Data publikacji:

Wymiana baterii w kluczyku. Poradnik, jak wymienić baterie w pilocie do samochodu

Nowoczesne samochody posiadają kluczyki, które do prawidłowego działania potrzebują baterii. Z czasem użytkowania kluczyka bateria w pilocie słabnie, dlatego niezbędna jest jej wymiana. Wiele zmotoryzowanych osób zastanawia się, jak wymienić baterię w pilocie do samochodu. Wbrew pozorom nie jest to trudny zabieg i z łatwością można go wykonać w zaciszu własnego domu. 
Sposób wymiany baterii może się różnić w zależności od modelu samochodu. Bateria w pilocie nie rozładowuje się w jednej chwili — jeśli pilot przez długi czas reaguje gorzej lub ma mniejszy zasięg, to jest to sygnał, że bateria umieszczona w kluczyku niedługo się wyczerpie. Warto nie dopuścić do całkowitego rozładowania, ponieważ wówczas niezbędne jest przeprowadzenie procesu kodowania oraz inicjalizacji. Aby sprawnie przeprowadzić wymianę baterii w pilocie, należy przestrzegać kilku podanych poniżej zasad.  

Wymiana baterii w kluczyku samochodowym – kiedy jest konieczna?  

Kluczyki pasujące do nowoczesnych samochodów mogą różnić się od siebie formą, wielkością, konstrukcją czy kolorem, ale niemal każdy z nich działa dzięki wykorzystaniu dobrze dobranej baterii. Jeśli bateria w kluczyku ulega rozładowaniu, to konieczna jest jej szybka wymiana.  
Kluczyk daje znać o konieczności wymiany baterii, ponieważ z czasem działa coraz słabiej, ma mniejszy zasięg, a otwieranie i zamykanie samochodu staje się coraz trudniejsze. W pełni sprawny pilot to podstawa każdego samochodu, ponieważ bez tej części użytkowanie swojego samochodu staje się utrudnione lub całkowicie niemożliwe.  
Wymiana baterii to prosty zabieg, który nie wymaga specjalistycznego sprzętu oraz mechanicznych umiejętności. Kluczyki mogą się różnić w zależności od modelu i marki posiadanego samochodu, dlatego przed przystąpieniem do rozebrania kluczyka i wymiany baterii, należy zapoznać się z niezbędnymi informacjami na temat pilota podanymi przez producenta samochodu.  

Jak wymienić baterię w kluczyku samochodowym? 

Wymieniając baterię w pilocie samochodowym, należy zachować szczególną ostrożność. Poszczególne elementy kluczyka mogą być kruche i łamliwe, dlatego warto na nie uważać podczas rozbierania pilota. Obecnie w samochodach znaleźć można różne wersje pilotów, dlatego nie da się jasno określić, jak powinna wyglądać wymiana baterii krok po kroku.  
Sposób rozebrania kluczyka samochodowego powinien być jasno opisany przez producenta samochodu. W większości przypadków jednak podstawowym krokiem jest podważenie jednego z elementów obudowy kluczyka, co spowoduje, że pilot sam rozłoży się na poszczególne części.  
Ważnym elementem wymiany baterii jest jej odpowiednie chwytanie. Nie należy łapać baterii jednocześnie za oba bieguny, ponieważ może to doprowadzić do zwarcia, a to znacząco wpływa na jej jakość i żywotność. Bateria, która była dotykana palcami po stronie biegunów działa zaskakująco krótko, dlatego niezbędne jest jej częstsze wymienianie.  
Jeśli rozbieranie pilota samochodowego sprawia trudność i wymaga ponadprogramowej siły, nie należy rozbierać go za wszelką cenę. W takiej sytuacji lepiej oddać pilot w ręce osoby, która doskonale wie, jak wymienić baterię w takim modelu.  

Wymiana baterii w kluczyku – reinicjalizacja 

W teorii mówi się, że każda wymiana baterii w kluczyku powinna być zwieńczona przeprowadzeniem procesu reinicjalizacji, jednak w praktyce nie zawsze jest to stosowane. Znaczna część pilotów samochodowych skonstruowana jest w taki sposób, który nie wymaga przeprowadzania reinicjalizacji, nawet gdy bateria z pilota zostanie wyciągnięta na kilka minut.  
W przypadku, gdy proces ten jest niezbędny do prawidłowego działania, warto przeprowadzić reinicjalizację w kilku prostych krokach: 
  • umieścić kluczyk w stacyjce, 
  • ustawić go w pozycji jak do zapłonu, 
  • wcisnąć i przytrzymać przez chwilę przycisk do zamykania samochodu, 
  • wyłączyć zapłon i wyciągnąć kluczyk ze stacyjki.  
Wymiana baterii w pilocie – jak przeprowadzić kodowanie? 
Kodowanie pilota jest niezbędnym procesem, który wykonuje się w sytuacji, gdy kierowca chce mieć dodatkowy klucz do samochodu. Kodowanie pilota to nic innego jak adaptowanie go i parowanie z posiadanym samochodem. Tylko dobrze przeprowadzony proces kodowania sprawia, że dodatkowy pilot jest w pełni kompatybilny z samochodem i zapewnia jego dobre działanie. 
Do procesu kodowania niezbędne jest wykorzystanie kluczyku do samochodu oraz odpowiedniego sprzętu diagnostycznego. Przeprogramowanie wiąże się z usuwaniem wszystkich dotychczas połączonych z samochodem kluczyków i pilotów. Proces kodowania przebiega w następujących krokach: 
  1. Odłączenie części obudowy jednego z pilotów z bródką kluczyka oraz transponderem od nadajnika sygnału bezprzewodowego. Aby to wykonać, należy wsunąć wkrętak między dwie części pilota, a następnie podważyć.  
  2. Do testera diagnostycznego należy wprowadzić wszystkie niezbędne dane i informacje o samochodzie.  
  3. Dolną część obudowy kluczyka należy włożyć do stacyjki w samochodzie, a następnie włączyć zapłon samochodu.  
  4. Na testerze diagnostycznym należy wybrać funkcję Kodowanie, a następnie postępować według wskazanych instrukcji. 
  5. Po pojawieniu się na testerze komunikatu o dalszych czynnościach należy nacisnąć przycisk otwierający na każdym posiadanym pilocie. Samochód, który rozpoznał pilot, zakomunikuje to krótkim migotaniem kierunkowskazów. 
  6. Po aktywacji każdego z pilotów należy potwierdzić dane na testerze diagnostycznym.  
  7. Po zakończeniu kodowania warto skontrolować pracę wszystkich posiadanych kluczyków. 
Zdjęcie: halfpoint / Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!