Data publikacji:

Jaki wioślarz do domu? Ranking najlepszych ergometrów

Ergometr, zwany także wioślarzem to sprzęt treningowy, który można spotkać na każdej siłowni. Za jego popularnością stoi przede wszystkim wszechstronność; na wioślarzu możesz wytrenować praktycznie całe ciało! Sprawdź, jaki wioślarz kupić oraz jak go używać, by stał się on najlepszym wsparciem twojej kondycji. W tym artykule znajdziesz także ranking doskonale ocenianych ergometrów, których można używać w domowym zaciszu.
wioślarz magnetyczny ranking

Czym jest wioślarz magnetyczny?

Jaki sprzęt do domowej siłowni wybrac? Wielu z nas sięga po orbitrek do domu. Warto jednak zastanowić się nad innymi urządzeniami. Wioślarz magnetyczny (ergometr) maszyna do ćwiczeń, która symuluje ruch wiosłowania na łodzi. Ruch wioślarski jest generowany przez magnetyczny system oporu, który do regulacji intensywności treningu wykorzystuje magnesy. Wioślarze magnetyczne są popularne przede wszystkim w treningu cardio i siłowym, a ich celem jest poprawa wytrzymałości, siły oraz ogólnej kondycji fizycznej.

Jakie są zalety ćwiczeń na wioślarzu?

Wioślarz to sprzęt, z którego na co dzień korzystają zawodowi sportowcy, uprawiający m.in. kajakarstwo. Z jego atutów możesz skorzystać i ty! Jakie są największe korzyści płynące z wiosłowania?

Ergometr ćwiczy całe ciało

Wioślarz angażuje większość grup mięśniowych w ciele, w tym mięśnie ramion, nóg, pleców, brzucha i pośladków. Dzięki temu pozwala na wykonanie kompleksowego treningu, wzmacniając wiele obszarów ciała jednocześnie.

Niskie obciążenie stawów

Ergometr jest sprzętem, który nie obciąża stawów, ponieważ ruch podczas treningu jest płynny. To dobra wiadomość korzystne dla osób z wrażliwymi stawami, ale także nadwagą.

Trening cardio i siłowy

Ćwiczenia na wioślarzu łączą w sobie trening aerobowy i siłowy, co przyczynia się do poprawy wydolności sercowo-naczyniowej, spalania kalorii i budowania siły mięśniowej.

Szybkie spalanie kalorii

Chcesz schudnąć? Wypróbuj ćwiczenia na ergometrze! Trening na wioślarzu przyspiesz metabolizm i wspomoże proces utraty zbędnych kilogramów.

Jaki wioślarz do domu kupić? Ważne parametry

Dobry ergometr treningowy może kosztować nawet kilka tysięcy złotych, choć na rynku znajdziesz także urządzenia za trzycyfrową kwotę. Przed poniesieniem takiego wydatku warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę, by wybrać wygodnego i wytrzymałego wioślarza.

Konstrukcja i jakość wioślarza

Upewnij się, że ergometr jest solidnie zbudowany i wykonany z wysokiej jakości materiałów. Sprzęt powinien być stabilny i wytrzymały, aby zapewnić ci bezpieczne użytkowanie.

Regulacja oporu

Warto wybrać model z różnymi poziomami oporu, aby móc dostosować intensywność treningu do swoich aktualnych potrzeb oraz kondycji.

Komfort

Ergometr powinien zapewniać ci również przyjęcie wygodnej pozycji ciała podczas treningu. Możliwość regulacji siedzenia, uchwytów i podnóżków to funkcje, dzięki którym bez problemu dopasujesz sprzęt do swoich wymagań.
wioślarz magnetyczny ranking

Monitorowanie parametrów treningowych

Najlepsze ergometry posiadają czytelne wyświetlacze, które obrazują podstawowe parametry treningowe, takie jak czas, dystans, spalone kalorie oraz tempo. Niektóre modele mogą również śledzić puls, tempo wiosłowania. Opcja śledzenia efektów to doskonała motywacja do dalszych ćwiczeń.

Rozmiar i możliwość przechowywania

Ergometr to sprzęt treningowy, który nie należy do najmniejszych. Przed zakupem zwróć uwagę na jego rozmiar i na to, czy można go łatwo przechowywać w domu. Jeśli dysponujesz ograniczoną przestrzenią, rozważ model składany, który można łatwo przechowywać w szafie czy pod kanapą.

Głośność pracy

Odpowiednio cichy wioślarz do domu pozwoli ci na bezstresowe treningi o dowolnej porze dnia, bez zakłócania spokoju domowników oraz sąsiadów.

Gwarancja i serwis

Ostatnie, lecz niemniej ważne cechy dobrego wioślarza, to gwarancja i możliwość serwisowania sprzętu w razie potrzeby.

Jak prawidłowo ćwiczyć na ergometrze?

Jeśli jeszcze nigdy nie ćwiczyłeś na ergometrze, warto odwiedzić pobliską siłownię i sprawdzić, jak działa to wyjątkowe urządzenie. Bez obaw – ruch, który wykonuje się podczas treningu wioślarskiego, jest prosty i bardzo intuicyjny. Jak powinien przebiegać zdrowy trening na wioślarzu?

1. Ustawienie pozycji wioślarza

Przed rozpoczęciem treningu na ergometrze upewnij się, że wybrana pozycja jest dla ciebie komfortowa. Nogi powinny być mocno przyciśnięte do podnóżków, a stopy powinny znajdować się na podnóżkach. Kolana powinny być lekko ugięte. Utrzymaj wyprostowaną sylwetkę!

2. Rozgrzewka

Trening na wioślarzu zacznij od krótkiej rozgrzewki. Może ona obejmować dynamiczne rozciąganie i unoszenie kolan. Rozgrzewka pobudzi krążenie i przygotuje mięśnie do trudniejszej pracy.

3. Opanuj technikę wiosłowania

Przed pierwszym treningiem sprawdź instrukcję obsługi ergometru, aby zapoznać się z właściwą techniką wiosłowania. Wiosłuj płynnie i kontroluj swoje ruchy, tak, aby angażować odpowiednie grupy mięśni. Pamiętaj, że pierwszy etap ruchu to napęd płynący z nóg. Następnie angażowane są mięśnie pleców. Ruch wioślarski zawsze kończy się naciąganiem rąk.

4. Dostosuj intensywność treningu

Możesz dostosować intensywność treningu, regulując opór ergometru. Jeśli jesteś początkujący, zacznij od łagodnego tempa i stopniowo zwiększaj intensywność. Nie dopuść do przeforsowania się – zdecydowanie rozsądniej jest podnosić poprzeczkę wyżej z każdym kolejnym treningiem.

5. Stretching

Po zakończeniu treningu na ergometrze warto poświęcić 10-15 min na rozciągnięcie mięśni, w szczególności na nogach oraz plecach. Dzięki rozciąganiu wesprzesz regenerację mięśni i zmniejszysz ryzyko powstawania zakwasów.

Wioślarz magnetyczny – ranking najlepszych urządzeń

Zastanawiasz się, jaki wioślarz kupić? Te modele to absolutne top 5 na Ceneo.pl!

1. Wioślarz Concept2

Ten doskonale oceniany ergometr to coś w sam raz dla pasjonatów wiosłowania. Doskonale oddaje naturalny ruch wioślarski, pozwalając wybierać z wielu poziomów obciążenia i monitorować istotne parametry. Urządzenie jest kompatybilne z komputerami i smartfonami.

2. Wioślarz Hop-Sport HS 095R

Jeśli szukasz dobrego wioślarza do domu w dobrej cenie, Hop-Sport HS 095R spełni twoje wymagania. Niewielki i wygodny, pozwala na trening na 16 poziomach obciążenia. Ponadto Hop-Sport HS 095R dobrze amortyzuje drgania i działa naprawdę cicho!

3. Wioślarz Zipro ix 5088

Świetnie oceniany składany wioślarz magnetyczny Zipro ix 5088 daje możliwość ćwiczenia na 8 poziomach, monitorowania najważniejszych parametrów oraz wygodnego ustawienia pozycji. Ten model jest doskonale oceniany także za stabilność i jakość wykonania.

4. Wioślarz HMS ZM 1502

HMS ZM 1502 to wioślarz magnetyczny, oferujący 8 poziomów trudności treningu. Sprzet monitoruje najważniejsze parametry, takie jak czas pracy, liczba powtórzeń, a także puls i kalorie.

5. Wioślarz Norditrack Rx 800

To nowoczesny wioślarz z 10-stopniową skalą regulacji oporu. Na uwagę zasługuje powietrzny napęd koła, który cechuje się bardzo niską awaryjnością, a także niską emisją hałasu. Ten model możesz bez problemu złożyć i przechowywać praktycznie w każdym miejscu.
Zdjęcie: Envato Elements