Data publikacji:

Wygodna sofa do spania – jak wybrać mebel z funkcją spania?

Wygodna sofa do spania, czyli jaka? Nie ma jednej sprawdzonej recepty na idealny mebel do spania, wiele zależy od twoich indywidualnych upodobań. Zobacz, jak wybrać wygodną sofę do spania.

wygodna sofa do spania

Wygodna sofa do spania – dla kogo?

Kiedy warto kupić wygodną sofę z funkcją spania? Taki mebel dobrze sprawdzi się w kawalerce lub małym mieszkaniu, ponieważ nie zajmuje dużo miejsca. W ciągu dnia rozkładaną sofę do spania można złożyć, żeby zyskać dodatkową przestrzeń w salonie czy pokoju. Sofa z funkcją spania przydaje się także, gdy chcemy przenocować znajomych lub rodzinę.

Sofa czy narożnik z funkcją spania?

Sofa do spania codziennego to dobre rozwiązanie, jeśli szukasz mebla do niewielkiego pomieszczenia. Wygodna sofa do spania, nawet po rozłożeniu, zajmie znacznie mniej miejsca niż narożnik. Mniejsza będzie również powierzchnia do spania, ale standardowy wymiar tego typu mebli to około 140 × 200 cm, co zapewnia miejsce nawet dla dwóch osób.

Narożniki są z reguły większe niż sofy, a po rozłożeniu zajmują szczególnie dużo miejsca. Z jednej strony to dobrze, ponieważ uzyskasz dużą powierzchnię do spania, dzięki czemu będzie wygodniej.

Z drugiej strony może się okazać, że rozłożony narożnik zajmie większą część pomieszczenia i konieczne będzie przesuwanie innych zgromadzonych tam sprzętów. To na dłuższą metę może okazać się niewygodne, zwłaszcza przy codziennym użytkowaniu.

Jak wybrać wygodną sofę do spania?

Model mebla dostosuj przede wszystkim do wielkości pokoju, w którym stanie. Ważnym aspektem jest to, czy ma to być sofa do spania codziennego czy jedynie wygodny mebel, na którym ugościsz rodzinę czy przyjaciół zostających na noc.

W pierwszym przypadku warto wybrać mebel przeznaczony właśnie do spania codziennego. Wielu producentów oznacza sofy czy narożniki właśnie jako meble tego typu. Co to oznacza w praktyce?

Sofa do spania codziennego rozkłada się idealnie na płasko, jest wyposażona w jednoczęściowy materac lub elementy składające się na powierzchnię do spania, które są wykonane z tego samego materiału i wypełnienia. To wszystko zapewnia znacznie większy komfort niż w przypadku mebli, które służą jedynie do okazjonalnego spania.

Wygodna sofa do spania codziennego – rozkładanie

W sprzedaży znajdziesz wiele różnych systemów składania i rozkładania sof oraz narożników. W przypadku najprostszych wersalek wystarczy unieść do góry siedzisko aż do momentu, gdy mechanizm wyda charakterystyczny „klik” i gotowe.

Wiele narożników z kolei jest wyposażonych w wózek znajdujący się pod siedziskiem – wysuwając go, sprawiasz, że narożna kanapa zamieni się w sporych rozmiarów łóżko. W innych z kolei pod siedziskiem schowany jest składany materac, który zapewnia znaczny komfort, ponieważ tworzy jednolitą płaszczyznę.

Jakie wypełnienie w rozkładanej sofie do spania?

Bardzo ważnym elementem, który wpływa na wygodę sofy z funkcją spania, jest wypełnienie. Jakie wybrać?

Wypełnienie piankowe

To wypełnienie nie jest zalecane, jeśli szukasz wygodnej sofy do spania. Pianka odkształca się i zbija z czasem, przez co mebel przestaje być komfortowy.

Wyjątkiem są meble z wypełnieniem wykonanym z pianki wysokoelastycznej, która znacznie lepiej utrzymuje swój pierwotny kształt niż jej tradycyjne odpowiedniki.

Pianka i sprężyny

Wypełnienie sofy z funkcją spania w takim wydaniu jest znacznie trwalsze niż zwykła pianka, ponieważ siatka, którą tworzą sprężyny, zapobiega odkształcaniu się materaca.

Często zamiast tradycyjnych sprężyn falistych w wypełnieniu stosuje się ich bonellowe odpowiedniki – zapewniają one największy komfort.

Na koniec warto jeszcze zwrócić uwagę, czy mebel jest wyposażony w pojemnik na pościel, bo nawet jeśli ostatecznie pościel nie będzie tam przechowywana, to zyskasz dodatkowy schowek na inne domowe szpargały.