Data publikacji:

Jakie wtyki bananowe wybrać? Kiedy je kupić?

 Wtyki bananowe to specjalne końcówki kabli audio, które wykorzystywane są przez producentów sprzętu grającego, profesjonalnych muzyków oraz miłośników dobrego brzmienia, którzy budują własne systemy nagłośnienia. Dowiedz się, jakimi cechami charakteryzują się te wtyki i kiedy warto po nie sięgnąć.
wtyki

Kiedy się przydają wtyki bananowe?

Budowa dobrego systemu nagłośnieniowego lub studyjnego nie jest tania i prosta. Połączenie ze sobą wielu rodzajów głośników oraz urządzeń audio, takich jak odtwarzacze CD, gramofony, amplitunery czy wzmacniacze, owocuje trudną do opanowania plątaniną kabli. W gąszczu przewodów nietrudno o wypadek. Zwłaszcza w niewielkich pomieszczaniach istnieje prawdopodobieństwo przypadkowego wyrwania jednego lub przewodu z wtyku podczas przemeblowywania, sprzątania lub innych wypadków losowych. W rozwiązaniu tego problemu pomoże zakup wtyków bananowych.

Sprawdź również, jak podłączyć kino domowe

Budowa i zastosowanie wtyków bananowych

Wtyki bananowe to określenie obejmujące dużą grupę różnorodnych wtyków audio. Ich wspólną cechą są wyprofilowane końcówki, które posiadają specjalne wypustki lub pogrubienia. Konstrukcja ta zapobiega ich przypadkowym wypadnięciom z gniazda audio, nawet wtedy, gdy działa na nie większa siła. Są one więc idealnym rozwiązaniem na każdą okazję i zabezpieczają zarówno sam kabel, jak i gniazda poszczególnych urządzeń.

Dobre wtyki produkowane są z wysokiej jakości materiałów i w połączeniu z dobrym przewodem zapewniają dźwięk odpowiadający wymaganiom każdego audiofila. Przed utlenianiem, które wpływa negatywnie na jakość analogowego sygnału, chroni je zazwyczaj cienka warstwa złota. Czasami jest to także srebro, miedź lub inne specjalistyczne stopy metali.

Aby skorzystać z wtyku bananowego, nie musimy posiadać urządzeń z dedykowanymi gniazdami. Bez problemu użyjemy ich ze standardowymi głośnikami i kolumnami, będą też współpracowały z każdym sprzętem RTV, począwszy od telewizorów i zestawów kina domowego, a skończywszy na konsolach do gier.

W sprzedaży znajdziemy bogaty wybór wtyków wielu producentów w cenach od kilku do kilkudziesięciu złotych za sztukę lub kilkuczęściowy zestaw. Poszczególne modele przeznaczone są dla kabli o różnych grubościach, dlatego też przed zakupem warto upewnić się dwa razy, czy wybraliśmy odpowiednią końcówkę.

Sprawdź także, jak podłączyć komputer do telewizora

Montaż wtyku bananowego

Choć z pozoru samodzielne zamontowanie wtyku może wydać się dość trudnym zadaniem, w rzeczywistości operację tę, przy odrobinie wprawy, przeprowadzimy w kilka chwili. Jeżeli używamy starego kabla, przy pomocy nożyka odcinamy jego krótki fragment wraz ze starą wtyczką. W przypadku nowego przewodu przechodzimy od razu do drugiego punktu, usuwamy główną osłonę, aby odsłonić ukryte w niej żyłki. Z każdej z nich pozbywamy się izolacji na długości około 1,5-2 centymetrów.

Przechodzimy teraz do samego wtyku, który musimy zdemontować, usuwając jego obudowę, zazwyczaj dokonujemy tego poprzez wykręcenie dwóch śrubek. Do odsłoniętego metalowego wtyku wkładamy obie żyłki, a następnie skręcamy je przy pomocy śrubek, zaciskając je tym samym na stałe we wnętrzu. Na tak otrzymaną wtyczkę nakładamy osłonkę. Kabel jest już gotowy do użytku.
Autor: Michał Kułakowski