Data modyfikacji:

Tania podłoga w garażu – jaką tanią podłogę do garażu wybrać?

Czym wykończyć podłogę w garażu? Co na podłogę w garażu blaszanym? Materiały, których użyjesz, muszą być wytrzymałe i antypoślizgowe, a także odporne na uszkodzenia, szorowanie i ścieranie. Czy to jest możliwe, gdy w zakresie twojego portfela jest tania podłoga w garażu? Jaką tanią podłogę do garażu wybrać?
Hipster fashion jeasn and off road car in garage

Co na podłogę w garażu? Tania podłoga w garażu – najważniejsze cechy

Posadzka w garażu jest narażona na wyjątkowe obciążenie i zabrudzenia. Z tego względu warto zadbać o to, by wykonać ją solidnie – z wytrzymałych i antypoślizgowych materiałów, odpornych na uszkodzenia oraz ścieranie i szorowanie. Jednak te cechy nie sprawiają, że musisz wydać miliony złotówek na podłogę garażową. Tania podłoga w garażu także będzie służyła przez wiele lat. Wystarczy, że zastosujesz jedno z omawianych przez nas poniżej rozwiązań. 

Tania podłoga w garażu – jaką tanią podłogę do garażu wybrać? Posadzka betonowa

Solidna, odporna na uszkodzenia podłoga do garażu, a jednocześnie najłatwiejsze rozwiązanie! O czym mowa? To zbrojona wylewka betonowa o grubości 5–15 cm, z betonu klasy C16/20 lub C20/26. Wytrzymuje każde obciążenie. Nie jest śliska. Odpowiednio wyprofilowana (spadek 1,5–3% w kierunku kratki spustowej lub korytka odwadniającego) sprawi, że jej mycie nie będzie sprawiało problemów. 
Czym zaimpregnować posadzkę betonową w garażu (tania posadzka do garażu)? Użyj impregnatu do betonu lub kostek betonowych (jeśli chcesz kupić jak najlepszy impregnat do kostki brukowej, ranking polecanych środków będzie dobrą podpowiedzią). W tej sposób zmniejszysz chłonność posadzki z surowego betonu oraz ułatwisz jej czyszczenie. Zabieg impregnacji powtarzaj co 3–4 lata. Możesz go wykonać samodzielnie. Gotowy do użycia preparat nanieś pędzlem lub wałkiem bezpośrednio na beton. Nie jest wymagane wcześniejsze gruntowanie. 
Wspomniane preparaty do impregnacji betonu są bezbarwne, czyli podłoga w twoim garażu będzie szara (jak zastosowany beton). Jeśli chcesz zmienić tę barwę na inną, użyj farb do posadzek (farby uretanowo-alkidowe, akrylowe czy epoksydowe). Podstawowym zadaniem farby jest zmniejszenie nasiąkliwości posadzki. Nanoś ją na zagruntowane podłoże, tworząc kilka warstw. Pomaluj również pas ścian tuż nad posadzką, na wysokość do 10–20 cm.

Dobry pomysł na posadzkę w garażu? Posadzka epoksydowa

Czyli posadzka mas żywicznych (epoksydowych, poliuretanowych lub winyloestrowych). Jest trwała i łatwo utrzymać ją w czystości. Dostępna jest w kilku kolorach. Niektóre powłoki epoksydowe mają antypoślizgową fakturę, która tworzy się samoistnie. Niektóre masy wylewa się na podłogę i one rozkładają się samoistnie. Inne nanosi się pędzlem lub pacą. Jeśli jednak twój garaż ma spadek, to użycie masy epoksydowej, która sama się poziomuje, jest złym rozwiązaniem.

Tania podłoga w garażu – jaką tanią podłogę do garażu wybrać?

Co na podłogę w garażu? Płytki do garażu – to rozwiązanie estetyczne i łatwe do utrzymania w czystości (tania podłoga do garażu). Sprawdzą się zarówno jako posadzka w garażu nieogrzewanym, jak i posadzka w garażu ogrzewanym. W obu opcjach radzimy wybrać płytki mrozoodporne.
Świetnie sprawdzi się gres. Najlepiej nieszkliwiony gres techniczny, o klasie ścieralności od III do IV, nienasiąkliwy (o maksymalnej nasiąkliwości do 3%). Taki gres powinien być również odporny na zginanie (minimum 25 MPa), twardy (7–8 w skali Mohsa) i antypoślizgowy. Koniecznie sprawdź, czy nie wymaga impregnacji.

Czy mata na podłogę do garażu to rozwiązanie, które się sprawdza?

Tak. Jest to dobre rozwiązanie, ponieważ maty są antypoślizgowe, pochłaniają wodę i rozlany olej. Dzięki nim podłoga pozostaje bezpieczna, estetyczna i czysta. Są łatwe do czyszczenia na mokro oraz do odkurzania. Podłoga do garażu gumowa to dobry sposób na zimową porę.

Co na podłogę w garażu blaszanym?

Co położyć pod garaż blaszany? Sprawdzą się wszystkie z podanych niżej rozwiązań. Każda z tych opcji ma swoje plusy i minusy (koszty materiałów, robocizna, stabilność, estetyka).
  • Wykonać fundament obwodowy (o szerokości około 25 cm). Należy wykopać dołek po obwodzie garażu.
  • Zastosować słupy fundamentowe. Umieść je na rogach garażu oraz na środku dłuższych ścian. 
  • Głębokość fundamentów zależy od poziomu wód gruntowych. Jest to rozwiązanie tańsze niż wylewka. Daje wystarczająco dobrą stabilność garażu blaszanego. 
    Kostka brukowa pod garaż blaszany sprawdzi się w garażu blaszanym, ale nie w takim, gdzie parkujesz auto. Dlaczego? Nie jest tak wytrzymała jak beton. Jest zatem tanią i funkcjonalną opcją dla blaszaków przeznaczonych do przechowywania mebli i sprzętów ogrodowych.
    Jeśli ta opcja cię zadowala, to pamiętaj, że zanim przystąpisz do układania podłoża z kostki brukowej, trzeba wykonać warstwę wyrównującą i poziomującą. Nawierzchnia z kostki brukowej powinna wystawać na kilka centymetrów ponad powierzchnię gruntu.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Ewa Doniec
    Ewa Doniec

    Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.