Data modyfikacji:

Jaki tablet do czytania wybrać?

Rynek e-booków rozwija się bardzo intensywnie; dla wielu osób książki w wersji elektronicznej okazują się lepsze od papierowych pierwowzorów dzięki mobilności. Posiadając odpowiedni sprzęt do odczytu e-booków, możesz mieć przy sobie niezliczoną liczbę ulubionych tytułów. Równolegle ze sprzedażą e-booków rośnie zainteresowanie urządzeniami, na których można je wyświetlać – a więc czytnikami i tabletami. Dziś skupimy się na poszukiwaniach najlepszego tabletu do czytania.

Tablet do czytania książek czy czytnik?

Pojawienie się czytników e-booków całkowicie zrewolucjonizowało rynek książki. Nie ma się czemu dziwić: podczas, gdy tradycyjne czytniki e-booków pozwalają jedynie na czytanie książek, kupując tablet, otworzysz przed sobą znacznie więcej możliwości. Dobry tablet pozwala na odtwarzanie plików z lekturami, przeglądanie sieci, oglądanie filmów, korzystanie z nawigacji GPS, odbywanie telekonferencji i wiele, wiele więcej. Jest jak miniaturowy komputer lub nieco większy smartfon. Dzięki małemu urządzeniu, które mieści się w każdej torebce, czytelnik może mieć pod ręką setki ulubionych książek. Szybko jednak dostrzeżono, że możliwość wygodnego czytania może iść w parze z wielozadaniowością.
Z tego powodu coraz częstszym wyborem miłośników książek pada nie czytnik, a tablet do czytania, który po zakończonej lekturze pozwoli przejrzeć sieć, wysłać wiadomość czy odtworzyć film. Jaki tablet wybrać? Przedstawiamy modele idealne dla miłośników książek.

Tablet do książek – na co zwrócić uwagę?

Jeszcze do niedawna czytanie z ekranów tabletów kojarzyło się z piekącymi i przekrwionymi oczami. Trzeba jednak wiedzieć, że producenci tabletów wychodzą naprzeciw potrzebom konsumentów, uzupełniając swoje urządzenia o technologie sprzyjające komfortowej lekturze. Jeśli poszukujesz tableta do czytania, zwróć uwagę na następujące parametry.

Ekran tabletu do książek

W przypadku czytników e-booków można zdecydować się na sprzęt z funkcją „e-papieru”, który pozwala na czytanie tak komfortowe jak ze zwykłej książki – i to nawet w pełnym słońcu. A co z tabletami? Cóż – decydując się na wielofunkcyjne urządzenie, trzeba godzić się z cechami ekranu, który nie nadaje się do czytania książek w absolutnie każdych warunkach.
Najnowocześniejsze tablety mają wyświetlacze IPS, które wyposażone są w tryby ochrony oczu przez redukcję niebieskiego światła. To w zupełności wystarczy, aby móc czytać na tablecie od czasu do czasu, w domowych warunkach.

Jaki rozmiar tabletu do czytania?

Przeciętny tablet ma ekran o przekątnej 7-8 cali, co większości osób powinno wystarczyć do komfortowego czytania książek. Na takim ekranie wygodnie odtworzysz różne pliki, w tym również te w formacie PDF.

Obsługiwane formaty plików

Jeśli już mowa o plikach tekstowych, tablet do czytania okaże się najbardziej niezawodnym rozwiązaniem. Czytniki e-booków często miewają problemy z odtworzeniem niektórych plików, podczas gdy na tablecie uda ci się uruchomić praktycznie wszystko.

Czas pracy baterii

Czytnik książek nad tabletem do czytania góruje większą wydajnością baterii. Z tym problemem można sobie jednak łatwo poradzić – postaraj się, aby podczas czytania w tle pracowało jak najmniej aplikacji.
Przeczytaj także: Jaki tablet do gier wybrać?

Tablet do książek – jaka cena?

Dobre tablety wyposażone w technologie dbające o zdrowie wzroku kupisz już za około 500 złotych. Jaki tablet do 500 zł kupić? Warto podkreślić, że w tej cenie otrzymasz urządzenie wielofunkcyjne, które poza wyświetlaniem książek pozwoli ci na niemal tak szerokie spektrum działań jak personalny komputer.
Oczywiście, urządzenia z wyższej półki cenowej zwykle oferują o wiele więcej funkcji, cechują się lepszymi parametrami i co istotne, zdrowszym dla oczu wyświetlaczem. To, jaki tablet wybierzesz, warto uwarunkować m.in. częstotliwością czytania. Jeśli tabletu potrzebujesz sporadycznie, a zaawansowane funkcje nie są dla ciebie istotne, tańsze urządzenie w zupełności wystarczy. Osoby, które myślą o tablecie do czytania książek na co dzień, powinny rozważyć zakup lepszego sprzętu.

Polecane tablety do czytania

Jeśli nie chcesz już kupować papierowych książek, a jednocześnie nie przemawiają do Ciebie czytniki e-booków, tablet do czytania to dobre rozwiązanie. Sprawdź, które urządzenia cieszą się dobrymi opiniami użytkowników Ceneo.pl. Być może znajdziesz tu idealny tablet do czytania dla siebie?

Xiaomi Pad 5

Szukasz dużego i wygodnego tableta do czytania? Xiaomi Pad 5 na pewno spełni Twoje oczekiwania. 11-calowy ekran o bardzo wysokiej częstotliwości odświeżania to gwarancja płynności i przyjemnych doznań wzrokowych. Wyświetlacz obsługuje ponad miliard kolorów, a jednocześnie został wyposażony w funkcję redukcji szkodliwego dla wzroku światła niebieskiego. Czujnik światła sprawia, że urządzenie samoczynnie dopasowuje temperaturę barw wyświetlacza do otoczenia. To nie tylko świetny tablet do czytania, ale także oglądania filmów.

Realme Pad 6

Realme Pad 5 to tablet z ekranem o wielkości 10,4 cala. Pozwala na bardzo wygodne przeglądanie różnych treści, a ultra niska waga 440 g umożliwia wygodne przenoszenie go w torbie czy plecaku. Pojemna bateria 7100 mAh i wyświetlacz IPS zapewnią komfort nawet podczas dłuższej lektury.

Lenovo TAB M10 Plus

Dobrych tabletów do czytania warto poszukiwać także w ofercie znanej marki Lenovo. Przykładem jest TAB M10 Plus z wyświetlaczem 10,3 cala i wyświetlaczem IPS. Ostry obraz o rozdzielczości FHD raz na zawsze wyeliminuje problemy z niską czytelnością treści, a dodatkowo uprzyjemni oglądanie filmów i teledysków.

Kruger&Matz Eagle 1070

To tablet z 8-rdzeniowym procesorem MediaTek i 6 GB pamięci RAM, który pozwoli Ci przechowywać wiele ulubionych lektur. Ten tablet do czytania przypadnie do gustu osobom ceniącym elegancki, prosty design. Wyświetlacz cechuje się bogatą kolorystyką. Urządzenie pozwala na ustawienie temperatury barw, co znacznie odciąży wzrok w trakcie czytania.

Allview VIVA 1003G LITE

To budżetowa opcja dla osób, którym zależy przede wszystkim na wygodnym czytaniu książek w podróży. Allview VIVA 1003G LITE jest bardzo lekki i poręczny, a ekran o przekątnej 8 cali pozwala na wygodne przechowywanie go w torebce czy plecaku.

Tablet do czytania, a troska o wzrok

Pamiętaj, że nawet najlepszy tablet do czytania książek może wpływać na wzrok niekorzystnie, jeśli nie zadbasz o odpowiednie warunki czytania. Najlepiej, jeśli będziesz robić to przy dziennym świetle, pozwalającym na stosowanie niskiego naświetlenia ekranu. Podczas czytania rób regularne przerwy. Od czasu do czasu warto zastosować również nawilżające krople do oczu.

Tablet do czytania – postaw na funkcjonalność

Poza brakiem uwielbianej przez wielu technologii e-papieru, tablet w stosunku do czytnika e-booków wcale nie pozostaje w tyle. To świetne rozwiązanie, jeśli poszukujesz urządzenia, które przyda ci się w wielu sytuacjach – nie tylko podczas lektury. Tablet do czytania warto rozważyć, tym bardziej że najnowocześniejsze urządzenia przy odpowiednim użytkowaniu mogą być naprawdę łaskawe dla oczu czytelnika.
Zdjęcie: Fisher-Photostudio / Envato Elements