Data publikacji:

Wymiana uszczelki w lodówce krok po kroku

Szczelna, nieuszkodzona uszczelka to podstawa sprawnego działania lodówki. To właśnie od niej zależy, czy urządzenie pracuje prawidłowo, a przechowywana a nim żywność jest odpowiednio chłodzona. Co w sytuacji, gdy stary element jest już widocznie zniszczony? Jedynym rozwiązaniem jest wymiana uszczelki w lodówce, a my podpowiemy ci, jak to zrobić bez pomocy fachowca.
wymiana uszczelki w lodówce

Wymiana uszczelki w lodówce – kiedy jest konieczna?

Zanim podpowiemy ci, jak wymienić uszczelkę w lodówce, warto najpierw sprawdzić, kiedy należy to zrobić. Przede wszystkim jest to koniecznie w sytuacji, gdy drzwiczki się nie domykają. Podobnie jest w momencie, gdy zauważysz, że odchodzi w pewnych miejscach, jest wykrzywiona lub zaczyna się kruszyć.
Nie warto zwlekać, a zamiast tego lepiej jak najszybciej wymienić uszczelkę w lodówce na nową. Dlaczego? Ignorując problem, narażasz się na obniżoną energooszczędność urządzenia, szybsze psucie się żywności, a nawet na poważniejsze awarie sprzętu AGD.

Jak wymienić uszczelkę w lodówce krok po kroku? Przewodnik

Jak wymienić uszczelkę w lodówce? Mamy dla ciebie przewodnik, który przeprowadzi cię krok po kroku przez proces wymiany zniszczonego elementu na nowy.

1. Dobierz odpowiednią uszczelkę

Najważniejszy krok, dzięki któremu przywrócisz urządzeniu optymalne właściwości chłodzące. Najlepszym rozwiązaniem jest sprawdzenie modelu i serii lodówki oraz sposobu mocowania, a następnie udanie się z nimi do sklepu. Poproś sprzedawcę o pomoc w znalezieniu odpowiedniej uszczelki.

2. Usunięcie starej uszczelki

Gdy wrócisz z zakupów, czas na wymianę uszczelki w lodówce. Zacznij od usunięcia tej starej. Jeśli wiesz, że jest przymocowana za pomocą kleju, to warto mieć pod ręką ostre narzędzie, dzięki któremu bez problemu ją odczepisz.

3. Przygotuj nową uszczelkę

Po wymontowaniu starej uszczelki przygotuj tę nową. Sprawdź, czy masz wszystko w zestawie, dopasuj ją do drzwi lodówki, a jeśli kupiłeś model uniwersalny, to zaznacz miejsca, w których należy ewentualnie go przyciąć (koniecznie pod kątem 45 stopni). Gdy już to zrobisz, odetnij nadmiar materiału, upewnij się, że ma właściwą długość. Jeżeli końce na siebie nachodzą, to należy je jeszcze bardziej przyciąć. Sprawdź wkład magnetyczny i jesteś gotowy do montażu.

4. Przytwierdzenie nowej uszczelki

Ostatnim krokiem w wymianie uszczelki w lodówce jest przymocowanie jej do drzwiczek. Zacznij od nałożenia kleju we właściwych miejscach, nie przesadzając z jego ilością. Jeśli naniesiesz go za dużo, to po przyklejeniu elementu wypłynie po bokach. Teraz wystarczy już tylko przyłożyć nową uszczelkę, mocno docisnąć i na zakończenie użyć dołączonych do zestawu łączników. Gotowe!
Aby ułatwić sobie zadanie, możesz zdemontować drzwiczki przed wymianą uszczelki w lodówce.

Czy samodzielna wymiana uszczelki w lodówce jest zawsze dobrym pomysłem?

Jak się okazuje, nie, samodzielna wymiana uszczelki w lodówce nie jest zawsze dobrym pomysłem. Kiedy warto rozważyć skorzystanie z pomocy fachowca? Przede wszystkim w sytuacji, gdy twoje urządzenie ma ważną gwarancję. Niektórzy producenci zabraniają samodzielnych napraw. W takim przypadku możesz skorzystać z bezpłatnego serwisu.

Ile kosztuje wymiana uszczelki w lodówce?

Tak naprawdę to, ile kosztuje wymiana uszczelki w lodówce, zależy od tego, czy zrobisz to samodzielnie, czy z pomocą fachowca. Zazwyczaj jedynym kosztem, jaki ponosisz, jest cena samej uszczelki (w przypadku samodzielnej wymiany). Jeżeli jednak problem jest poważniejszy i zdecydujesz się oddać urządzenie do serwisu, musisz się liczyć z wydatkiem nawet kilkuset złotych.
Zdjęcie: Envato Elements
Katarzyna Wendzonka
Katarzyna Wendzonka

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.