Data modyfikacji:

Jaki telefon roboczy wybrać? Nasze propozycje

Telefon roboczy to urządzenie, które ma wytrzymać znacznie więcej niż standardowe urządzenie. Jeśli zdarza ci się korzystać ze smartfona w trudnych warunkach, to roboczy model sprawdzi się doskonale. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę przy wyborze, a także na jakie telefony warto zwrócić uwagę. 

telefon roboczy

Czym jest telefon roboczy? 

Nowoczesne smartfony dysponują wieloma ciekawymi funkcjami, które pozwalają na efektywne wykonywanie wielu zadań. Jednak korzystanie z takiego urządzenia na budowie czy w zakładzie przemysłowym może skutkować jego szybkim uszkodzeniem. Trudne warunki nie sprzyjają, dlatego najczęściej dochodzi do rozbicia ekranu bądź plecków na wskutek upadku. Pracując w rękawiczkach, momentami trudno jest korzystać ze smartfona. 

Odpowiedzią na problemy tej grupy użytkowników są telefony robocze. Charakteryzuje je przede wszystkim wodoszczelna i pyłoszczelna obudowa. Wiele smartfonów jest na tyle dobrze zabezpieczona, że spokojnie przetrwa upadek z niewielkiej wysokości. To sprawia, że szanse na uszkodzenie takiego urządzenia są o wiele mniejsze. Telefony robocze są cięższe i masywniejsze. 

Ale dla osób, którym zależy na jak najlepszej wytrzymałości, nie powinno mieć to większego znaczenia, ponieważ naprawa standardowego smartfona często jest nieopłacalna. Zdecydowanie lepiej postawić na pancerny smartfon, który będzie odpowiednio chroniony.

Na co zwracać uwagę przy wyborze telefonu roboczego? 

Jakość wykonania 

Przy wyborze telefonu roboczego w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na zastosowaną obudowę i certyfikaty, które potwierdzają jej wytrzymałość. Najlepiej wybierać smartfony z najwyższym certyfikatem wodoszczelności IP67 lub IP68. Pierwsza cyfra oznacza stopień ochrony przed pyłem, natomiast druga mówi o tym, jak długo telefon wytrzyma pod wodą. Bez większego problemu takie urządzenia można zanurzyć na głębokość 1-1,5 metra przez około godzinę. Czas, jak i głębokość są określane przez producenta, dlatego przed zakupem zwróć uwagę na te parametry. Dobrym pomysłem jest również sprawdzenie jakości wykonania samej obudowy. Telefony robocze są wzmocnione materiałem, który absorbuje uderzenia. 

Ekran 

Wielkość ekranu ma ogromny wpływ na komfort użytkowania, dlatego dobranie odpowiedniego rozmiaru jest kluczowe. Telefony robocze raczej dysponują mniejszymi panelami w rozmiarze od 5 do około 6 cali. Do codziennego użytkowania, czyli wykonywania połączeń i pisania wiadomości, jest to w zupełności wystarczające. Jeśli telefon roboczy ma służyć do rozrywki w wolnych chwilach, to lepiej zwrócić uwagę na wersję z 6,5-calowym wyświetlaczem. 

Przeglądając parametry telefonu, z pewnością trafisz na informację o rozdzielczości wyświetlacza. Dla mniej wymagających użytkowników ekran HD będzie w zupełności wystarczający. Jeśli jednak chcesz, aby obraz był idealnie ostry, to lepiej dopłacić i zdecydować się na smartfona z rozdzielczością Full HD. 

Podzespoły i bateria 

Telefon roboczy ma przede wszystkim sprawdzać się w wykonywaniu podstawowych czynności. Mimo że obecność topowych podzespołów nie jest konieczna, to dobrze, aby taki smartfon miał ośmiordzeniowy procesor i przynajmniej 3 GB pamięci RAM. Jeśli chcesz w wolnych chwilach uruchomić prostą grę lub korzystać z aplikacji, to wybierz model z nieco większą ilością pamięci RAM. Urządzenia z 6 GB pamięci są idealnym kompromisem pomiędzy ceną a jakością. 

Telefony robocze są wykorzystywane do pracy, dlatego długi czas pracy na baterii jest koniecznością. Ze względu na zastosowanie większej obudowy, producenci mają możliwość umieszczenia pojemniejszej baterii. Taki smartfon powinien dysponować akumulatorem o pojemności przynajmniej 4000 mAh. W droższych modelach mogą występować ogniwa 5000 mAh lub 6000 mAh. To oznacza, że bez ładowania telefon roboczy wytrzyma kilka dni. 

Aparaty fotograficzne 

Aparaty fotograficzne w telefonach roboczych nie są idealnym wyborem do fotografii mobilnej. Przeciętny smartfon tego typu ma 8-megapikselową kamerę, która jest w stanie wykonać poprawne zdjęcie w odpowiednio dobrych warunkach oświetleniowych. Jeśli zdarza ci się robić zdjęcia tylko od czasu do czasu, to zastosowany aparat nie powinien sprawiać problemów. W innym wypadku lepiej pomyśleć nad zakupem smartfona przeznaczonego do robienia zdjęć.

Telefon roboczy dotykowy czy z klawiaturą? 

Jaki będzie najlepszy telefon do pracy w trudnych warunkach? Telefony robocze z klawiaturą nie są już tak popularne, jak kilka lat temu. Do zakupu takiego urządzenia przekonuje przede wszystkim niewielki rozmiar, a także możliwość bardzo szybkiego pisania wiadomości. Modele z klawiaturą kosztują dużo mniej niż standardowe smartfony, co również może być solidnym argumentem. W przypadku dotykowych telefonów roboczych mamy możliwość skorzystania z bardziej rozbudowanego systemu operacyjnego, który zawiera sklep z aplikacjami. Dotykowy panel ułatwia poruszanie się po interfejsie. Użytkownicy pracujący w rękawiczkach mogą skorzystać z funkcji zwiększenia czułości dotyku. Telefony robocze dotykowe są nowocześniejsze i dużo łatwiej sprawdzić na nich wiadomość e-mail czy poruszać się po internecie. 

Czy warto kupić telefon roboczy? 

Jeśli pracujesz w trudnych warunkach i wiesz, że obecny smartfon jest narażony na uszkodzenia, to nie warto się zastanawiać. Telefon roboczy jest w stanie przetrwać bardzo trudne warunki, dlatego pod względem wytrzymałości znacznie przewyższa standardowe modele. Ceny telefonów roboczych nie należą do wygórowanych i już za kilkaset złotych można kupić przyzwoite urządzenie. Na większe wydatki trzeba nastawić się, jeśli poszukujemy smartfona z lepszymi podzespołami. 

Autor: Bartłomiej Mazurek