Data modyfikacji:

Jak wykonać wyciszenie sufitu i ściany?

Wyciszenie sufitu oraz ściany, szczególnie w budynkach wielorodzinnych, stanowi często jedyne rozwiązanie problemów związanych z hałaśliwymi sąsiadami. Podpowiadamy, jak wykonać wyciszenie tych elementów, wykorzystując różne, dostępne na rynku rozwiązania.

wyciszenie sufitu

Dlaczego warto wyciszyć ściany i sufit?

Choć mieszkanie w domu wielorodzinnym lub bloku wiąże się z wieloma udogodnieniami, z biegiem lat coraz więcej elementów zaczyna nas drażnić i wyprowadzać z równowagi. Z jednej strony bloki czy domy wielorodzinne w zdecydowanej większości przypadków cieszą się świetną lokalizacją, brakiem potrzeby martwienia się o zewnętrzny wygląd budynku oraz relatywnie małym metrażem, co pozornie może być zaletą dla singla czy małej rodziny.

Z drugiej jednak strony nie zawsze mamy wpływ na to, jakie osoby będą mieszkały w naszym bezpośrednim otoczeniu. To z kolei może prowadzić do niechcianych problemów związanych ze zbyt głośną muzyką, awanturami czy nawet nad wyraz głośnymi krokami osób mieszkających nad nami. Na szczęście nie musimy godzić się na taki stan rzeczy. Przy odrobinie chęci i odpowiednim budżecie jesteśmy w stanie wykonać wyciszenie ścian oraz sufitów. Jak tego dokonać? Przedstawiamy kilka najpopularniejszych rozwiązań, które pozwolą nam delektować się ciszą we własnym mieszkaniu.

Wyciszenie ściany za pomocą tapety

Pierwszym, wyjątkowo ekonomicznym rozwiązaniem jest wygłuszenie ścian za pomocą tapety ściennej. Jest to doskonały pomysł, gdy hałas ze strony sąsiadów obok nie jest bardzo denerwujący. Tapeta świetnie izoluje dźwięki, jednak nie poradzi sobie w obliczu bardzo dużego hałasu.

Na rynku możemy znaleźć bardzo szeroki wybór tapet, w tym dedykowanych tapet wyciszających. W zależności od materiału wykorzystywanego w produkcji tapety możemy uzyskać różne efekty izolacyjne. Warto jednak zaznaczyć, że wyciszenie ściany z wykorzystaniem tapety może przynieść bardzo ciekawy efekt estetyczny - szczególnie gdy z rozmysłem dopasujemy tapetę do pomieszczenia.

Jaki jest koszt wyciszenia ściany za pomocą tapety? Nie powinniśmy zapłacić więcej niż 100 złotych za metr kwadratowy, chociaż wraz z wymaganiami dotyczącymi jakości tapety, rośnie również cena materiału. W skrajnych przypadkach najdroższe tapety, gwarantujące doskonałą izolację mogą kosztować nas nawet około 500 złotych za metr kwadratowy. Możesz także z powodzeniem położyć tapetę na sufit.

Wyciszenie ściany za pomocą paneli ściennych

Jeśli tapety to dla nas rozwiązanie niewystarczające, postawmy na gustowne panele ścienne. Taki materiał, szczególnie gdy jest wypełniony specjalną pianką, zagwarantuje nam doskonałą tarczę przed hałasem.

Specjalne panele wygłuszające mają w środku specjalną piankę, która posiada odpowiedni czynnik amortyzujący hałasy. Jakie są inne zalety wykorzystania paneli ściennych w procesie wygłuszania ścian? Niewątpliwie ich piękny wygląd.

Sklepy specjalizujące się w materiałach izolujących hałas mogą zaskoczyć nas szerokim wyborem rodzajów paneli, kolorów oraz ich skuteczności w tłumieniu hałasu. W zależności od naszego projektu panele ścienne mogą być wyłożone na całej powierzchni ściany, ale możemy również ograniczyć się do wytłumienia pewnych konkretnych elementów naszego mieszkania.

Wyciszenie ściany za pomocą ekranów akustycznych

Relatywnie nowym rozwiązaniem w walce z hałasami z zewnątrz są ekrany akustyczne. Czym dokładnie są panele akustyczne? To ekran wykonany ze specjalnie wzmocnionego stelażu lub nawet z płyty ołowianej, która jest wypełniona doskonale znaną wełną mineralną.

Taka mieszanka zapewnia nam świetny efekt tłumiący hałasy, ale również izolujący ciepło wewnątrz pomieszczenia. Zgodnie z opinią ekspertów, to właśnie ekrany akustyczne stanowią najbardziej skuteczny środek przeciw hałasom sąsiadów.

Czy są jakieś wady takiego rozwiązania? Możemy wspomnieć o jednej, związanej z powierzchnią naszego pomieszczenia. Ze względu na konieczność zastosowania grubej warstwy wełny mineralnej wewnątrz paneli, musimy liczyć się z redukcją powierzchni pomieszczenia.

Przeciętny ekran ma grubość około 8 centymetrów, i to właśnie z taką stratą w powierzchni musimy się liczyć. Jest to więc idealne rozwiązanie do dużych i przestronnych pomieszczeń, w których strata kilku centymetrów kwadratowych nie będzie dla nas dużą przeszkodą.

Wyciszenie sufitu za pomocą sufitu podwieszanego

W dość dokładny sposób omówiliśmy rozwiązania, które przeciwdziałają hałasowi dobiegającemu od sąsiadów mieszkających obok. Co zatem z tymi, którzy hałasują nad nami? Rozwiązanie może być tylko jedno - sufit podwieszany.

Sufit podwieszany to konstrukcja, która stanowi bardzo popularny etap prac remontowych w praktycznie każdym pomieszczeniu. Z jednej strony tłumi hałasy dobiegające z góry, z drugiej strony zwiększa estetykę pomieszczenia, umożliwiając łatwe ukrycie przewodów elektrycznych bądź nierówności naszego sufitu.

W zależności od pomieszczenia, do stworzenia sufitu podwieszanego powinniśmy wykorzystać odpowiedni rodzaj płyty gipsowo-kartonowych. Jeśli sufit podwieszany montowany jest w przedpokoju, salonie czy sypialni, wystarczy zwykła płyta. Jeśli natomiast wyciszamy sufit w łazience, warto zastosować zieloną, wodoodporną płytę gipsowo-kartonową.

Dodatkowe zabezpieczenie przed hałasem - wyciszenie okien i drzwi

Hałas dobiegający od sąsiadów z mieszkania obok czy nad nami to niestety nie jedyny problem, z jakim możemy się mierzyć. Równie często problemem są również hałasy dochodzące z zewnątrz mieszkania. Może to być szczególnie uciążliwe, gdy mieszkamy w centrum dużego miasta.

W takim wypadku dobrym rozwiązaniem jest inwestycja w wysokiej jakości okna i drzwi dźwiękoszczelne. Oczywiście tego typu elementy wyposażenia będą droższe aniżeli tradycyjne egzemplarze, jednak mamy pewność, że żaden niespodziewany hałas dobiegający z zewnątrz nie obudzi nas i naszych dzieci w środku nocy.

Autor: Norbert Rukowski