Data modyfikacji:

Szybko, wygodnie i efektywnie. Testujemy stację do prasowania TEFAL IXEO Power QT2020

Innowacyjne rozwiązanie Tefal IXEO QT2020 to wszechstronny sposób na prasowanie, który łączy w sobie funkcjonalności kilku sprzętów – generatora pary lub żelazka, deski do prasowania oraz parownicy. Jak przekonuje producent, sprzęt ma znacznie ułatwić i przyspieszyć prasowanie i co więcej sprawić, że będzie ono maksymalnie bezpieczne dla naszej odzieży. Jak jest naprawdę? Poznaj wyniki naszego testu.
parownica tefal
Prasowanie ubrań plasuje się w czołówce najbardziej nielubianych domowych obowiązków. Nic dziwnego – skakanie z żelazkiem dookoła nieporęcznej deski do prasowania i walka z pogniecionymi ubraniami, które trudno doprowadzić do idealnego stanu – to nie brzmi jak dobry plan na udane popołudnie, prawda? Na szczęście, jest na to sposób – marka Tefal opracowała nowoczesną stację prasującą, która sprawia, że ta nielubiana czynność może być znacznie przyjemniejsza.

TEFAL IXEO Power to prasowanie w nowoczesnym stylu

Czym tak naprawdę jest rozwiązanie Tefal IXEO Power? To urządzenie, które łączy w sobie funkcjonalności generatora pary, żelazka oraz deski do prasowania. Cały ten zestaw ma przede wszystkim sprawić, że prasowanie będzie znacznie wygodniejsze. A jest w praktyce?

Na początek weźmy pod lupę deskę do prasowania. Jest osadzona na stelażu i co przede wszystkim zwraca uwagę – jest znacznie krótsza od swoich tradycyjnych odpowiedników. Nadrabia za to szerokością. Jest na tyle szeroka, że można na niej swobodnie rozłożyć koszulę nawet w dużym rozmiarze. Dzięki temu możliwe jest łatwe prasowanie, bez konieczności ciągłego przesuwania materiału, aby wyprasować wszystkie jego skrawki.

Podczas prasowania na desce IXEO Power można zacząć się zastanawiać, po co tak właściwie była nam do tej pory potrzebna dłuższa deska? W większości przypadków może do odstawienia na bok żelazka, ale w IXEO Power jest do tego specjalny uchwyt do zamontowania i regulacji dla lewo- lub praworęcznych.

Jednak to, co przede wszystkim wyróżnia deskę w omawianym urządzeniu, to możliwość zmiany kąta nachylenia. IXEO Power od Tefal pozwala na prasowanie w tradycyjnym ustawieniu, czyli na płasko, ale wystarczy lekko unieść deskę ku górze, aby zmienić jej położenie do pionu lub kąta nachylenia 30 stopni. W takim układzie znacznie łatwiej wyprasować koszule czy długie sukienki. Zwłaszcza w przypadku koszul, których prasowanie bywa wyzwaniem, jest to szczególnie pomocne – materiał dokładnie przylega i wypełnia powierzchnię deski, co minimalizuje ryzyko powstawania nowych zagnieceń.

Do tego kąt 30 stopni jest bardzo wygodny i nawet przy dłuższej sesji prasowania, nasze plecy nie męczą się tak bardzo, jak zmuszane do pochylania się nad tradycyjną poziomą deską.

Deska dodatkowo posiada kilka innych udogodnień – możliwość zmiany wysokości, na jakiej jest położona pozwala na dostosowanie jej do wzrostu. Klipsy i haczyk do zawieszenia wieszaka umożliwiają z kolei swobodne prasowanie ubrań, gdy deska ustawiona jest w pozycji pionowej lub pod kątem 30 stopni.
parownica tefal

Efektywne i szybkie prasowanie

No dobrze – wygoda wygodą, ale co z pielęgnacją odzieży? Jak parownica Tefal TEFAL IXEO Power sprawdza się w praktyce?

Sprzęt marki Tefal pozwala na efektywne prasowanie w bardzo krótkim czasie. Żelazko nagrzewa się jedynie w 70 sekund, więc już po chwili od uruchomienia jest gotowe do pracy. To bardzo ważne, jeśli zostawiasz prasowanie ubrań na ostatnią chwilę przed wyjściem, więc IXEO Power pomoże usprawnić poranne przygotowania przed wyjściem do biura.

Stopka żelazka gładko sunie po materiale, więc nawet dużą koszulę można wyprasować bardzo szybko. Dużym plusem są niewielkie rozmiary żelazka. Jest znacznie mniejsze niż w tradycyjnym sprzęcie i dzięki temu można bardzo dokładnie wyprasować nawet rękawy koszul czy kołnierzyki oraz miejsca przy guzikach. To przekłada się na końcowy efekt prasowania – szybko i sprawnie można usunąć zagniecenia nawet w miejscach trudnodostępnych, gdzie tradycyjne żelazko zupełnie się nie sprawdza lub przy niewprawnym stosowaniu powoduje powstawanie nowych zagnieceń.
parownica tefal
Ale na tym nie koniec udogodnień, dzięki którym prasowanie szybko będziesz mieć z głowy. Sprzęt jest wyposażony w technologię High Pressure, dzięki której wytwarzana jest para o ciśnieniu 5,8 bara. W efekcie usuwanie zagnieceń na ubraniach jest znacznie łatwiejsze. Dodatkowo w przypadku szczególnie pogniecionych ubrań możliwy jest bardzo duży wyrzut pary o mocy 200 g/min, co jeszcze ułatwia sprawę.

I jeszcze jedno ułatwienie dla mało wtajemniczonych w sztukę prasowania: nie trzeba ustawiać temperatury. Dzięki rozwiązaniu Smart Protect temperatura jest bezpieczna dla każdego typu prasowalnej tkaniny.

Co ciekawe, jak podaje producent, sprzęt może być też pomocny, jeśli chcesz utrzymać higieniczną czystość w domu. Para wodna może zabijać nawet 99% bakterii. W rezultacie parownicę możesz zastosować nie tylko do prasowania ubrań, ale też do pozbycia się bakterii czy przykrych zapachów z zasłon lub tapicerki. Do zestawu dołączona jest specjalna szczotka, którą nakłada się na stopkę żelazka. W takim wydaniu urządzenie można stosować np. do pielęgnacji grubych tkanin.

Na koniec warto wspomnieć jeszcze o mobilności urządzenia. Chociaż stacja do prasowania po złożeniu prezentuje się okazale, sprzęt jest lekki i - dzięki kółkom w podstawie - wygodny w przenoszeniu. Można się z nim bez trudu przemieszczać po różnych częściach mieszkania także bez stelaża, np. odłączając generator pary z żelazkiem i prasować lub odświeżać tkaniny, jak przy użyciu parownicy ręcznej – tyle, że dzięki sile pary, znacznie efektywniej i szybciej.
parownica tefal