Substancja ta pozyskiwana jest z pomarańczy gorzkiej (zwanej także pomarańczą kwaśną lub nerolą – choć ta nazwa odnosi się przede wszystkim do pochodzącego z niej olejku eterycznego). Roślina ta uprawiana jest przede wszystkim w krajach śródziemnomorskich oraz w Azji południowo-wschodniej. Do produkcji synefryny wykorzystywane są owoce, kwiaty, liście oraz sok z drzewa gorzkiej pomarańczy.
Synefryna bywa porównywana do popularnej, ale jednocześnie niebezpiecznej efedryny, jednak pobudzenie będące skutkiem jej podania nie jest aż tak gwałtowne. Dzieje się tak dlatego, że efedryna pobudza wszystkie receptory β-adrenergiczne, również te znajdujące się w sercu i naczyniach krwionośnych, co skutkuje między innymi zwiększeniem ciśnienia krwi i przyspieszeniem akcji serca. Synefryna z kolei pobudza tylko znajdujące się w tkance tłuszczowej receptory β-3, przez co np. w mniejszym stopniu podnosi ciśnienie.
Pobudzenie receptorów β-3 przyczynia się do nasilenia lipolizy (potocznie zwanego spalaniem tłuszczu) oraz termogenezy (zwiększenia wydzielania ciepła) – czyli procesów bardzo pożądanych przez osoby chcące zredukować ilość posiadanej tkanki tłuszczowej.
Synefryna dodatkowo:
Z tego powodu synefryna wchodzi w skład spalaczy tkanki tłuszczowej, staków kreatynowych oraz suplementów przedtreningowych. Stosujące ją osoby wskazują, że dzięki niej mają wyraźnie więcej energii, dzięki czemu jest doskonałym wsparciem przy szczególnie intensywnych treningach.
Co ciekawe, synefryna posiada także zastosowanie w medycynie. Przede wszystkim wykorzystywana jest w leczeniu objawów przeziębienia oraz, jako że przyczynia się do rozszerzania oskrzeli, w astmie. Przez wiele osób bywa traktowana jako bezpieczniejszy zamiennik efedryny o podobnym, ale zarazem łagodniejszym działaniu. Bywa także stosowana w celu stymulacji pracy jelit oraz metabolizmu, w tym przy zaparciach oraz niestrawności. Według niektórych danych synefryna może znaleźć zastosowanie także jako środek zwalczający symptomy przewlekłego zmęczenia.
W razie potrzeby dawkę można stopniowo zwiększać; nie należy jednak przekraczać 30 mg na dobę. Warto przy tym pamiętać, że podobnie jak w przypadku innych suplementów diety, samo zażywanie synefryny nie przyniesie pożądanego efektu w postaci redukcji tkanki tłuszczowej. Środek ten jest jedynie dodatkiem wspomagającym proces, którego podstawą jest odpowiednia dieta oraz treningi.
Wynika to przede wszystkim z potencjalnego podnoszenia ciśnienia tętniczego krwi oraz intensywniejszej pracy serca po jej zastosowaniu. Z tego powodu nie mogą jej zażywać osoby z chorobami układu sercowo-naczyniowego, takimi jak:
Dodatkowo synefryny nie powinny zażywać osoby:
Należy też zachować szczególną ostrożność, zażywając jednocześnie synefrynę i kofeinę; takie połączenie może prowadzić do nadmiernego pobudzenia i problemów z zasypianiem. Decydując się na zażywanie synefryny, należy pamiętać, że jej stosowanie może być potencjalnie niebezpieczne dla osób cierpiących na różnego typu schorzenia. Z tego powodu zażycie preparatu z tą substancją powinno być poprzedzone konsultacją z lekarzem oraz przeprowadzeniem podstawowych badań.
Na podstawie wywiadu, w tym informacji o problemach zdrowotnych i zażywanych lekach, lekarz pomoże określić dopuszczalną dawkę preparatu. Może także ewentualnie wykluczyć jej stosowanie. Mimo naturalnego pochodzenia synefryny, należy ją stosować ostrożnie. Kluczowe jest też zażywanie preparatów renomowanych producentów, cieszących się najlepszymi opiniami. Dobrze, jeśli zawarta w jednej tabletce lub kapsułce dawka synefryny nie jest zbyt wysoka (tak jak w preparatach marki Gymbeam), dzięki czemu można łatwo zwiększyć lub zmniejszyć dzienną dawkę, bez konieczności zakupu nowego opakowania.