Data modyfikacji:

Jaki telefon dla niewidomych wybrać? 

Telefon dla niewidomych jest świetnym narzędziem do komunikowania się ze światem. Funkcje dostępne w tego typu urządzeniach ułatwiają również wykonywanie codziennych zadań. Podpowiadamy, jaki telefon dla osoby niewidomej będzie odpowiedni. 

telefon dla niewidomych

Jaki powinien być telefon dla osoby niewidomej? 

Dla osób niewidomych i niedowidzących posiadanie telefonu komórkowego może być prawdziwym przełomem. Z takim urządzeniem skontaktowanie się z bliskimi czy trafienie do wyznaczonego miejsca powinno być łatwiejsze. Jak wybrać odpowiedni model z rankingu smartfonów? Smartfon przede wszystkim powinien oferować możliwość poruszania się za pomocą głosu. Każda z wykonanych czynności musi zostać odczytana. Dzięki temu będzie można bez kłopotu wybrać numer czy napisać wiadomość.  

W poruszaniu się po interfejsie pomocne są telefony z fizyczną klawiaturą. Im większe klawisze, tym łatwiej obsługiwać telefon. Do każdego z przycisków można przypisać szybkie wybieranie, co pozwoli na wykonanie połączenia bez konieczności wpisywania całego numeru. 

W przypadku nowoczesnych smartfonów z dotykowym ekranem, warto wybrać model, który będzie miał wbudowanego Asystenta Google. Jest on aktualnie jedynym pozwalającym na porozumiewanie się w języku polskim. Wystarczy wypowiedzieć komendę „OK Google”, aby rozpocząć korzystanie. W niektórych telefonach dla niewidomych jest stosowany przycisk alarmowy. Jego naciśnięcie spowoduje wybranie numeru do służb ratunkowych lub do wyznaczonej osoby. To przydatne rozwiązanie, które sprawdza się w razie jakichkolwiek problemów. Telefon dla osoby niewidomej powinien mieć również wbudowany moduł GPS. To umożliwi korzystanie z nawigacji, a w kryzysowych momentach namierzenie posiadacza smartfona przez bliskich. 

Telefon z Androidem czy iPhone – co lepsze dla niewidomych? 

Wybór telefonu dla niewidomego nie musi ograniczać się do klasycznego urządzenia z klawiaturą. W dotykowych modelach producenci stosują pewne ułatwienia, które zwiększają funkcjonalność takiego telefonu i sprawiają, że jest on odpowiedni również dla osób niewidomych i niedowidzących. W systemie operacyjnym Android mamy do dyspozycji funkcję TalkBack. Przekazywanie komunikatów głosowych i powiadomień może być uruchomione poprzez naciśnięcie obu klawiszy głośności. Z tej funkcji można również korzystać za pośrednictwem Asystenta Google. Wystarczy powiedzieć, „OK Google” i następnie „Włącz TalkBack”. 

Przeciągając palcem po ekranie, TalkBack będzie informowała o ikonach, przyciskach i innych elementach widocznych na wyświetlaczu. Dwukrotne kliknięcie w dowolnym miejscu aktywuje daną funkcję. Za pomocą gestów wybierzesz numer, przeczytasz wiadomość, a także wykonasz wiele innych czynności. TalkBack wspiera język polski, co jest dodatkowym atutem. 

O osobach niewidomych nie zapomniało również Apple. Amerykański producent zaimplementował w systemie iOS funkcje ułatwienia dostępu. Możemy wyróżnić następujące opcje: 

  • VoiceOver – to funkcja bliźniaczo podobna do TalkBack z Androida. Za jej pomocą możesz nawigować, słuchać oraz wykonywać gesty. Każdy z elementów dopasujesz do swoich preferencji. 
  • Audiodeskrypcja – ta funkcja służy do opisywania scen w momencie odtwarzania filmów. 
  • Mów wpisywane – smartfon w sposób automatyczny odczytuje wpisywane znaki i wyrazy, uwzględniając również automatyczne korekty. Dotknięcie i przytrzymanie wyrazu spowoduje odczytanie predykcji tekstu. 
  • Lupa – dla osób niedowidzących lupa jest przydatnym narzędziem. Powiększenie działa przy użyciu aparatu fotograficznego i umożliwia odczytanie bardzo małego tekstu. 
  • Redukuj ruch – jeśli posiadacz iPhone’a ma nadwrażliwość na efekty ruchu bądź ruchy ekranu, to zostaną one zredukowane do absolutnego minimum. 
  • Rozmiar wyświetlacza i tekstu – Apple umożliwia dostosowanie rozmiaru czcionki, odwrócenie kolorów, zmianę ich intensywności i odcienia. 

Który z systemów operacyjnych jest bardziej przyjazny niewidomemu użytkownikowi? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ w obu przypadkach mamy do dyspozycji narzędzia znacznie ułatwiające codzienne korzystanie ze smartfona. Dodatkowo w sklepie Play, jak i AppStore znajduje się szereg aplikacji, które jeszcze bardziej zwiększają funkcjonalność telefonu.

Ile kosztuje telefon dla niewidomych? 

Wszystko zależy od tego, na jaki telefon się zdecydujesz. Telefony dla niewidomych z klawiaturą kosztują już około 100 złotych. To najlepszy wybór, jeśli urządzenie ma służyć wyłącznie do komunikacji z bliskimi. Jeśli osoba niewidoma bądź niedowidząca chce korzystać z rozmaitych aplikacji, to wybór smartfona będzie lepszym wyborem. W przypadku dobrych modeli z Androidem ceny zaczynają się od około 500-600 złotych. Za iPhone’a zapłacisz dużo więcej. Ceny podstawowych modeli zaczynają się od 2000 złotych. 

Polecane telefony dla niewidomych 

MaxCom MM462BB 

Telefon z klawiaturą charakteryzuje się przede wszystkim dużymi klawiszami wraz z przyciskiem SOS. Funkcja głośnomówiąca odczytuje wybierane numery, wiadomości oraz inne czynności wykonywane przez użytkownika. Kompaktowe rozmiary sprawiają, że ten telefon zmieści się w każdej kieszeni. 

iPhone SE 2020 

Jakie będą najlepsze iPhony dla osób niewidomych? Warto wybrać model SE 2020. System iOS 15 oferuje wszystkie udogodnienia dla osób niewidomych. Ekran o przekątnej 4,7 cala jest odpowiedni do komfortowego poruszania się po interfejsie. Czytnik linii papilarnych ułatwia z kolei odblokowanie smartfona bez konieczności wpisywania kodu. 

Xiaomi Redmi Note 10S 

A jaki będzie najlepszy Xiaomi? Dla użytkowników, którzy chcą mieć większą przestrzeń do poruszania się po telefonie, Xiaomi Redmi Note 10S będzie dobrym wyborem. System Android, ekran o przekątnej 6,43 cala i bateria o pojemności 5000 mAh, to główne zalety tego modelu. 

Autor: Bartłomiej Mazurek