Data publikacji:

Jak walczyć z trądzikiem różowatym? Najlepsze kosmetyki

Trądzik różowaty jest przewlekłą, zapalną chorobą, która obejmuje skórę twarzy w okolicy czoła, nosa, policzków i brody. Schorzenie występuje wyłącznie u osób dorosłych, jednak jego pierwsze zwiastuny mogą pojawić się już w okresie dojrzewania. Jak skutecznie walczyć z trądzikiem różowatym? Zobacz kosmetyki, które pomogą ci w tym pojedynku.

trądzik różowaty

Trądzik różowaty: przyczyny

Zanim zastanowimy się, co stosować na trądzik różowaty i jakie kosmetyki w wypadku cery z trądzikiem będą najlepsze, sprawdźmy, jakie są przyczyny pojawiania się tych zmian skórnych. Przyczyny trądziku różowatego nie są do końca poznane. Wiadomo, że na jego pojawienie się wpływa kilka czynników:

  • predyspozycje genetyczne,
  • nieprawidłowe funkcjonowanie układu immunologicznego,
  • zaburzenia naczynioruchowe (wzmożona reaktywność naczyń krwionośnych skóry twarzy),
  • zaburzenia gospodarki hormonalnej.

Długotrwały stres, nieprawidłowa dieta, spożywanie alkoholu, przyjmowanie niektórych leków, głównie maści zawierających glikokortykosteroidy, i nieprawidłowa pielęgnacja to najczęstsze przyczyny środowiskowe. Trądzik różowaty mogą wywołać także nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu pokarmowego. Wykryto związek między chorobą a zakażeniem Helicobacter pylori, nieżytem żołądka i niedokwasotą (stan, w którym spada pH soku żołądkowego).

Trądzik różowaty wymaga odpowiedniej pielęgnacji skóry. W dalszej części artykułu podpowiadamy, jakie kosmetyki na trądzik stosować.

Objawy trądziku różowatego

Początki trądziku różowatego są niejednoznaczne. Miejscowe zaczerwienienie skóry może pojawiać się wyłącznie w odpowiedzi na jakiś czynnik zapalny. Takie nieoczywiste objawy często są bagatelizowane i doprowadzają w konsekwencji do utrwalenia się rumienia i to właśnie na tym etapie najczęściej zaczyna się żmudne leczenie. Tymczasem wcześniejsza reakcja i stosowanie odpowiednich kosmetyków na trądzik różowaty mogą ułatwić pielęgnację skóry.

Jak leczyć trądzik różowaty? Kosmetyki i pielęgnacja

Leczenie trądziku jest najbardziej uzależnione od stopnia nasilenia choroby. W sytuacji, kiedy mamy do czynienia z okresem rumienia przemijającego, jesteśmy w stanie zwykle zlikwidować niemalże całkowicie objawy. Natomiast wraz z zaawansowaniem choroby z reguły możemy mówić o leczeniu objawowym, czyli łagodzeniu zmian i zatrzymywaniu rozwoju. Bardzo ważne jest przystąpienie do leczenia, gdyż bagatelizowanie problemu może przynieść przykre, często nieodwracalne konsekwencje.

Profilaktyka w początkowej fazie trądziku różowatego jest sukcesem do rozwiązania problemu, dlatego w momencie, kiedy pojawią się pierwsze oznaki, warto wdrożyć odpowiednie działania. Istotne jest przede wszystkim unikanie czynników zapalnych, czyli wszystkich bodźców, które pośrednio przyczyniają się do zaostrzenia problemu, np. ostre potrawy, alkohol czy zmiany temperatur.

Bardzo ważne jest na tym etapie wdrożenie odpowiedniej pielęgnacji i unikanie jak ognia kosmetyków podrażniających, np. na bazie alkoholu. Warto wybierać specjalny krem czy tonik na trądzik różowaty. Kolejnym rozwiązaniem będzie stosowanie kosmetyków do cery wrażliwej, można również ułatwić sobie codzienną pielęgnację i zakupić całą linię dermokosmetyków do skóry z rumieniem / trądzikiem różowatym. Obowiązkowo należy stosować ochronę przeciwsłoneczną

Kiedy mamy już do czynienia z pełnoobjawową postacią trądziku różowatego, to konieczne jest wdrożenie zaawansowanej terapii, a nie opieranie się na unikaniu czynników zapalnych. Leczenie trądziku różowatego może odbywać się dwuetapowo – z zastosowaniem farmakoterapii, czyli maści, kremów i aerozoli zawierających antybiotyki (tetracyklinę, metronidazol czy erytromycynę), lub z wykorzystaniem zaawansowanych technologii laserowych (np. V Laser).

Z obserwacji wykwalifikowanych osób wynika, że najlepsze efekty daje połączenie laserowego leczenia trądziku różowatego z oczyszczaniem skóry za pomocą peelingów chemicznych dedykowanych wrażliwej skórze trądzikowej (kwas azelainowy, specjalnie dobrane mieszanki peelingów). Jesteśmy w stanie uzyskać bardzo dobre efekty, wykonując serię zabiegów laserem o długości fali 532 nm oraz serię peelingów z zastosowaniem kwasów medycznych o odpowiednim stężeniu. Działanie zarówno na naczyniowe struktury, jak i powierzchniowe warstwy umożliwia wyciszenie i zmniejszenie zaczerwienienia skóry.

Istnieje również standard leczenia trądziku różowatego za pomocą antybiotykoterapii. Zwykle stosuje się antybiotyki z grupy tetracyklin, które sprawdzają się głównie w terapii postaci ocznej, działając silnie przeciwzapalnie. Innym stosowanym popularnie antybiotykiem jest metronidazol, który podaje się głównie miejscowo w postaci maści. Nie należy jednak stosować go dłużej niż 2-3 tygodnie.

Główną rolą antybiotykoterapii jest działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, które łagodzi podrażnienia i wydzielanie łoju. Stosowanie leków ma jednak swoje konsekwencje i ograniczenia. Terapia z reguły trwa określony czas, po którym musi nastąpić przerwa. Z kuracji należy również zrezygnować w okresie dużego nasłonecznienia.

Dieta na trądzik różowaty

Samo stosowanie kremu czy maseczki na trądzik różowaty nie wystarczy. Dieta odgrywa również bardzo ważną rolę. Odpowiedni, zbilansowany jadłospis hamuje rozwój choroby, a nawet wspomaga proces leczenia. Niezwykle ważne jest jednak dwutorowe podejście: eliminacja wszelkich produktów zaostrzających chorobę – takich jak alkohol, pikantne przyprawy, cukier czy kawa – oraz dostarczanie składników, takich jak witaminy z grupy A, C, E oraz nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3.

Niezwykle ważne jest również zachowanie odpowiedniego nawodnienia organizmu. Badania pokazują, że zaostrzaniu choroby mogą sprzyjać produkty mleczne, dlatego warto ograniczyć mleko czy sery (zwłaszcza te długo dojrzewające).

Stosowanie kosmetyków na trądzik różowaty

Podstawą zdrowej skóry jest dbanie o nią nie tylko wewnętrznie, ale również zewnętrznie. Dobrze dobrana pielęgnacja domowa wraz z ochroną UV może zastopować rozwój trądziku różowatego lub pozwolić przedłużyć okres remisji choroby.

W pierwszym etapie bardzo ważne jest dogłębne oczyszczenie skóry twarzy z zanieczyszczeń środowiskowych oraz makijażu. Do walki z trądzikiem różowatym stosuje się kosmetyki – kremy, maści i spraye zawierające antybiotyki, takie jak tetracyklina oraz erytromycyna. Oprócz tego stosujmy produkty z witaminami A, PP, B2 i C.

Zaleca się również preparaty chroniące skórę przed promieniowaniem UVA i UVB, ponieważ skóra chorego na trądzik różowaty jest szczególnie podatna na ich szkodliwy wpływ.

Zobacz: Krem z filtrem 50 do twarzy. Ranking najlepszych produktów

Wśród produktów do pielęgnacji skóry z trądzikiem różowatym znajdziemy kosmetyki zawierające retinoidy, ekstrakt z zielonej herbaty, niacynamid, wyciąg z Chrysanthellum Indicum i rumianku. Preparaty te redukują ilość wyprysków, zmniejszają zaczerwienienie skóry, wzmacniają naczynia krwionośne oraz łagodzą świąd towarzyszący chorobie.

Wskazane jest stosowanie kosmetyków hipoalergicznych, które są delikatne dla skóry i nie wywołują podrażnień. Zarówno w przypadku cery naczynkowej, jak i wystąpienia trądziku różowatego niezwykle istotna jest odpowiednia pielęgnacja domowa oraz unikanie czynników nasilających rumień.

Autorka: Natalia Werbolewska