Data modyfikacji:

Impregnat do kostki brukowej. Ranking polecanych produktów

Zadbana kostka brukowa może być atrakcyjną ozdobą ogrodu. To jeden z najchętniej wybieranych rodzajów nawierzchni. Jak zadbać o kostkę brukową, by wykonany z niej podjazd, taras lub chodnik prezentował się dobrze przez długi czas? Wyjaśniamy, dlaczego warto zaimpregnować kostkę i jaki impregnat do kostki brukowej wybrać. Zobacz ranking polecanych produktów.

impregnat do kostki brukowej ranking

Dlaczego warto stosować impregnat do kostki brukowej z rankingu?

Jedną z zalet kostki brukowej jest duża wytrzymałość. Bez trudu wytrzymuje obciążenie samochodu i radzi sobie nawet z ciężkimi warunkami atmosferycznymi. Choć nie wymaga specjalistycznej pielęgnacji, warto ją zakonserwować.

Pod wpływem wody, słońca i zużycia mechanicznego kostka brukowa traci swój naturalny kolor i płowieje, co zaburza estetykę ogrodu. Dodatkowo niezabezpieczona impregnatem kostka brukowa z łatwością wchłania zabrudzenia, przez co tworzą się na niej wykwity i zacieki.

Jak działa impregnat do kostki brukowej? Impregnat do kostki brukowej z naszego rankingu:

  • przywraca kostce brukowej atrakcyjny wygląd i głęboki kolor,
  • zapobiega płowieniu i ścieraniu się kostki,
  • zabezpiecza przed korozją betonu,
  • ułatwia czyszczenie kostki i chroni ją przed wnikaniem szkodliwych substancji, np. soli drogowej czy olejów,
  • ogranicza rozrost mchu i pleśni,
  • chroni kostkę brukową przed przemarzaniem i pękaniem,
  • zapobiega powstawaniu plam i przebarwień,
  • tworzy hydrofobową powłokę i zapobiega wsiąkaniu wody,
  • ułatwia spływ wody z powierzchni wyłożonej kostką.

Zobacz inne artykuły na temat impregnatów:

Jak wykonać impregnację kostki brukowej?

Przed nałożeniem impregnatu konieczne jest dokładne wyczyszczenie kostki brukowej. W innym wypadku zanieczyszczenia zostaną na niej utrwalone. Zacznij od dokładnego zamiecenia powierzchni szczotką i usunięcia chwastów.

Następnie umyj dokładnie kostkę brukową myjką ciśnieniową. Użyj specjalnej szczotki do czyszczenia bruku lub dyszy turbo. Pozostaw nawierzchnię do całkowitego wyschnięcia. Impregnat do kostki brukowej z naszego rankingu należy nakładać na suchy bruk.

Przeczytaj także: Ścieżki ogrodowe - czym je wykończyć? Wady i zalety poszczególnych rozwiązań

Zanim użyjesz impregnatu do kostki brukowej, dokładnie wymieszaj go w opakowaniu. Powinien mieć jednolitą, płynną strukturę. Przelej niewielką ilość płynu do kuwety malarskiej i nanieś impregnat na kostkę brukową za pomocą wałka lub dużego pędzla. Możesz również zaimpregnować kostkę brukową opryskiwaczem ciśnieniowym, jednak zajmie to nieco więcej czasu.

Nałóż 1-3 warstwy preparatu, w zależności od zużycia kostki brukowej i oczekiwanych efektów. Kolejne warstwy możesz aplikować po około dwóch godzinach metodą mokre na mokre. Jeżeli korzystasz z impregnatu barwiącego, zabezpiecz krawężniki lub kostki w innym kolorze taśmą malarską.

Jaki impregnat do kostki brukowej wybrać?

Impregnaty do kostki brukowej różnią się składem oraz wykończeniem. Do najtańszych należą impregnaty na bazie wody, które zabezpieczają nawierzchnię, ale nie zmieniają jej wyglądu. Dobrze nadają się do zabezpieczenia nowej kostki brukowej, której nie trzeba upiększać.

Znacznie większy wpływ na wygląd mają impregnaty silikonowo-butanolowe. Podbijają kolory kostki brukowej oraz mogą tworzyć tzw. efekt mokrej kostki. Świetnie nadają się do reanimacji zużytego bruku, podobnie jak impregnaty barwiące do kostki brukowej.

Najdroższe impregnaty do kostki brukowej zawierają polimery. Zapewniają największą trwałość i nie ingerują mocno w wygląd podjazdu lub tarasu. Jeśli zależy ci na naturalnym i długotrwałym efekcie, impregnat polimerowy jest najlepszym wyborem.

Impregnatdo kostki brukowej – ranking TOP 10

1. Feda impregnat wodny

2. E-concreto impregnat do kostki brukowej

3. Tikkurila Patio impregnat do kostki brukowej

4. Botament renowator do kostki brukowej

5. Lakma Silbruk impregnat do kostki brukowej

6. Opennnano Nanoquick Bruk Granit

7. Nanobiz Chemicals Nanostone Paving

8. Sika Sikagard impregnat do kostki brukowej

9. Deco-Protect impregnat do kostki brukowej

10. Jurga Proof Impregnat do kostki brukowej

Autor: Szymon Sonik