Data publikacji:

Jaki telefon do nagrywania filmów wybrać?

Telefon do nagrywania filmów powinien spełniać szereg cech, które pozwolą na kręcenie wysokiej jakości materiału w każdych warunkach (np. liczba klatek na sekundę, rodzaj i liczba zastosowanych aparatów). Podpowiadamy, na co zwracać uwagę podczas wyboru telefonu do nagrywania filmów, a także jakie modele są godne polecenia.
telefon do nagrywania filmów

Czym powinien charakteryzować się dobry telefon do nagrywania filmów?

W dobie social mediów i rosnącej popularności krótkich filmów, posiadanie dobrego smartfona do nagrywania jest niezwykle istotne. Wybór odpowiedniego sprzętu ma gigantyczny wpływ na jakość materiału. Jaki model z rankingu smartfonów wybrać?
Na co należy zwracać uwagę w pierwszej kolejności? Przede wszystkim na zastosowaną w aparacie matrycę. Wpływ na jakość fotografii ma jej wielkość, ponieważ określa jak dużo światła będzie w stanie zarejestrować. W większości telefonów sensory mają rozmiar 1/2.55”, 1/1.31”, a nawet 1/1.28”. Całkiem niedawno zaprezentowano pierwsze telefony z matrycą 1-calową, które mogą okazać się przełomowe. Taka konstrukcja generuje mniejsze szumy i gwarantuje bardzo dobrą ostrość.  
Wiele osób mylnie twierdzi, że liczba megapikseli jest wyznacznikiem jakości nagrywanego materiału. Oczywiście, im więcej megapikseli tym bardziej szczegółowy obraz, ale bez odpowiedniej matrycy i wysokiej jakości optyki nie uzyskamy odpowiednich rezultatów.   
Przy nagrywaniu ważna jest liczba klatek na sekundę. Do większości filmów w zupełności wystarczy liczba 30 kl./s. Jeśli zależy ci na ostrzejszym obrazie to dobrze, aby telefon był w stanie nagrywać w 60 kl./s. Do tworzenia ciekawych filmów przydaje się funkcja zwolnionego tempa, która pozwala na nagrywanie w 120 lub 240 kl./s. Dzięki temu będziesz w stanie zatrzymać nawet najbardziej dynamiczny ruch.  
Większość popularnych telewizorów, monitorów, a także urządzeń mobilnych obsługuje rozdzielczość 4K. Dlatego dobrej klasy telefon również powinien być w stanie nagrywać w tym standardzie. Dla mniej wymagających odpowiednia będzie rozdzielczość Full HD, która nadal świetnie sprawdza się podczas nagrywania.  
Nagrywając filmy telefonem zwykle nie korzystamy z dodatkowego statywu czy gimbala. To może powodować niepotrzebne drgania, co będzie miało niekorzystny wpływ na cały materiał. Dlatego tak ważna jest odpowiednia stabilizacja obrazu. Większość telefonów ma stabilizację cyfrową, która za pomocą oprogramowania redukuje drgania. Ale w najdroższych flagowcach stosowana jest stabilizacja optyczna, która ma za zadanie niwelować ruchy soczewek.  
Dobry telefon do nagrywania filmów powinien mieć nie tylko standardowy aparat, ale również dodatkową kamerę szerokokątną i teleobiektyw. W ten sposób będziesz w stanie stworzyć rozmaite ujęcia zawierające szerszy, jak i węższy plan. W przypadku teleobiektywu warto zwrócić uwagę czy ma on stabilizację obrazu. W innym wypadku obraz może wyglądać na poruszony, co wynika z dłuższej ogniskowej.  
Rejestrowanie filmów w wysokiej rozdzielczości powoduje, że miejsce w pamięci wewnętrznej zapełnia się bardzo szybko. Dlatego przy zakupie telefonu należy zadbać o to, aby było jej odpowiednio dużo.Za absolutne minimum trzeba uznać 128 GB pamięci wewnętrznej. Jeśli nagrywasz bardzo dużo materiałów w 4K, to warto rozważyć zakup wersji 256 GB lub 512 GB.  

Ile powinien kosztować telefon do nagrywania filmów?  

Za najlepsze flagowce do nagrywania filmów trzeba zapłacić nawet 5-6 tys. złotych. Jednak, aby nagrać wysokiej jakości materiał, wystarczy mieć budżet rzędu 2-3 tys. złotych. Smartfon do 3000 zagwarantuje dobrą jakość obrazu. Przy niższym budżecie będziesz musiał pójść na pewne kompromisy. Tańsze modele są pozbawione stabilizacji obrazu, a także dodatkowych obiektywów. Dla mniej wymagających użytkowników nie powinna to być przeszkoda do tworzenia nowych treści.  

Polecane smartfony do nagrywania filmów  

iPhone 14 Pro  

To nie tylko najlepszy iPhone, ale też jeden z najlepszych smartfonów do nagrywania filmów. Główny aparat ma nową matrycę 48 Mpix i obiektyw ze światłem f/1.8. Matryca wykorzystuje stabilizację obrazu sensor-shift, natomiast dodatkowe tryby filmowania pozwalają na stworzenie materiałów w filmowym klimacie.
W razie potrzeby można skorzystać z teleobiektywu z 3-krotnym przybliżeniem optycznym i stabilizacją obrazu. Całość dopełnia aparat ultraszerokokątny oraz skaner głębi LiDAR.  

Samsung Galaxy S23  

Flagowe modele Samsunga są często wykorzystywane do nagrywania filmów zarówno tych amatorskich, jak i profesjonalnych. W modelu Galaxy S23 zastosowano trzy aparaty fotograficzne. Główny ma rozdzielczość 50 Mpix i światło f/1.8.
Udoskonalona stabilizacji obrazu powoduje, że nagrywany obraz wygląda znakomicie. Nowy model ma również 12-megapikselowy aparat szerokokątny oraz 10-megapikselowy teleobiektyw. Warto dodać, że ten model jest w stanie nagrywać filmy w rozdzielczości 8K i 30 kl./s.  

Sony Xperia Pro-I  

To jeden z pierwszych smartfonów na rynku, który został wyposażony 1-calową matrycę o rozdzielczości 12 Mpix. Obiektyw ma zmienne światło w zakresie f/2.0 - f/4.0, co daje komfort podczas doboru odpowiedniej ekspozycji. Smartfon świetnie sprawdza się przy nagrywaniu treści w rozdzielczości 4K.
Optyczna stabilizacja obrazu i nowy autofokus pokrywający punktami 90% kadru, to mocne strony tego modelu. Producent zastosował jeszcze 12-megapikselowy aparat szerokokątny oraz 12-megapikselowy teleobiektyw. Ten model nie rozczaruje zarówno fotografów jak i filmowców.  

Google Pixel 7  

W naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć dobrze ocenianego Google Pixela 7. Ten smartfon ma dwa aparaty fotograficzne. Główny dysponuje matrycą 50 Mpix oraz światłem f/1.9. Druga kamera jest szerokokątna i ma rozdzielczość 12 Mpix.
Do nagrywania wykorzystywana jest stabilizacja obrazu, a dzięki nowemu trybowi akcji możesz rejestrować stabilne ujęcia bez użycia gimbala. Google Pixel 7 został bardzo dobrze oceniony przez użytkowników, dlatego warto wziąć go pod uwagę podczas wyboru. 
Zdjęcie: Envato Elements
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.