Data publikacji:

UFS 3.1. W jakich smartfonach nowy standard kości? 

Standard UFS 3.1 zaprezentowany został na początku 2021 roku. Nowe rozwiązanie ma zrewolucjonizować rynek smartfonów i sprawić, że będą one jeszcze szybsze. W jakich smartfonach zobaczymy UFS 3.1? Sprawdź!

UFS 3.1

Czym właściwie jest UFS? 

UFS (Universal Flash Storage) to następca popularnego rozwiązania pamięci, czyli eMMC. Wraz z rozwojem technologii smartfonów producenci zauważyli, że obsługa coraz większych plików wymaga stworzenia szybszej pamięci. Dzięki temu korzystanie z treści w rozdzielczości 4K, a nawet 8K jest dużo przyjemniejsze.

Organizacja JEDEC Solid State Technology Association ogłosiła wprowadzenie standardu UFS 3.1 Wbudowana pamięć ma być prawdziwym przełomem! Dlaczego? Cały sekret tkwi w prędkości pobrania, która może sięgać nawet 3000 MB/s

Dodatkowo UFS 3.1 charakteryzuje się dużo niższym zużyciem energii, co pozwala wydłużyć czas pracy na jednym ładowaniu. Topowi producenci przyznają, że przy pracach nad siecią 5G pamięć nowej generacji jest niezwykle przydatna. 

Jednym z pierwszych producentów, który wprowadził standard UFS 3.1 do swoich telefonów, był Samsung. Technologia jest dostępna w pojemnościach 128 GB, 256 GB i 512 GB. Pobieranie danych wynosi około 1200 Mb/s. Producent chwali się, że UFS 3.1 w 512 GB pamięci wewnętrznej jest trzykrotnie szybszy od swojego ubiegłorocznego poprzednika. Ciekawostką jest również fakt, że UFS 3.1 jest 10-krotnie szybsze od kart microSD oraz dwukrotnie szybsze od pamięci w niektórych komputerach PC. Wydajność można przyrównać do dobrego dysku SSD, który przesyła pliki w mgnieniu oka.

Jakie smartfony dysponują standardem UFS 3.1?

Nowa pamięć UFS 3.1 dopiero co pojawiła się na rynku, dlatego liczba dostępnych modeli jest ograniczona. Zdecydowanie największa oferta dotyczy telefonów Samsunga, choć takie marki jak Xiaomi czy OnePlus nie próżnują i ich flagowe modele wspierają nową generację UFS. Najprawdopodobniej w 2021 zdecydowana większość topowych modeli będzie dysponować tą technologią.

Przykładowa lista smartfonów z pamięcią UFS 3.1 

  • Samsung Galaxy Z Fold 2 
  • Samsung Galaxy Flip 
  • Samsung Galaxy S20 FE 
  • Xiaomi Mi 10T Pro 
  • OnePlus 8T 
  • ASUS ROG Phone 3 
  • Poco F2 Pro 
  • Realme X50 Pro Player Edition 
  • Meizu 17 
  • Vivo NEX 3S  

UFS 3.1 to dopiero początek. Telefony z 5G wkraczają na rynek! 

W 2020 roku oprócz technologii UFS 3.1 na rynku pojawiło się długo wyczekiwane 5G. Smartfon z 5G jest w stanie osiągać bardzo wysokie prędkości internetu mobilnego. Piąta generacja sieci GSM jest już dostępna u popularnych operatorów sieci komórkowej.

Wysoka prędkość sieci pozwala na szybsze pobieranie plików, a także płynne odtwarzanie materiałów w wysokiej rozdzielczości. Gdyby nie UFS 3.1, wyciągnięcie pełnej mocy z urządzenia nie byłoby możliwe.

Autor: Bartłomiej Mazurek