Data modyfikacji:

Urządzenie do gazowania wody. Jak wygląda gazowanie wody?

Woda sodowa prosto z saturatora to jeden z charakterystycznych elementów PRL-owskiej codzienności. Teraz poczciwe syfony zastępują nowoczesne urządzenia do gazowania wody. Jak działają, ile kosztują oraz czy warto je kupić? Sprawdź.
urządzenia do gazowania wody

Domowa woda gazowana

Popularność butelek i dzbanków filtrujących pokazuje, że świadomość na temat wody kranowej rośnie. Jest ona czysta, zdatna do picia, a często nie odbiega zawartością minerałów od wody butelkowanej.

Niestety mowa jedynie o wodzie niegazowanej, za którą nie wszyscy przepadają. Miłośnicy gazowanej wody wciąż sięgają chętnie po wodę sklepową.

Alternatywą jest gazowanie wody kranowej w domu. Umożliwia to nowoczesny saturator, który ładnie zaprezentuje się na kuchennym blacie obok ekspresu do kawy czy tostera.

Dzięki własnoręcznemu gazowaniu wody oszczędzisz mnóstwo plastiku, a przy okazji zwolnisz się z obowiązku noszenia ze sklepu ciężkich zgrzewek wody. Zastanawiasz się, jaką wodę pić? Przekonaj się!

Jakie zalety ma urządzenie do gazowania wody?

Pozytywny wpływ na ekologię i środowisko to nie jedyna zaleta urządzenia do gazowania wody. Syfon do gazowania wody z kranu pozwala przygotować wodę o różnym nasyceniu CO2 – lekko gazowaną, średnio gazowaną lub mocno gazowaną.

Co więcej, wzbogacasz o bąbelki taką ilość wody, jaką zamierzasz wypić w danym momencie, więc możesz cieszyć się świeżością zawsze. Wody kupowane w butelkach bardzo szybko tracą nasycenie CO2, a końcówka bywa niesmaczna.

Jak działa urządzenie do gazowania wody?

Aby stworzyć wodę z bąbelkami, niezbędny jest dwutlenek węgla. Rozpuszcza się on w wodzie, powodując jej nagazowanie. W przypadku urządzeń do gazowania wody dostarczany jest on ze specjalnego naboju, który wystarcza na ok. 60 litrów wody.

Działanie ekspresu do gazowania wody jest niezwykle proste. Dwutlenek węgla dostarczany jest pod ciśnieniem do specjalnej butelki. Urządzenie nie wymaga podłączenia do prądu, więc można umieścić je w dowolnym miejscu, a także zabrać na kemping czy plenerową imprezę.

Jak wygląda gazowanie wody?

Do ekspresu gazującego wodę dołączona jest specjalna butelka. Ma ona oznaczenia wskazujące poziom, do którego należy nalać wody. To ważne, bowiem do lustra wody musi sięgnąć wypustka dostarczająca dwutlenek węgla. Napełnioną wodą butelkę umieszcza się w ekspresie.

Następnie należy docisnąć spust, a długość jego przytrzymania wpłynie na stopień nagazowania. O poziomie gazu poinformują cię ikonki umieszczone na przodzie urządzenia.

Nie trzeba obawiać się o to, że butelka wybuchnie. W razie zbyt wysokiego ciśnienia zdziała zawór bezpieczeństwa.

Koszt eksploatacji

Czy samodzielne gazowanie wody jest opłacalne? Pierwszy koszt, który należy wziąć pod uwagę, to cena samego urządzenia. Ekspres do gazowania wody to wydatek rzędu 250-500 zł. Więcej kontrowersji budzi cena wymiany cylindra CO2. W oficjalnych punktach wymiany wynosi ona ok. 45 zł.

Biorąc pod uwagę wydajność na poziomie 60 litrów (w zależności od stopnia nagazowania), cena nie odbiega znacząco od wód sklepowych. Tajemnicą poliszynela jest jednak fakt, że można napełnić zbiornik CO2 znacznie taniej.

Dodatek syropów smakowych

Nie lubisz zwykłej wody? Zrób sobie słodką oranżadę! Przygotowanie napoju o smaku coli, cytrusów czy energetyka jest bardzo proste. Nagazuj wodę z kranu, a następnie dodaj odrobinę syropu smakowego. Wybierz ten o obniżonej zawartości cukru – jest zdrowszy.
Autor: Szymon Sonik