Data publikacji:

Jak działa waga w telefonie?

Nie wszyscy wiedzą, ale zwykły smartfon z ekranem dotykowym możemy zamienić w niewielką elektroniczną wagę. Ta z pozoru magiczna funkcja nie jest specjalnie promowana przez producentów telefonów, między innymi z powodu jej niszowego zastosowania, ale może okazać się przydatna w niektórych sytuacjach. W artykule radzimy, jak otrzymać do niej dostęp na urządzeniach z systemami Android i iOS.
waga w telefonie

Aplikacja wagi w telefonie

Bez względu na markę sprzętu oraz posiadany system operacyjny, funkcja wagi będzie prawie zawsze dostępna wyłącznie po zainstalowaniu dedykowanej aplikacji. W jaki sposób one działają? Ich deweloperzy do mierzenia wagi przedmiotów wykorzystują dane zebrane przez panel dotykowy ekranu oraz akcelerometr. Dzięki temu po zastosowaniu odpowiednich obliczeń program jest w stanie podać masę dowolnego przedmiotu położonego na ekranie.

Jak korzystać z wagi w iPhonie i innych smartfonach?

Podczas korzystania z wagi telefonicznej należy pamiętać o kilku rzeczach. Po pierwsze, telefon układamy na równej i płaskiej powierzchni. Czasami niezbędne może okazać się więc ściągniecie używanego etui lub obudowy. Jeden z programów wymaga wykorzystania do pomiarów nadmuchanego foliowego woreczka, na jaki powinniśmy położyć telefon, rozwiązanie to pozwala skorzystać skuteczniej z akcelerometru.
Po drugie, zaleca się sprawdzanie wyłącznie masy niewielkich przedmiotów o wadze do 100 gramów. Zapomnijmy więc o ważeniu bagażu, jeżeli nie chcemy narażać się na zniszczenie urządzenia lub pęknięcie szkła zabezpieczającego wyświetlacz. Po trzecie, pamiętajmy, że nawet najlepsze aplikacje podają wyłącznie przybliżone wartości i nie są specjalnie dokładne. Poszukując autentycznych pomiarów, trzeba sięgnąć po dedykowane urządzenie.
Wrażliwość smartfonowej wagi możemy zresztą szybko sprawdzić, ważąc kilka przedmiotów o znanej masie, np. torebek z przyprawami, co pozwoli poznać jej ogólną skalę błędu. Do czego przyda się smartfonowa waga? Większość osób próbuje korzystać z niej przede wszystkim w kuchni, do odmierzenia składników potraw, np. mąki, ryżu lub cukru, a także przeróżnych płynów. Wagę instalujemy w taki sam sposób jak każdą inną aplikację.
Programy tego typu znajdziemy w Google Play (Android) oraz App Store (iOS). Pamiętajmy jednak, że spora część dostępnych aplikacji zazwyczaj tylko symuluje pobieranie pomiarów. Niektóre robią to wprost, pozwalając wpierw wprowadzić rodzaj ważnego przedmiotu i jego wymiary, inne ukrywają ten fakt, dzięki czemu można użyć ich np. do sprawienie psikusa znajomemu.

Alternatywy dla aplikacji wagi w telefonie

Ponieważ aplikacje z wagami potrafią być bardzo zawodne, ciekawszą alternatywą jest skorzystanie z graficznych wag kuchennych. Programy tego typu wyświetlają na ekranie pole, jakie w przybliżeniu powinien zajmować odmierzona ilość sypkiego składnika potrawy, po uprzednim ustaleniu jego typu oraz wagi w menu konfiguracyjnym.
Kiedy mowa o kuchni, równie dużym powodzeniem cieszą się programy wyposażone w obszerne bazy danych, które jako takie nie wykonują jakichkolwiek pomiarów, ale służą pomocą podczas gotowania najróżniejszych potraw, doradzając, jaką wagę składników należy dobrać.
Jeszcze osobną kategorię stanowią aplikacje łączące się bezpośrednio z nowoczesnymi cyfrowymi wagami kuchennymi. Z ich pomocą możemy prowadzić np. dziennik spożywanych posiłków, poznając ich wartości odżywcze i kaloryczne, po uprzednim wprowadzeniu typu wykorzystanych składników.
Zdjęcie: Envato Elements