Data modyfikacji:

Wi-Fi Direct. Co to jest i jak działa?

Bezprzewodowa komunikacja pomiędzy różnymi urządzeniami elektronicznymi znacząco ułatwiła nam życie i otworzyła przed producentami sprzętu wiele nowych możliwości. Zazwyczaj, gdy rozmawiamy o tej technologii na myśl przychodzi nam wyłącznie wszechobecny Bluetooth. Istnieje jednak kilka alternatywach metod na przesyłanie danych pomiędzy różnego typu sprzętem, o których warto wiedzieć. Wśród nich najbardziej wyróżnia się Wi-Fi Direct, dlatego też tłumaczymy jak działa i w jakich sytuacjach z niego korzystać.
WiFi direct

Czym jest Wi-Fi Direct?

Wi-Fi Direct to powszechnie przyjęty standard przesyłu danych pomiędzy urządzeniami wyposażonymi w możliwość radiowej komunikacji bezprzewodowej. Mimo „Wi-Fi” w nazwie zainicjowanie transmisji nie wymaga od nas połączenia się z routerem i jakąkolwiek siecią Wi-Fi. Urządzenia korzystają jednak z interfejsu Wi-Fi i powiązanych z nim patentów, pozwalających na bezpieczniejszą i szybszy przesył danych.

Kluczowe atuty Wi-Fi Direct

  • Połączenie Wi-Fi Direct charakteryzuje się też większym zasięgiem sygnału oraz jego przenikliwością przez fizyczne przeszkody. W przeciwieństwie do Bluetooth, docierać może on teoretycznie na odległość nawet 100 metrów.
  • Zaletą Wi-Fi Direct jest też bardzo szybka transmisja danych, dochodząca do 250 Mbps, kilkukrotnie szybsza niż najnowsze wersje sztandaru Bluetooth. Transfery te pozwalają na bezproblemowe streamownie wysokiej jakości materiałów wideo i audio w czasie rzeczywistym z jednego urządzenia na drugie.
  • Ponieważ Wi-Fi Direct korzysta z protokołu WP2, jest połączenie jest znacznie lepiej chronione przed próbą przechwycenia danych niż komunikacja za pośrednictwem Bluetooth.
  • Konfiguracja i wykonanie połączenia Wi-Fi Direct jest równie proste, co w przypadku Bluetooth. Warto dodać, że ze standardem kompatybilnych jest większość urządzeń elektronicznych wyprodukowanych w ostatniej dekadzie.
  • Kiedy korzystamy z połączenia Wi-Fi Direct

    Zazwyczaj z Wi-Fi Direct korzystamy, łącząc swój smartfon, tablet lub laptop z telewizorem, monitorem lub projektorem (zobacz, jak podłączyć telefon do telewizora). Po nawiązaniu skomunikowaniu urządzeń możemy wyświetlać dowolne treści z jednego sprzętu na drugim. Rozwiązanie to przydaje się w domu, pozwalając szybko np. obejrzeć wideo z komputera lub zobaczyć film i zdjęcia przechowywane na smartfonie na dużym ekranie. Metoda ta pozwala też uniknąć bardziej problematycznego przesyłania danych za pomocą naszej sieci Wi-Fi.
    Warto jednak zaznaczyć, że z pomocą Wi-Fi Direct prześlemy też zwykłe pliki pomiędzy komputerami, jak również dokumenty do wydruku dla drukarki.
    W większości urządzeń połączenie Direct Wi-Fi nawiążemy w tym samym menu, co Bluetooth, wystarczy tylko wybrać odpowiednią opcję z menu. Nasz sprzęt wyszuka wówczas automatycznie inne kompatybilne urządzenia znajdujące się w jego zasięgu, które następnie wystarczy wybrać z listy, by nawiązać kontakt.
    Pamiętajmy jednak, że Wi-Fi Direct, ze względu na większą moc sygnału wymaga więcej energii, co bociani baterie urządzeń. Musimy to wziąć pod uwagę zwłaszcza, gdy korzystamy z niego na smartfonach lub tabletach.
    Zdjęcie: Envato Elements