Data modyfikacji:

Jaki telefon z czytnikiem linii papilarnych wybrać?  

Zabezpieczenia telefonu przed nieautoryzowanym użyciem są coraz trudniejsze do złamania. Używany przez lata kod PIN lub hasło są zastępowane przez funkcje, które umożliwiają odblokowanie ekranu lub skorzystanie z poszczególnych funkcji wyłącznie przez jedną osobę. Jednym z takich zabezpieczeń jest czytnik linii papilarnych. Dzięki niemu skutecznie utrudnia się odczytanie SMS-ów i sprawdzenie wykonanych połączeń nieautoryzowanym użytkownikom. Sprawdź, jaki telefon z czytnikiem linii papilarnych warto wybrać i dlaczego. 
telefon z czytnikiem linii papilarnych

Telefon z czytnikiem linii papilarnych – czy warto? 

Najlepszy telefon powinien mieć skuteczne zabezpieczenia przed niepożądanym włączeniem. Czytnik linii papilarnych jest coraz częściej montowany w telefonach. Jego zadaniem jest uniemożliwienie uzyskania dostępu do smartfona osobom innym niż właściciel sprzętu. Linie papilarne są niepowtarzalne. Każdy człowiek ma unikalny układ linii na opuszkach palców, dlatego nikt nie jest w stanie ich podrobić. Nawet blisko spokrewniony członek rodziny nie jest w stanie podrobić odcisku palca krewnego. 

Z pomocą czytnika linii papilarnych w telefonie odblokowuje się różne aplikacji i funkcje. Odcisk palca działa tak samo jak kod PIN. Porównanie odcisku z pobranym wzorem zajmuje kilka sekund. Użytkownik skuteczniej zabezpiecza telefon przed nieautoryzowanym dostępem, gdyż kod PIN można złamać. Nie trzeba do tego celu posiadać specjalnych umiejętności, gdyż wiele osób jako kodu PIN używa swojej daty urodzenia, daty ślubu lub innego numeru, który łatwo odgadnąć.  

Czy warto posiadać czytnik linii papilarnych w telefonie? Decyzja o zakupie smartfona z takim zabezpieczeniem jest rozsądna zwłaszcza w przypadku osób, które poszukują sprzętu do pracy. Telefon z czytnikiem zmniejszy ryzyko użycia służbowego smartfona przez dziecko lub inną niepowołaną osobę. Ponadto dzięki czytnikowi swój smartfon ochronią osoby, które chcą ograniczyć niebezpieczeństwa związane z cyberprzestępczością. Dotyczy to między innymi włamania się do aplikacji bankowej na telefonie – czytnik linii papilarnych utrudni jej uruchomienie i dokonanie kradzieży pieniędzy z konta. 

Jak działa czytnik linii papilarnych?

Działanie czytnika linii papilarnych jest łatwe do zrozumienia. Jest to zabezpieczenie biometryczne, a więc związane bezpośrednio z konkretną osobą. Zabezpieczenia biometryczne opierają się wyłącznie na unikalnych cechach każdego człowieka – odciskach palców, siatkówce oka itp. Dzięki temu do odblokowania telefonu lub innego sprzętu potrzebna jest osoba, która ustawiła wzór zabezpieczenia.  

Telefon z czytnikiem linii papilarnych umożliwia korzystanie z czujnika po wcześniejszym pobraniu odcisku palca. Odcisk pobiera się poprzez przyłożenie wybranego palca do czytnika. Palec przykłada się kilkakrotnie, a następnie porusza się nim zgodnie ze wskazówkami na ekranie smartfona. Przypomina to nieco procedurę pobierania odcisków palców niezbędnych do wyrobienia paszportu. Wzór linii papilarnych w telefonie wykonuje się w kilka minut. 

Następnie po przyłożeniu palca do czytnika telefon jest odblokowywany. Użytkownik może uruchomić za pomocą palca również wybrane aplikacje, np. służące do pobierania nowych programów i płatnych gier. Odcisk palca może być potrzebny także do usunięcia aplikacji, które zainstalowano wcześniej na telefonie. 

Gdzie znajduje się czytnik linii papilarnych w telefonie? 

Czytnik linii papilarnych w telefonie może być umieszczony w dwóch miejscach. Pierwszym z nich jest przycisk Home. W pozostałych telefonach zabezpieczenie biometryczne znajduje się w ekranie. Czytnik w przycisku Home jest montowany między innymi w iPhone'ach. Po jego szybkim naciśnięciu wykonuje się szereg operacji, np. powraca się do głównego ekranu. Jeśli przytrzyma się palec na przycisku przez kilka sekund, czytnik porówna linie papilarne z pobranym wcześniej wzorem i odblokuje telefon. Jeśli linie będą niezgodne, smartfon pozostanie zablokowany.  

Telefony z czytnikiem linii papilarnych w ekranie posiadają zabezpieczenie umieszczone w różnych częściach wyświetlacza. Zwykle czytnik znajduje się u dołu ekranu podobnie jak przycisk Home. Równie dobrze podczas uruchamiania telefonu czytnik może pojawiać się na środku wyświetlacza. Dzięki umieszczeniu zabezpieczenia na ekranie zwiększa się powierzchnię wyświetlacza. 

Ekran nie jest ograniczany przez ramkę z przyciskiem, co ma znaczenie dla użytkowników, którzy często korzystają z przeglądarki stron internetowych lub oglądają filmy. Telefon z czytnikiem linii papilarnych w ekranie docenią również osoby, które nie przepadają za standardowymi przyciskami w smartfonach.  

Wady i zalety czytnika linii papilarnych 

Czytniki linii papilarnych są dostępne w coraz większej liczbie smartfonów. Użytkownicy cenią je głównie za sprawą wysokiego poziomu bezpieczeństwa. Złamanie zabezpieczenia w postaci odcisku palca wymaga umiejętności, które posiadają jedynie przestępcy. Przeciętny użytkownik nie poradzi sobie z uruchomienie telefonu zabezpieczonego czytnikiem linii papilarnych. 

Dodatkowo czytnik działa szybko, dlatego nie spowalnia użytkownika podczas wykonywania różnych czynności. Telefony takie jak Xiaomi z czytnikiem linii papilarnych lub Samsung z czytnikiem linii papilarnych z przodu stają się dzięki temu coraz popularniejsze. 

Czytnik linii papilarnych może jednak sprawiać problemy. Wadą zabezpieczenia jest brak możliwości jego odblokowania w rękawiczkach lub w przypadku, gdy dłonie są spocone. Czytnik nie rozpoznaje wtedy linii papilarnych. Problemy pojawiają się również, gdy ekran jest zabrudzony. Wszelkie plamki z kosmetyków, tłuszczu i lepkich substancji ograniczają możliwość odczytywania odcisku palca. W przypadku przycisków Home dodatkowo pojawia się problem z niedziałającym Touch ID po wymianie przycisku na nieoryginalny. 

Polecane telefony z czytnikiem linii papilarnych

iPhone SE 2020

Stawiasz na poręczne małe telefony? W takim razie zainteresuje cię iPhone SE 2020. 4,7-calowy ekran Retina HD ma wodoodporną i wytrzymałą obudowę ze szkła i aluminium. Procesor A13 Bionic zapewni płynne działania nawet przy używaniu wielu wymagających aplikacji.

Samsung Galaxy S21

Wśród Samsungów z czytnikiem linii papilarnych wyróżnia się na pewno Samsung Galaxy S21. Jeden z najlepszych Samsungów oferuje ekran 6,2 cala z odświeżaniem 120 Hz. Procesor Exynos 2100 zapewni znakomitą wydajność. Do dyspozycji mamy także zestaw trzech aparatów fotograficznych.

Xiaomi Redmi Note 10 Pro

W naszym zestawieniu nie mogło oczywiście zabraknąć Xiaomi z czytnikiem linii papilarnych. Model ze średniej półki cenowej oferuje nam w ekran 6,47 cala ze wsparcie dla HDR 10. Procesor Qualcomm Snapdragon 730G zagwarantuje wysoką wydajność. Co ciekawe, telefon został wyposażony w aż pięć aparatów fotograficznych! Główna matryca 108 Mpix pozwoli na wykonanie pięknych zdjęć.

Autor: Monika Kocher