Data publikacji:

Problem z wilgocią w domu – wydajne osuszacze powietrza

Nadmierna wilgoć w domu może doprowadzić do pojawienia się grzyba, który może mieć negatywny wpływ nie tylko na pomieszczenia, ale również na zdrowie. Osuszacz powietrza pomaga poradzić sobie z tym problemem. Wyjaśniamy, jak działają takie urządzenia oraz jakie modele warto wybrać.
osuszacz powietrza

Jak działa osuszacz powietrza?

Osuszacz powietrza na pierwszy rzut oka wygląda bardzo podobnie do oczyszczaczy powietrza. Jednak zasada działania tego urządzenia jest trochę inna. Osuszacz wilgoci ma za zadanie zasysać powietrze i skraplać je do specjalnego pojemnika. W sklepach znajdziemy dwa rodzaje tego takich urządzeń:
Osuszacz absorpcyjny - to urządzenie pod obudową ma zastosowany rotor osuszający, który zasysa powietrze do wnętrza i następnie je ogrzewa. Wilgoć jest w ten sposób absorbowana i transportowana do specjalnego pojemnika. Osuszone powietrze przedostaje się przez wloty na zewnątrz. Osuszacz wilgoci jest niezwykle cichy i w pełni bezpieczny w użytkowaniu.
Osuszacz kondensacyjny - pod jego obudową znajduje się układ chłodniczy, do którego jest kierowane zasysane powietrze. Woda skrapla się i podobnie jak w przypadku modeli absorpcyjnych jest kierowana do zbiornika na wodę. Osuszacz wilgoci do domu będzie najlepszym rozwiązaniem, ponieważ jego gabaryty są spore. Jego działanie jest najlepsze w momencie gdy temperatura w pomieszczeniu waha się pomiędzy 19-22 stopnie. Osuszacze kondensacyjne polecane są do mocno zawilgoconych pomieszczeń. W porównaniu do modeli absorpcyjnych generowany hałas jest większy i to warto mieć na uwadze przy zakupie.

Dlaczego zapobieganie wilgoci w domu jest tak ważne?

Przyjęło się, że dopuszczalna wilgotność pomieszczenia nie powinna przekraczać 60-65%. Pojawienie się wilgoci w pomieszczeniach może być spowodowane kilkoma czynnikami. Przede wszystkim może wynikać ona ze źle zaprojektowanego systemu odprowadzania wody, który zalewa mury. Brak odpowiedniego nasłonecznienia sprzyja rozwijaniu wilgoci. Ale powodem może być także brak odpowiedniej wentylacji w pomieszczeniu. Brak przepływu  powoduje, że wilgotne powietrze nie jest odprowadzane na zewnątrz. Ale to nie jedyny powód, ponieważ nadmierna wilgoć może występować przy uszkodzeniach instalacji wodnej lub kanalizacyjnej.
Aby pozbyć się problemu, w pierwszej kolejności należy wykluczyć możliwość występowania usterki, która będzie powodować wilgoć. Kolejnym krokiem krokiem jest dokładne sprawdzenie otworów wentylacyjnych. Odpowiedni przepływ powietrza to klucz do tego, aby pozbyć się nadmiernej wilgoci.
Czasami te metody są niewystarczające i lepiej zainwestować w osuszacz powietrza. Domowy sposób na pozbycie się wilgoci jest bardzo skuteczny. Tego typu sprzęty nie kosztują majątku, a są bardzo skuteczne i efekty będą widoczne już po kilku dniach użytkowania. 

Wybór osuszacza do domowego użytku

Moc odpowiada za odpowiednią sprawność urządzenia. Im wyższa moc, tym szybciej osuszacz powietrza poradzi sobie z wilgocią w domu. Moc waha się od około 200 W do 400 W.
Osuszacz powietrza domowy powinien być cichy tak aby nie zakłócał codziennego funkcjonowania domowników. Najcichsze osuszacze powietrza generują 33 dB. W najgłośniejszych wartość ta może sięgać nawet 48 dB.
Elektryczny osuszacz powietrza w swojej specyfikacji ma wymienioną wartość, która sugeruje, jak dużą powierzchnię jest w stanie osuszyć. Warto kierować się tutaj metrażem pomieszczenia. Producenci podają dwa parametry. Pierwszy określa powierzchnię pomieszczenia  w metrach kwadratowych. Druga to wydajność w l/24 godziny. Dla przykładu wartość 20 l/24 h oznacza, że osuszacz powietrza będzie w stanie poradzić sobie z powierzchnią do 75 m2.
Pojemność zbiornika na wodę jest ściśle powiązana z wydajnością. Im większy pojemnik, tym dłużej osuszacz wilgoci może pracować bez ingerencji użytkownika. Pojemność waha się od 2,5 l do 7 litrów w zależności od modelu.

Porównanie osuszaczy powietrza. Jaki wybrać do domu?

Kluczowe przy wyborze urządzenia jest określenie, w jakim pomieszczeniu będzie pracować. Osuszacz powietrza do łazienki powinien być kompaktowy, a jego wydajność może być nieco niższa ze względu na to, że łazienka jest zwykle pomieszczeniem nieco mniejszym. W przypadku wyboru osuszacza do salonu lepiej wybrać model większy z lepszą wydajnością. Do stosowania w pomieszczeniach biurowych, piwnicach, czy domkach letniskowych, warto wybrać osuszacz kondensacyjny. Taki model lepiej poradzi sobie z nadmierną wilgocią. Jeśli nie wiesz, jaki wybrać osuszacz powietrza, ranking popularnych produktów pomoże ci w podjęciu decyzji.

Osuszacze powietrza - najczęściej zadawane pytania

Czy osuszacz powietrza jest skuteczny w walce z wilgocią?
Osuszacza wilgoci do domu jest bardzo dobrym wyborem. Główny argument opowiadający się za zakupem to bardzo wysoka skuteczność i tym samym oszczędność pieniędzy, ponieważ nie jest konieczne nadużywanie ogrzewania, które generuje spore koszty.

Jak utrzymać optymalną wilgotność w domu?
Optymalna wilgotność w domu powinna wahać się pomiędzy 35 a 65%. Kluczem do jej utrzymania jest dobra wentylacja, a także utrzymywanie temperatury na poziomie 20-22 stopni. Jeśli tradycyjne metody nie pomagają to najlepiej wyposażyć się w osuszacz powietrza. Pochłaniacz wilgoci tradycyjny może nie dać sobie rady w większych pomieszczeniach, ale jako dodatkowe wsparcie warto go posiadać.

Czy osuszacze mogą poprawić jakość powietrza w domu?
Brak wilgoci w powietrzu pozytywnie wpływa na jakość powietrza eliminując przy tym szkodliwe dla alergików roztocza. Choć nie jest to głównym celem tych urządzeń, to na pewno po dłuższym użytkowaniu odczujesz różnicę.

Jak często należy czyścić osuszacz powietrza?
Regularne czyszczenie osuszacza powietrza jest kluczowe do jego prawidłowego działania. Dokładne czyszczenie powinno odbywać się 1-2 razy w miesiącu. Przy opróżnianiu zbiornika za każdym razem warto go przeczyścić.
Zdjęcie: Envato Elements
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.