Data modyfikacji:

Jaka będzie najlepsza wiertarko-wkrętarka akumulatorowa? Ranking najlepszych narzędzi

Pracujesz w firmie budowlanej albo remontowej lub prowadzisz taką? A może jesteś domowym majsterkowiczem, który remonty i naprawy przeprowadza samodzielnie, doskonaląc swoje umiejętności oraz oszczędzając pieniądze? W każdym z tych przypadków – i wielu innych – przydatnym sprzętem będzie wiertarko-wkrętarka akumulatorowa.
Jaka będzie najlepsza wiertarko-wkrętarka akumulatorowa
Trudno wyobrazić sobie wykonywanie zadań fachowca z branży budowlanej lub remontowej bez urządzeń takich jak wiertarka czy wkrętarka. Rozwój techniki sprawia, że są one coraz bardziej uniwersalne i wygodne w obsłudze. Przykładem są bardzo uniwersalne narzędzia, czyli wiertarko-wkrętarki akumulatorowe. Jaka będzie dobra wiertarko-wkrętarka? Ranking polecanych narzędzi odpowie na to pytanie.

Dlaczego warto mieć wiertarko-wkrętarkę?

Śrubokręt, młotek, wiertarka, wkrętarka… Targanie tego wszystkiego podczas pracy na budowie, przy remoncie lub po prostu wykonywanie drobnych napraw w domu jest bardzo niewygodne. Dlatego narzędzia te warto jest zastąpić jednym – wiertarko-wkrętarką akumulatorową.
Umożliwia ona pracę zarówno na podłodze, na ścianach, jak i na suficie. Służy do wkręcania i wykręcania głównie małych elementów, jak również do przewiercania twardych powierzchni, łączy więc w sobie zalety wiertarki i wkrętarki, a także śrubokręta. Z jej pomocą wykonywać można liczne prace domowe, takie chociażby jak instalacja paneli lub boazerii podłogowej, ściennej albo sufitowej, wiercenie otworów, wkręcanie oraz wykręcanie śrub i wkrętów itd.
Wiertarko-wkrętarka przyda się więc zarówno profesjonalistom, jak też domowym majsterkowiczom. Nawet jeśli nie używamy jej w celach zawodowych, warto mieć ją pod ręką, żeby w razie potrzeby szybko coś przykręcić, wykręcić albo przewiercić.

Na co zwracać uwagę podczas zakupu?

Wybór konkretnego modelu wiertarko-wkrętarki akumulatorowej uzależniony będzie oczywiście od naszych potrzeb. Jeśli jesteśmy profesjonalistami, należy poszukać urządzenia o jak najlepszych parametrach, z udarem, wytrzymałym akumulatorem i dużą średnią wiercenia. Warto też w takiej sytuacji nabyć sprzęt markowy, z gwarancją i dobrym serwisowaniem.
Z kolei, jeżeli potrzebujemy wiertarko-wkrętarki głównie po to, by od czasu do czasu wykonać jakąś naprawę w domu lub garażu, powinniśmy się zastanowić, czy koniecznie trzeba dopłacać do takiego chociażby udaru. Być może w zupełności wystarczy nam tańsze urządzenie.

Polecane wiertarko-wkrętarki akumulatorowe. Ranking TOP3

Poniżej przedstawiamy przykładowy ranking wiertarko-wkrętarek akumulatorowych w różnych cenach. Te i inne narzędzia dostępne są na łamach serwisu Ceneo.pl.

Graphite Energy+ 58G000

Jeżeli nie potrzebujemy wiertarko-wkrętarki udarowej, a przy tym nie chcemy wydawać na narzędzie zbyt dużej kwoty, warto zainteresować się tym modelem. Graphite Energy+ 58G000 możemy nabyć w cenie poniżej stu złotych, ale uwaga – w zestawie nie ma akumulatora, przez co trzeba go dokupić; dedykowany to 2 Ah lub 4 Ah z serii Energy+. Jest to główna wada tego urządzenia.
Graphite Energy+ 58G000 powinna spełnić wymagania zarówno profesjonalisty, jak też majsterkowicza-amatora, pod warunkiem, że nie potrzebujemy udaru. Model posiada płynną regulację prędkości obrotowej na dwóch biegach – maksymalna na pierwszym wynosi 350, a na drugim – 1250 obrotów na minutę. Maksymalny moment obrotowy to 28 Nm (miękkie) lub 44 Nm (twarde) i regulowany jest przez 19-stopniowe sprzęgło z opcją wiercenia.
Samozaciskowy uchwyt pozwala zainstalować osprzęt o średnicy 0,8–10 mm. Ergonomiczny kształt i antypoślizgowy materiał na rękojeści ułatwiają pracę nawet w trudnych warunkach. Dioda LED natomiast gwarantuje wyraźne oświetlenie miejsca pracy.

Stanley Fatmax FMC625D2

To z kolei propozycja dla profesjonalistów, choć i domowy majsterkowicz powinien się nią zainteresować. FMC625D2 jest akumulatorową wiertarko-wkrętarką udarową za rozsądne pieniądze – jej ceny zaczynają się od nieco ponad 460 zł.
Dzięki niewielkim wymiarom i niskiej masie urządzenie może pracować nawet w ciasnych pomieszczeniach, które dobrze oświetli dioda LED. Ergonomiczna rękojeść zapewnia pewny chwyt, a jej gumowana powierzchnia zapobiega ślizganiu się dłoni. Z kolei wytrzymały, stalowy zaczep umożliwia zawieszenie narzędzia na pasku. Akumulator 18 V o pojemności 2 Ah gwarantuje długi czas pracy.
Prędkość bez obciążenia wynosi 0–400 lub 0–1600 obrotów na minutę. Częstotliwość udaru to, zależnie od biegu, 6800 lub 27 200 uderzeń na minutę. Maksymalny moment obrotowy to 51,4 Nm. Jeśli chodzi o maksymalną średnicę wiercenia to w drewnie wynosi on 38 mm, natomiast w metalu i murze – 13 mm. Akcesoria instalujemy w wygodnym uchwycie wiertarskim.

Milwaukee M18 CBLPD-422C 4933472116

To sprzęt dla profesjonalistów, oferujący wysoką wydajność w zestawieniu z niewielkimi wymiarami i niską masą. Parametry te ułatwiają pracę w ciasnych, trudno dostępnych pomieszczeniach, które wyraźnie oświetli dioda LED. Dzięki metalowemu hakowi można podczepić narzędzie do paska. Atutem tego modelu jest również bardzo wydajny silnik bezszczotkowy.
Milwaukee M18 CBLPD-422C 4933472116 oferuje też wysoki moment obrotowy, wynoszący 60 Nm, oraz dużą średnicę wiercenia: 52 mm w drewnie, 16 mm w betonie i 13 mm w metalu. Do tego dochodzi prędkość obrotowa 1800 obrotów na minutę. W zestawie (walizka) znajdują się dwa akumulatory, dzięki czemu możemy zabrać narzędzie do miejsca pracy oddalonego od sieci energetycznej.
Wadą jest cena, startująca od pułapu powyżej 900 zł. Dlatego jest to raczej sprzęt dla zawodowców, używających wiertarko-wkrętarki do pracy zarobkowej.
Ogólnie rzecz biorąc, przy wyborze wiertarko-wkrętarki należy się kierować swoimi potrzebami oraz możliwościami finansowymi. Jeżeli chcemy mieć takie narzędzie „w razie czego”, nie trzeba przepłacać, natomiast w sprzęt wykorzystywany zarobkowo warto zainwestować większą kwotę.
Zdjęcie: duallogic/Envato Elements
Autor: Adam Magdoń