Data modyfikacji:

Jaki system operacyjny w smartfonach wybrać?

Każdy system operacyjny ma zalety i wady. Dla wielu osób, które właśnie zdecydowały się na zakup nowego smartfona, pytanie, na jaki system operacyjny się zdecydować, jest kluczowe. Przed podjęciem decyzji, który model telefonu będzie odpowiedni, warto przyswoić sobie trochę informacji na temat jego działania. Aspekt wizualny i atrakcyjna cena mogą przekonywać, jednak stracą na znaczeniu, gdy wydajność systemu operacyjnego spadnie, a smartfon przestanie działać płynnie.

system operacyjny

Czym tak właściwie jest system operacyjny w smartfonach?

System operacyjny to środowisko (oprogramowanie), w którym działają programy i aplikacje. System operacyjny w smartfonach pozwala uruchamiać zadania i kontrolować je na urządzeniu. Dzięki niemu możemy między innymi, instalować i obsługiwać aplikacje, zmieniać ustawienia, odtwarzać i zapisywać pliki. Odpowiada za realizację każdego procesu wykonywanego na urządzeniu, zarządza zasobami pamięci operacyjnej.

Systemy operacyjne nie są instalowane tylko w smartfonach, tabletach i komputerach, wykorzystywane są też w urządzeniach, takich jak: bankomaty, pralki, lodówki, smartwatche i bardziej zaawansowane kalkulatory. W przypadku telefonów dyskusje na temat wyższości konkretnego systemu operacyjnego nad konkurencyjnym są częste i emocjonalne. Nierzadko układamy ranking smartfonów właśnie na podstawie wykorzystywanego przez telefony systemu operacyjnego, a do niektórych zdążyliśmy się już mocno przywiązać.

Android – zalety

Wybór iOS czy Android nie jest oczywisty. Przyjrzyjmy się zatem wadom i zaletom obu systemów operacyjnych w smartfonach.

Android obecnie jest najbardziej popularnym mobilnym systemem operacyjnym na świecie. Decydując się na system operacyjny w smartfonie, jakim jest Android, w prosty sposób zmienisz wygląd ekranu, motywy i układ ikonek, dostosowując je do swoich potrzeb.

Do największych zalet Androida trzeba zaliczyć pełną integrację z usługami Google’a. Integracja smartfona z pocztą Gmail oraz kontem na YouTube przebiega szybko i bezproblemowo. Dodatkowo użytkownik posiada do dyspozycji na bieżąco aktualizowane, dokładne Google Maps.

Sklep Google Play jest znakomicie zaopatrzony. Większość aplikacji użytkowych i gier wydawanych jest w kompatybilnej wersji z tym systemem operacyjnym. Znaczna większość firm na rynku gwarantuje telefony z tym oprogramowaniem. W ofertach dostępne są zarówno drogie flagowce, jak i smartfony z niższej półki cenowej. Znajdziesz wśród nich telefon do gier czy telefon z dobrym aparatem.

Android – wady

System operacyjny Android, mimo licznych zalet, posiada również wady. Użytkownicy tego oprogramowania mogą narzekać na brak aktualizacji starszych modeli. Dodatkowo, jako że jest to system otwarty, pozwalający na wprowadzanie modyfikacji w oprogramowaniu, wzrasta ryzyko ataków hakerskich. Użytkownik jest w dużym stopniu narażony na zainfekowanie telefonu wirusami i utratę ważnych danych.

Wiele osób korzystających z Androida skarży się na płynność działania urządzenia, szczególnie gdy mówimy o modelach ze średniej i niższej półki cenowej. Wybierając dotykowy telefon z systemem Android, trzeba liczyć się z tym, że do płynnego działania potrzebuje on dużej ilości pamięci RAM.

iOS – zalety

Drugim systemem operacyjnym, przez wielu uważanym za absolutnie bezkonkurencyjny, jest iOS. To propozycja dla osób, które cenią sobie szybkość działania i intuicyjność. Wśród największych zalet tego systemu należy wyróżnić natychmiastową integrację z wszystkimi urządzeniami Apple. Właściciele Maca, iPada czy Apple Watcha, mogą pozwolić sobie na pełną synchronizację urządzeń.

System operacyjny iOS, według wielu użytkowników, posiada czytelny interfejs. Decyzja o zakupie iPhone'a gwarantuje użytkownikowi, że cennego miejsca nie będą zabierały mu niepotrzebne aplikacje, których nie będzie w stanie zupełnie usunąć. Ułatwiony jest także dostęp do tzw. luksusowych aplikacji, np. do edycji materiałów graficznych. Aplikacje w sklepie App Store są znacznie bardziej wyselekcjonowane niż w Google Play. Klient może cieszyć się również profesjonalnym wsparciem technicznym w autoryzowanych serwisach. Najlepszy iPhone będzie ci służył przez długie miesiące.

iOS – wady

Do największych wad tego systemu operacyjnego należy wysoka cena urządzeń marki Apple. Urządzenia o parametrach nieodbiegających od tych oferowanych przez system Android, kosztują znacznie więcej. Innym rodzajem niedogodności jest dużo mniejszy wybór urządzeń i trudniej dobrać urządzenie w pełni dostosowane do potrzeb. Wygląd interfejsu, mimo że klasyczny i piękny, nie podlega żadnym modyfikacjom. Można jedynie zmienić tapetę i układ ikonek.

Jaki system operacyjny w smartfonach wybrać?

Bez wątpienia te dwa systemy podbiły serca milionów użytkowników. Każdy z nich ma liczne zalety i wady. Warto się z tym zapoznać, aby system operacyjny w smartfonie był wybrany świadomie i odpowiadał naszym potrzebom.

Autor: Marcin Krawczyk