Data modyfikacji:

Jaki telewizor z wbudowanym dekoderem wybrać?

Zakup telewizora to jedna z tych inwestycji którą praktycznie każdy rozważa kilkukrotnie, nim podejmie właściwą decyzję. Wielokrotnie podyktowana jest ona niczym innym jak chęcią poprawy jakości obrazu czy zwieszenia ilości cali w salonie. Bywa również tak, że wymiana podyktowana jest koniecznością uszkodzenia poprzedniego urządzenia lub tak jak to będzie miało miejsce niedługo zmiana standardów telewizyjnych. Mowa oczywiście o przejściu z DVB-T na DVB-T2. Nowy standard oznacza niestety konieczność wymiany telewizorów lub dekoderów. Pojawia się jednak pytanie, jakie urządzenie wybrać i na co zwracać szczególną uwagę. Na te oraz inne zagadnienia postaramy się odpowiedzieć w dalszej części artykułu ułatwiając tym samym każdemu dokonanie odpowiednich wyborów. 

telewizor z wbudowanym dekoderem

Telewizor z dekoderem – co brać pod uwagę?

Nim przejdziemy do listy dedykowanych modeli powinniśmy dokładnie przeanalizować czynniki kluczowe, które należy wziąć pod uwagę kupując nowy telewizor. 

Pierwszym i zarazem najbardziej kluczowym parametrem jest oczywiście wielkość ekranu wyrażona w calach. Oczywiste jest, że im większy ekran tym obraz lepiej wgląda i jest bardziej wyrazisty. Jednakże wiąże się to również z kilkoma minusami. Pierwszym i zarazem najbardziej odczuwalnym jest oczywiście fakt, że im większy telewizor tym koszty jego zakupu wyższe. Dodatkowo duży telewizor to potencjalne większe wydatki w przypadku naprawy. 

W parze z przekątną idzie również  technologia, w której została wykonana matryca. Wbrew pozorom to czy mamy do czynienia z wyświetlaczami LED, QLED, OLED czy NanoCell odgrywa kluczową rolę w ogólnym postrzeganiu obrazów. Obecnie najbardziej popularne są technologie QLED, które zapewniają niespotykaną dotąd paletę kolorów oraz dużą wyrazistość barw charakterystycznych takich jak czerń, biel czy zieleń. Zaletą tego rozwiązania jest również praktycznie nieograniczony kąt postrzegania obrazu, który nie wpływa negatywnie na kontrast czy ogólną widoczność. 

Obecnie kluczowe w telewizorze jest też oczywiście posiadanie wbudowanego dekodera DVB-T2, który będzie w niedługim czasie umożliwiał podłączenie i odbieranie nowej generacji telewizji naziemnej. Można śmiało powiedzieć, że jest to element niezbędny, bez którego niemożliwe będzie korzystanie z dobrodziejstw nowej telewizji. By więc uniknąć konieczności zakupu dodatkowych urządzeń warto pomyśleć o tym na zapas przy zakupie telewizora. 

Najlepszy telewizor z dekoderem 

Gdy już omówiliśmy najbardziej kluczowe elementy jeśli chodzi o parametry techniczne pora, aby poruszyć kluczowe kwestie, czyli nic innego jak konkretne modele dostępne na rynku. 

BLAUPUNKT BN24H1132EEB 24 

Numerem jeden na naszej liście jest budżetowa wersja dla osób, które potrzebują urządzenia do kuchni lub nie mają potrzeby wydawać na telewizor zbyt dużych pieniędzy. Mowa oczywiście o telewizorze BLAUPUNKT BN24H1132EEB 24, którego można otrzymać za około 700 zł. Jak wcześniej wspominałem jest to propozycja dla mniej wymagających, ponieważ oferuje tylko 24 cale oraz wyświetlacz oferujący rozdzielczość HD 1366 x 768 px. Niemniej jednak jest to model jak najbardziej funkcjonujący i pozwalający komfortowo obejrzeć ulubiony program. 

PHILIPS 32PHS5525 

Następnym modelem, o którym warto wspomnieć jest PHILIPS 32PHS5525, który stanowi nieco większą propozycję. Oferuje on bowiem przekątną na poziomie na poziomie 32 cali oraz podobną rozdzielczość jak poprzedni model. Jeśli chodzi o dodatkowe elementy to tutaj do dyspozycji otrzymujemy dwa złącza HDMI oraz jedno złącze USB, które pozwala na podłączenie dodatkowych urządzeń audio czy dysków z filami. 

Plusem tego modelu jest również bardzo prosta obsługa i intuicyjna konfiguracja, którą dzieje się w dużym stopniu automatycznie podczas pierwszego uruchomienia. Wszystko to można nabyć za niecały 1000 zł, co jest bardzo przystępną ceną jak za  tak wysokiej jakości rozwiązanie. 

TCL 40S5200 

Trzecią propozycją dość budżetowych modeli jest TCL 40S5200 o przekątnej 40 cali. Oferuje on wyświetlacz Full HD, a o za tym idzie wysoką jakość obrazu i odświeżanie na poziomie 60 Hz. Jeśli chodzi o dodatkowe funkcje, model ten posiada system smart TV, co mocno rozbudowuje ilość możliwości, jakie oferuje. Podobnie jak poprzednik mamy tutaj do dyspozycji 2 złącza HDMI oraz 1 USB z dodatkowym połączeniem Bluetooth. Dzięki czemu można bez trudu podłączyć telewizor do telefonu czy laptopa przesyłając tym samym obrazy czy filmy na duży ekran.  

Oczywiście nie są to jedyne zalety tego modelu, ponieważ można wspominać tutaj jeszcze takie funkcje jak Dolby Audio czy HDR, jednakże o tych rozwiązaniach można by rozpisywać się w oddzielnym artykule dużo dłużej. Nie mniej jednak te technologie pozytywnie wpływają na odbiór i sprawiają, że oglądanie staje się o wiele przyjemniejsze.   

Oczywiście produkty, które zostały tutaj wymienione, to zaledwie wierzchołek tego co oferują obecnie dostawcy sprzętu. Nie mniej jednak modele te są warte zainteresowania i na pewno ich zakup będzie decyzją, którą warto polecać. Wiem jednak, że każdy ma swoje zdanie i indywidualne podejście do sprawy. Sądzę jednak, że przed dokonaniem właściwego zakupu jak najbardziej wskazane jest dokładne przenalizowanie wyżej wymienionych parametrów technicznych. Pozwoli to uniknąć kosztownych pomyłek lub zakupu niezadowalającego modelu.  

Autor: Jakub Grzelak