Data modyfikacji:

Jak walczyć z trądzikiem różowatym? Najlepsze kosmetyki

Trądzik różowaty najczęściej pojawia się w okolicy czoła, nosa, policzków i brody. Choroba ta wprawdzie dosięga wyłącznie dorosłych, jednak pierwsze objawy zdarzają się już w okresie dojrzewania. Jak skutecznie walczyć z uciążliwym trądzikiem różowatym? Zobacz kosmetyki, które pomogą ci w tym pojedynku.

trądzik różowaty

Trądzik różowaty: przyczyny

Zanim zastanowimy się, co stosować na trądzik różowaty i jakie kosmetyki w wypadku cery z trądzikiem będą najlepsze, sprawdźmy, jakie są przyczyny pojawiania się tych zmian skórnych. Przyczyny trądziku różowatego nie są do końca jasne. Jego pojawienie się może wynikać z kilku ważnych czynników:

  • predyspozycje genetyczne,
  • złe funkcjonowanie układu immunologicznego,
  • tak zwane zaburzenia naczynioruchowe,
  • zaburzenia gospodarki hormonalnej.

Do przyczyn środowiskowych trądziku różowatego możemy natomiast zaliczyć stres (zwłaszcza długo się utrzymujący), złą dietę, alkohol, niektóre leki (zwłaszcza te zawierające glikokortykosteroidy), także niewłaściwą pielęgnację twarzy. Trądzik różowaty jest także związany z niewłaściwym funkcjonowaniem układu pokarmowego. Wpływ na pojawienie się choroby może mieć zakażenie Helicobacter pylori, nieżyt żołądka czy niedokwasota.

Trądzik różowaty wymaga odpowiedniej pielęgnacji skóry. W dalszej części artykułu podpowiadamy, jakie kosmetyki na trądzik stosować.

Objawy trądziku różowatego

Początki trądziku różowatego są niejednoznaczne. Miejscowe zaczerwienienie skóry może pojawiać się wyłącznie w odpowiedzi na jakiś czynnik zapalny. Takie nieoczywiste objawy często są bagatelizowane i doprowadzają w konsekwencji do utrwalenia się rumienia i to właśnie na tym etapie najczęściej zaczyna się żmudne leczenie. Tymczasem wcześniejsza reakcja i stosowanie odpowiednich kosmetyków na trądzik różowaty mogą ułatwić pielęgnację skóry.

Jak leczyć trądzik różowaty? Kosmetyki i pielęgnacja

Metoda leczenia trądziku zależy oczywiście od tego, w jakiej fazie jest choroba. W wypadku okresu rumienia przemijającego często istnieje możliwość stuprocentowego zlikwidowania objawów. Inaczej sytuacja wygląda przy zaawansowanej chorobie. W tej sytuacji raczej mamy do czynienia z łagodzeniem obecnych zmian i zapobieganiem pojawienia się następnych. Dlatego tak ważne jest szybkie podjęcie leczenia, ponieważ zbyt późna reakcja może prowadzić do często nieodwracalnych zmian.

Najważniejsza jest zatem odpowiednia profilaktyka. Jeśli tylko zauważysz pierwsze oznaki, od razu przystąp do działania. Ważne jest zwłaszcza unikanie wszelkich czynników, które mogą powodować wzmożenie choroby. Należą do nich mi.in. ostre potrawy, alkohol czy zmiany temperatur.

Bardzo ważne jest także niestosowanie kosmetyków mogących wywoływać podrażnienia, np. tych na bazie alkoholu. Warto sięgnąć po specjalne kosmetyki, takie jak krem czy tonik na trądzik różowaty. Dobrą praktyką jest także stosowanie kosmetyków do cery wrażliwej. W internecie znajdziesz dermokosmetyki na trądzik. Nie zapominaj także o ochronie przeciwsłonecznej i stosowaniu kremu z filtrem.

Jeśli masz już pełnoobjawowy trądzik różowaty, to musisz poddać się terapii. Samo unikanie czynników zapalnych nie będzie wystarczające. Trądzik różowaty można leczyć dwuetapowo – z wykorzystaniem farmakoterapii, czyli maści, kremów i aerozoli zawierających antybiotyki (tetracyklinę, metronidazol czy erytromycynę), lub z wykorzystaniem zaawansowanych technologii laserowych (np. V Laser). Najlepsze efekty daje połączenie leczenia laserowego i oczyszczania twarzy peelingami chemicznymi dedykowanymi skórze trądzikowej.

Trądzik różowaty można także leczyć za pomocą antybiotykoterapii. Głównym zadaniem antybiotykoterapii jest działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, co pozwala łagodzić podrażnienia.

Zobacz, jak znaleźć dobry krem nawilżający do cery trądzikowej

Dieta na trądzik różowaty

Samo stosowanie kosmetyków takich jak krem czy maseczka na trądzik różowaty oczywiście nie wystarczy. Nie można zapominać o odpowiedniej diecie, która nie tylko spowolni rozwój choroby, ale także wspomaga leczenie. Konieczna jest zatem eliminacja produktów zaostrzających chorobę – alkohol, pikantne przyprawy, cukier czy kawa – oraz dostarczanie witamin z grupy A, C, E i nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3. Należy również pamiętać o nawodnieniu organizmu.

Stosowanie kosmetyków na trądzik różowaty

Jak walczyć z trądzikiem różowatym? Pomocne w tym zakresie będą odpowiednie kosmetyki.

Pierwszy krok to oczyszczenie skóry twarzy z pozostałości makijażu oraz wszelkich zanieczyszczeń środowiskowych. Kosmetyki na trądzik różowaty – kremy, maści i spraye – zawierają antybiotyki. Oprócz tego sięgaj po produkty z witaminami A, PP, B2 i C. Konieczne jest także stosowanie kosmetyków chroniących skórę przed promieniowaniem UVA i UVB.

Zobacz: Krem z filtrem 50 do twarzy. Ranking najlepszych produktów

Dobrze jest sięgać po delikatne dla skóry kosmetyki hipoalergiczne, które nie wywołują podrażnień. Zarówno w przypadku cery naczynkowej, jak i wystąpienia trądziku różowatego niezwykle istotna jest odpowiednia pielęgnacja domowa oraz unikanie czynników nasilających rumień.

Autorka: Natalia Werbolewska