Data publikacji:

Szczoteczka jonowa. Co to jest? Czym się różni od sonicznej i elektrycznej?

Szczoteczka jonowa to nowość na polskim rynku pomimo tego, że jej pierwsze wersje wyprodukowano już w ubiegłym wieku. Przez lata technologia musiała zostać dopracowana, aż w końcu zyskała uznanie na całym świecie. Dzisiaj pozwala skutecznie usuwać płytkę nazębną nawet bez wykorzystania pasty. Z dzisiejszego artykułu dowiesz się, czym dokładnie są szczoteczki jonowe, jak działają i czy warto je kupić.
szczoteczka jonowa

Czym jest szczoteczka jonowa i jak działa?

Szczoteczka jonowa to nowatorski produkt pochodzący z Japonii. Chociaż wyglądem przypomina zwykłą szczoteczkę do zębów, wewnątrz posiada wbudowaną baterię. Jej funkcją nie jest jednak wprawianie szczoteczki w ruch tak, jak ma to miejsce wówczas, gdy korzystamy ze szczoteczek elektrycznych czy sonicznych. Ma ona tworzyć obieg elektryczny, dzięki któremu główka szczoteczki będzie mogła wytwarzać jony ujemne.
Wspomniane jony działają na płytkę nazębną i brud jak magnes – pozwalają odczepić je od powierzchni zębów oraz przyciągnąć w kierunku szczoteczki. Żeby domknąć obieg elektryczny, należy przyłożyć palec (najlepiej zwilżony) do metalowej płytki, która znajduje się z przodu szczoteczki. Chociaż brzmi to wręcz niebywale, badania potwierdzają, że szczoteczki jonowe są skuteczniejsze od zwykłych o 48%.

Czym różni się szczoteczka jonowa od innych rodzajów szczoteczek?

Szczoteczka jonowa:
  • nie generuje wibracji ani drgań,
  • umożliwia mycie zębów w taki sam sposób, jak metodą manualną,
  • nie hałasuje, ponieważ wbudowana bateria służy zupełnie innym celom,
  • jest wygodna w użyciu i może zagwarantować higienę jamy ustnej na najwyższym poziomie.
  • Bateria w szczoteczkach jonowych ma zupełnie inne funkcje, niż w innych rodzajach szczoteczek. Można z powodzeniem wysunąć twierdzenie, że to rodzaj szczoteczki, który jest najbardziej zbliżony w komforcie użytkowania oraz odczuciach do szczoteczki manualnej.
    Szczególne kontrowersje dotyczące szczoteczek jonowych budzi stwierdzenie, że podczas ich stosowania wcale nie trzeba wykorzystywać pasty! Większość europejskich klientów jest jednak do niej tak przyzwyczajona, że po prostu ogranicza jej zużycie o połowę. W praktyce jeżeli będziesz w podróży lub nie będziesz mieć pasty pod ręką, nic się nie stanie – szczoteczka jonowa umyje Twoje zęby tak samo skutecznie bez pasty, właśnie dzięki technologii jonów ujemnych.

    Jonowe szczoteczki soniczne – co to jest?

    Ze względu na zachwyty nad technologią szczoteczek jonowych, szybko zaczęto wytwarzać produkty, które będą ją wykorzystywać. W ostatnim czasie w Polsce pojawiły się również szczoteczki jonowo-soniczne. Połączenie tych dwóch technologii pozwala na jeszcze skuteczniejsze mycie zębów, niż tylko szczoteczką jonową lub soniczną. Są one o 96% skuteczniejsze niż zwykła szczoteczka manualna.

    Szczoteczka jonowa – opinie

    Opinie o szczoteczkach jonowych są z reguły pozytywne, a ich skuteczność potwierdzają dostępne badania, prowadzone głównie w japońskich instytutach badawczych. Większość osób docenia szczoteczki jonowe za to, że:
  • można stosować je w dowolnym miejscu na świecie,
  • są świetnym sposobem na to, by zapobiec połykaniu pasty przez dzieci,
  • są ciche w czasie stosowania, a zatem można korzystać z nich w każdej chwili,
  • nadają się do stosowania przez osoby cierpiące np. na choroby dziąseł, takie jak paradontoza.
  • Są osoby, które wielokrotnie próbowały przejść na szczoteczki soniczne lub elektryczne (rotacyjne), jednak nie udało im się to ze względu na nieprzyjemne doznania, problemy z przyzębiem czy ogólny dyskomfort. Jak wiadomo, nie są to rodzaje szczoteczek dla każdego.
    W przypadku szczoteczek jonowych jest zupełnie przeciwnie – doskonale sprawdzą się nawet po operacjach, ekstrakcjach zębów, u osób starszych, kobiet w ciąży i dzieci. Należy na nie uważać jedynie wówczas, gdy użytkownik posiada rozrusznik serca. Wtedy najlepiej zaniechać korzystania ze szczoteczki.
    szczoteczka jonowa

    O czym pamiętać, stosując szczoteczki jonowe?

    Pamiętajmy o tym, że stosowanie szczoteczek, których bateria wewnątrz nie daje o sobie znać, mimo wszystko wymaga pewnej dyscypliny. Na większości szczoteczek jonowych znajduje się wskaźnik, który informuje użytkownika o tym, czy bateria wciąż jest sprawna. Kiedy ta się rozładuje, nie będzie możliwości wykorzystywania technologii jonów ujemnych podczas mycia zębów, a to drastycznie ograniczy skuteczność mycia, która spadnie do poziomu zwykłej szczoteczki manualnej.
    Szczoteczki jonowe dostępne są w różnych wersjach twardości włosia, co pozwala dopasować je do swoich preferencji. Większość z nich jest także wodoodporna. Na rynku można znaleźć zarówno wersje standardowe, jak i te z wykorzystaniem technologii sonicznej oraz jonowej czy modele dedykowane podróżnikom. Zwłaszcza te ostatnie są atrakcyjne dla bardzo szerokiej grupy ludzi, która chętnie decyduje się na zakup szczoteczki wraz ze sterylizującym etui.

    Baterie i ładowanie szczoteczek jonowych

    Na rynku dostępne są szczoteczki, które po rozładowaniu baterii należy wymienić. Ta starcza na około rok ciągłego użytkowania, a po tym okresie trzeba zaopatrzyć się w nowy model. Zazwyczaj są to produkty nieco tańsze, których cena nie przekracza stu złotych.
    Można zdecydować się jednak również na modele, które posiadają opcję wymiany baterii, a nawet ładowania. Wówczas po rozładowaniu szczoteczki trzeba mieć pod ręką jedynie etui ładujące, stację lub standardowe paluszki typu AA. Warto jednak zauważyć, że opcja wymiennych baterii lub ładowania znacznie częściej spotykana jest w szczoteczkach jonowo-sonicznych niż w jonowych.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Patrycja Wojas
    Patrycja Wojas

    Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!