pamiętać, że nie wszystkie grzyby można suszyć w piekarniku. Metoda sprawdza się w przypadku borowików, smardzów, koźlarzy i oczywiście podgrzybków, nie zaleca się natomiast suszenia maślaków. Ponadto warto mieć na uwadze, że malutkie grzyby lepiej jest przeznaczyć do zamarynowania. Do suszenia wybieraj tylko średnie i duże egzemplarze.
Zanim włożysz grzyby do piekarnika, musisz je dobrze przygotować. To dość pracochłonny, ale bardzo ważny etap – jeśli nie zachowasz odpowiedniej staranności, cała twoja praca pójdzie na marne.
Pierwszy krok przygotowań to tzw. suszenie wstępne, dzięki któremu grzyby oddadzą odrobinę wody. Takie suszenie polega na rozłożeniu grzybów na gazecie i pozostawienie ich na świeżym powietrzu na około 4 godziny. Oczywiście należy to robić tylko przy pięknej pogodzie. Jeśli nie ma słońca, przejdź do kolejnego etapu, czyli czyszczenia.
Czyszczenie grzybów nigdy nie może polegać na ich przepłukaniu – właściwie nie powinny mieć one jakiegokolwiek kontaktu z wodą. Aby oczyścić je w prawidłowy sposób, najpierw odetnij trzonek od kapelusza. Potem przetnij obie części na połowy i sprawdź, czy grzyb nie jest przypadkiem robaczywy. Jeśli jest, ale w niewielkim stopniu, możesz wykroić zjedzone przez robaki części. Jeśli zmian jest dużo, bez zbędnego żalu wyrzuć grzyb.
Niestety, to jeszcze nie jest chwila, by rozpocząć suszenie grzybów w piekarniku. Przed tobą najbardziej męcząca praca, czyli delikatne czyszczenie nóg oraz kapeluszy za pomocą noża albo miękkiej, bawełnianej ściereczki (wypróbuj obie metody i sprawdź, która bardziej przypada ci do gustu).
Po zakończeniu czyszczenia należy pokroić grzyby. Nóżki tnij wzdłuż na dwie części – tak w zupełności wystarczy. Kapelusze potnij na plastry o grubości około 5 milimetrów. I już – możesz rozpocząć proces suszenia.
Do niektórych modeli piekarników dołączone są specjalne ruszty. Jeśli posiadasz taki ruszt (wygląda jak bardzo gęste sitko), to ułatw sobie zadanie i z niego skorzystaj. Jeśli nie masz takiego rusztu, pozostaje ci suszenie grzybów w piekarniku – na papierze lub gazecie wyłożonej na blaszce. Samo suszenie będzie odbywało się w niewysokiej temperaturze, więc nie musisz martwić się o to, czy zwykła gazeta zacznie się palić – nic takiego się nie wydarzy.
Kiedy rozłożysz już grzyby (pamiętając, że nie mogą się dotykać), czas na włączenie piekarnika. Rozgrzej go do 50 stopni Celsjusza i ustaw termoobieg. Następnie włóż grzyby do środka i podnieś drzwiczki piekarnika, ale nie zamykaj go całkowicie. Bardzo ważne jest, aby pozostawić niewielką (około 4-centymetrową) szczelinę. To niezbędne, aby grzyby się wysuszyły, a nie upiekły.
Uwaga! Zdaniem niektórych osób nie należy suszyć jednocześnie kilku rodzajów grzybów, ponieważ może to doprowadzić do wymieszania się aromatów i smaków.
Suszenie grzybów w piekarniku trwa minimum 4 godziny. Nie możesz jednak pozostawić tego procesu samemu sobie – cały czas musisz wszystko kontrolować. Oto kilka wskazówek.
Grzyby umieszczone przy drzwiczkach będą suszyły się wolniej z uwagi na pozostawioną szczelinę. Dlatego co pół godziny należy odwrócić blaszkę o 180 stopni.
Po odwróceniu blaszki postaraj się przewrócić te grzyby, które zdają się przywierać do gazety lub papieru. Oczywiście możesz też odwrócić wszystkie plastry, ale będzie to czasochłonne.
Jeśli grzyby zaczynają pęcznieć, to oznacza, że temperatura jest zbyt wysoka. W takiej sytuacji musisz natychmiast ją zmniejszyć i jeszcze mocniej uchylić drzwiczki.
Niezwykle ważny jest też końcowy etap suszenia. Kiedy grzyby będą już wyraźnie suche, przerzucaj je z miejsca na miejsce (na blaszce) – dzięki temu ciepło dotrze w nawet najmniejsze zakamarki grzybów. Po wyjęciu plasterków z piekarnika nawlecz je na nitkę i powieś w ciepłym miejscu na kilka dni.
Uwaga! Jeżeli po 4 godzinach grzyby są wciąż wilgotne, oznacza to, że muszą suszyć się dłużej. W niektórych przypadkach cały proces trwa nawet 10 godzin. Nie zniechęcaj się – ostateczny efekt wart jest tej pracy i zużytego prądu.
Na koniec kilka podpowiedzi dotyczących sposobów przechowywania suszonych grzybów. Otóż z całą pewnością nie należy ich trzymać w foliowego torebce – to niezdrowe. O wiele lepiej sprawdzi się przewiewny, płócienny woreczek. W tym przypadku musisz jednak mieć na uwadze, że grzyby będą podatne na ataki moli spożywczych oraz innych robaczków.
Biorąc pod uwagę powyższe, najlepiej jest przechowywać suszone grzyby w szklanym, szczelnie zamykanym słoiku. Do przechowywania grzybów nadają się również plastikowe pudełka lub emaliowane pojemniki. Pamiętaj, aby umieścić je w ciemnym i suchym miejscu.