Data publikacji:

Szambo betonowe czy oczyszczalnia? Jaka powinna być odległość szamba od granicy? Poradnik

Czy lepsze jest szambo czy oczyszczalnia? Co jest tańsze w budowie i eksploatacji – szambo betonowe czy oczyszczalnia? Czy przydomowa oczyszczalnia ścieków jest zbiornikiem bezodpływowym? Jaka powinna być odległość szamba od granicy? Przeczytaj nasz poradnik, zanim zaczniesz prace na swoim podwórku, które są związane z odprowadzaniem nieczystości ciekłych z gospodarstwa domowego. Mamy nadzieję, że nasz artykuł pomoże ci zdecydować, co wybrać: szambo betonowe, szambo plastikowe czy przydomową oczyszczalnię ścieków.

W jaki sposób można z domu odprowadzać ścieki?

Jeśli twoja posesja nie jest podłączona pod sieć kanalizacyjną, to masz dwa sposoby na odprowadzanie nieczystości płynnych z gospodarstwa domowego: szambo i przydomowa oczyszczalnia ścieków. O tym, który z wyżej wymienionych sposobów odprowadzania ścieków zastosujesz, zadecyduje wiele czynników. Będą to na przykład wielkość działki, warunki gruntowe i wodne oraz twoje możliwości finansowe.
Jeżeli w pobliżu budowanego domu przebiega rura kanalizacyjna, to najlepszym i najwygodniejszym rozwiązaniem dla ciebie będzie podłączenie się do kanalizacji miejskiej. Ale uwaga – w przypadku gdy najbliższa rura kanalizacyjna jest oddalona od twojego domu o ponad 300 metrów, to podłączenie do kanalizacji jest nieopłacalne. Wiąże się bowiem z dużymi wydatkami dotyczącymi podłączenie kanalizacji do twojego podwórka. 
Kolejna ważna rzecz – w sytuacji gdy w pobliżu twojego domu znajduje się sieć kanalizacyjna, to właściciele mają obowiązek podłączenia do niej. Dowiesz się o tym z warunków zabudowy, jakie wyda ci starostwo powiatowe. 

Czym jest szambo przydomowe?

Szambo jest podziemnym lub naziemnym zbiornikiem bezodpływowym, zbudowanym na przykład z betonu. Do szamba odprowadzane są ścieki z domowych urządzeń kanalizacyjnych. Zbiornik szamba należy opróżniać – zamów popularnie zwaną „szambiarkę”. Ścieki zostaną wywiezione do komunalnej oczyszczalni ścieków.

Jaka powinna być odległość szamba od granicy? Poradnik: szambo – odległości

Zgodnie z przepisami szambo na działce powinno znajdować się:
  • minimum 7,5 metra od granicy działki. To jest odpowiedź na najczęściej zadawane pytanie, które brzmi: „Szambo – ile od granicy?”;
  • nie bliżej niż w odległości 15 metrów od studni;
  • od okien i drzwi budynku mieszkalnego – odległość wynosi 5 metrów. 

Gdzie nie wolno stawiać szamba?

Szamba nie wolno stawiać na obszarach podlegających szczególnej ochronie środowiska oraz narażonych na powodzie i zalewanie wodami opadowymi.

Z czego jest wykonane szambo szczelne?

Szambo musi być przede wszystkim szczelne. Szambo szczelne może być wykonane z tworzyw sztucznych, laminatów, betonu czy żelbetonu. Na rynku spotkasz więc między innymi takie rodzaje szamba, jak szambo betonowe, szambo plastikowe, szambo dwukomorowe, szambo z kręgów. 

Czym jest przydomowa oczyszczalnia ścieków? 

Przydomowa oczyszczalnia ścieków to układ składający się z osadnika gnilnego oraz drenażu rozsączającego. We wspomnianym drenażu zachodzi proces rozkładu zanieczyszczeń na proste związki mineralne, które są niegroźne dla środowiska. Oczyszczalnia ścieków umożliwia rozsączenie oczyszczonych ścieków bezpośrednio do gruntu, do rowu melioracyjnego lub nawet… do rzeki.
Przydomowa oczyszczalnia ścieków może być też swego rodzaju ozdobą podwórka, bo… zasadzisz na niej piękny skalniak i zrobisz całkiem przyjemny ogródek. Ważne jest jednak, aby odpowiednio dobrać rośliny, które mogą zasiedlić teren nad przydomową oczyszczalnią ścieków, bo nie każda „zielenina” utrzyma się na tym obszarze. 
Minimalna odległość zbiornika wstępnego oczyszczania od studni musi wynosić co najmniej 15 metrów, a w ciągu drenów rozsączających – przynajmniej 30 metrów. 

Szambo betonowe czy oczyszczalnia? Co wybrać do odprowadzania ścieków z gospodarstwa domowego?

Są i argumenty za tym, żeby budować szambo przydomowe, ale są również argumenty za tym, by stworzyć przydomową oczyszczalnię ścieków. Na podstawie podanych przez nas poniżej informacji, sam osądź, co będzie dla ciebie lepszym rozwiązaniem – szambo betonowe czy oczyszczalnia ścieków przy domu?
  • Koszt budowy przydomowej oczyszczalni ścieków przewyższa koszt budowy szamba. Koszt budowy szamba to około 6–7 tysięcy złotych, a oczyszczalni – od 9 do 25 tysięcy złotych dla gospodarstwa domowego zamieszkiwanego przez 4–5 osób.
  • Koszt eksploatacji przydomowych oczyszczalni ścieków w porównaniu do szamb jest bardzo niski. 
  • Przy małej ilości ścieków budowa oczyszczalni się nie opłaca.
  • Jeśli działka jest mała, to być może nie spełni ona wymogów formalnych do postawienia przydomowej oczyszczalni ścieków.
  • Jeśli jest wysoki poziom wód gruntowych, to uniemożliwia rozsączanie oczyszczonych ścieków bezpośrednio do gruntu, wtedy nie możesz wybudować przydomowej oczyszczalni ścieków. Jedyną opcją jest więc postawienie szamba (albo pobudowanie się wtedy, gdy blisko twojej działki pojawi się rura kanalizacyjna). 
  • UWAGA, bo to jest bardzo ważne: o możliwości budowy przydomowej oczyszczalni ścieków decydują lokalne władze. Te regulacje zamieszczane są w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego (MPZP) lub w formie uchwały samorządu gminy.
  • Optymalne warunki do budowy oczyszczalni to grunt przepuszczalny o poziomie wód gruntowych poniżej 2 metrów. 
  • Stosunkowo tania i wygodna w użytkowaniu jest oczyszczalnia z drenażem rozsączającym. Jej wyraźny minus to jednak fakt, że zajmuje ona dużą powierzchnię działki. Jest to około 100 m2 dla 4-osobowej rodziny. 
To jak? Szambo czy oczyszczalnia? Co wybierasz?
Zdjęcie: twenty20photos / Envato Elements
Ewa Doniec
Ewa Doniec

Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.