Data modyfikacji:

Tablet czy laptop? Co będzie lepszym wyborem?

Rosnąca popularność tabletów sprawiła, że użytkownicy zaczęli zastanawiać się czy wybór takiego przenośnego urządzenia nie będzie lepszy niż zakup laptopa. W naszym poradniku odpowiemy na pytanie co będzie lepszym wyborem: tablet czy laptop?
tablet czy laptop

Tablet zamiast komputera? Dopasuj sprzęt do swoich potrzeb 

Zanim podejmiesz decyzję o zakupie nowego urządzenia, odpowiedz sobie na kilka pytań, które znacznie ułatwią ci zakup. O tym czy wybierzesz laptopa, czy tablet zdecyduje sposób użytkowania, budżet oraz indywidualne preferencje. Dla niektórych tablet będzie idealnym rozwiązaniem do przeglądania internetu, natomiast inni sięgną po laptopa, aby móc wykonywać zaawansowane zadania.
W dalszej części poradnika dopasujemy porównywane urządzenia do konkretnych kategorii, aby ułatwić Ci podjęcie decyzji. Znacznym ułatwieniem w podjęciu decyzji jest orientacyjne określenie kwoty, jaką jesteś gotów przeznaczyć na laptopa lub tablet. Dzięki temu już na starcie będziesz w stanie odrzucić niektóre modele, które nie będą pasowały do Twoich preferencji.

Tablet czy laptop? Charakterystyka urządzeń 

Laptopy to inaczej przenośne komputery, które pozwalają na efektywną pracę w dowolnym miejscu. Wyświetlacz w tego typu urządzeniach ma wielkość od 11 do 17 cali. zintegrowana z obudową klawiatura i gładzik ułatwiają pisanie oraz poruszanie się po interfejsie. Każdy laptop ma dostępne porty pozwalające na podłączenie zewnętrznych dysków, monitorów, czy łącza sieciowego. W nowszych wersjach stosowane są porty USB-C, których funkcjonalność rozszerza się przy użyciu specjalnej przejściówki.
To, co jest największą zaletą laptopów, to ich wydajność. Wysoka moc obliczeniowa pozwala na komfortowe granie, a także korzystanie z zaawansowanych programów filmowych, graficznych, czy fotograficznych. Laptop jest doskonałą alternatywą dla komputera PC, który może być użytkowany tylko w jednym miejscu. Bateria d w laptopie w zależności od modelu wytrzymuje od 4 nawet do 20 godzin. Dzięki temu możesz pracować w podróży! Funkcjonalność oraz mobilność - to główne zalety laptopów. 
Mobilności i wszechstronności nie można odmówić również tabletom. Te urządzenia z roku na rok rozwijają się coraz prężniej. Początkowo był to sprzęt ukierunkowany głównie na rozrywkę i konsumpcję treści. Oglądanie filmów, słuchanie muzyki czy przeglądanie internetu to na tablecie czysta przyjemność. Cienka obudowa w połączeniu z wysokiej klasy wyświetlaczem daje świetne wrażenia podczas korzystania. Tablety mają ekrany o wielkości od 7 do 13 cali. 
Nowoczesne tablety nie ograniczają się wyłącznie do funkcji rozrywkowej. Podzespoły są już na tyle mocne, że wiele popularnych aplikacji zostaje przeprojektowanych i przeniesionych na te mobilne sprzęty. Świetnym przykładem jest program Adobe Photoshop, który jest dostępny na tabletach w pełnej wersji. Dotykowy ekran może być obsługiwany palcem lub rysikiem. To z kolei otwiera kolejne drogi i możliwości rysowania, pisania oraz obrabiania zdjęć. Do tabletu bez problemu podłączysz myszkę, klawiaturę, a nawet zewnętrzny monitor. Tablety są doceniane również za świetną baterię, która potrafi trzymać od 6 nawet do 12 godzin. 
Mimo że tablety są coraz bardziej zaawansowane, to wciąż mają swoje ograniczenia. Dla osób korzystających ze specjalistycznego oprogramowania takie urządzenie nie jest dobrym wyborem. System operacyjny nadal jest dość zamknięty i czasami pozornie proste czynności mogą okazać się trudne do wykonania. To dotyczy coraz mniejszej grupy użytkowników. 
Za zakupem tabletu może przemawiać cena. Już za około 1000 złotych znajdziesz nieźle wyposażone urządzenie do codziennych zadań. Znalezienie komputera w podobnej cenie może być niezwykle trudne. 

Wady i zalety laptopów

Zalety: 
 • oferują świetną wydajność 
 • dobra ergonomia ułatwia korzystanie 
 • duży ekran 
 • wsparcie dla najpopularniejszych aplikacji i programów 
Wady: 
 • wysoka cena 
 • tablety z większym ekranem są mało wygodne w przenoszeniu 

Wady i zalety tabletów

Zalety: 
 • mobilność 
 • coraz lepsza wydajność
 • wysokiej jakości ekran 
 • pojemna bateria 
 • w połączeniu z klawiaturą i myszką może zastąpić laptopa 
 • niższa cena 
Wady: 
 • systemy operacyjne nadal są ograniczone 
 • brak wsparcia dla wielu aplikacji 

Laptop czy tablet? Zastosowanie 

W jakich sytuacjach laptop sprawdzi się najlepiej? Przede wszystkim w pracy biurowej, a także podczas przygotowywania prac zaliczeniowych, czy tworzeniu notatek. Laptopy dzięki swojej baterii mogą być wykorzystywane w podróży. Warto zaznaczyć, że ich specyfikacja pozwala na efektywną pracę nawet poza domem. 
Z drugiej strony mamy tablety, które jak mało który sprzęt nadają się świetnie do rozrywki i w podróży również spełnią swoje zadanie. Tutaj jednak mówimy o podróży podczas wakacyjnego wyjazdu, gdzie nie mamy na głowie projektu do oddania. W pracy biurowej ograniczającej się do korzystania z arkuszy kalkulacyjnych, tablet z klawiaturą może stanowić dobrą alternatywę. Osoby, które wykonują na takim sprzęcie mniej skomplikowane zadania będą zadowolone. 
Jednak nie zapominajmy o tabletach z wyższej półki, które radzą sobie z programami do montażu filmów, czy obróbki grafiki. Tutaj tablet również sprawdzi się bardzo dobrze. 

Co jest lepszym wyborem - tablet czy laptop? 

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to co jest lepsze. Zarówno tablety, jak i laptopy mają swoje wady oraz zalety. Oba sprzęty mogą występować na rynku będąc idealnym wyborem dla konkretnych grup użytkowników. Nie da się ukryć, że te niewielkie urządzenia w ostatnich latach dogoniły laptopy. Jeśli to tempo zostanie utrzymane, to wynik naszego porównania w przyszłości może być zupełnie inny. 
Zdjęcie: Envato Elements
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.