Data publikacji:

Dlaczego lodówka głośno chodzi? 

Lodówka, która głośno chodzi, potrafi dać się we znaki domownikom. Nie zawsze zwiększony hałas musi być zwiastunem nadchodzącej awarii. Przygotowaliśmy dla ciebie kilka sprawdzonych porad! Głośna praca lodówki może być normalnym zjawiskiem, wynikać z niewielkiej usterki (źle wypoziomowanie) lub wskazywać na awarię (uszkodzony wentylator, elektrozawór).
lodówka głośno chodzi

Co zrobić, gdy lodówka zaczyna głośno pracować? 

Lodówki, jak każdy sprzęt AGD, mogą ulegać awariom. Zdarza się, że lodówka nie chłodzi, lodówka mrozi zamiast chłodzić czy też głośno pracuje. Sprawdźmy, dlaczego lodówka buczy.
Przede wszystkim nie należy przesadnie panikować. Głośna praca lodówki ma miejsce w momencie, gdy sprężarka rozpoczyna swoją pracę. Po kilku, kilkunastu minutach uciążliwy hałas powinien się zmniejszać. Niektóre lodówki po prostu są głośne i tutaj niewiele można z tym zrobić. W zdecydowanej większości przypadków nadmierny hałas pojawia się w momencie, gdy lodówka nie jest wypoziomowana w odpowiedni sposób. Sprawdzić można to w bardzo łatwy sposób. Chwyć za poziomicę i sprawdź, czy urządzenie nie jest przechylone. Na samym dole lodówki znajdują się specjalne nóżki, służące do wyrównania poziomu. Osiągnięcie odpowiedniego poziomu może rozwiązać problem z głośną pracą. 
Nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, ale głośna praca lodówki może wynikać z nadmiernej ilości lodu. To tyczy się w szczególności modeli bez systemu No Frost. Lodówka załadowana żywnością i dodatkowo ciężkim lodem będzie musiała uruchomić sprężarkę tak, aby była w stanie zapewnić odpowiednie chłodzenie. Opróżnij lodówkę i pozbądź się lodu. Jeżeli zobaczysz, że hałas się zmniejsza, to to najprawdopodobniej generowało wysoki poziom hałasu. 

Jakie uszkodzenia może zwiastować głośna praca lodówki? 

Jeżeli wyżej wymienione czynności nie przynoszą większych efektów, to może oznaczać, że uszkodzeniu uległ jeden z elementów. Najczęstszym objawem nadmiernego hałasu jest uszkodzenie wspomnianej wcześniej sprężarki. Hałas, który usłyszysz wewnątrz lodówki, może być objawem uszkodzonego wentylatora. Aby mieć 100% pewności, że któryś z tych elementów nie działa prawidłowo, trzeba wezwać fachowca. Samodzielna naprawa bez wiedzy i sprzętu może skończyć się jeszcze gorszymi skutkami. Specjalista postawi trafną diagnozę i będzie w stanie rozwiązać problem. 
Kolejną częstą usterką w lodówkach jest awaria elektrozaworu. Dotyczy to szczególnie urządzeń wyposażonych w kostkarkę do lodu. Kamień znajdujący się w wodzie gromadzi się w elektrozaworze i w efekcie sprawia, że wydajność urządzenia jest ograniczona. 
Czasami za głośną pracę lodówki odpowiada źle dopasowana uszczelka. Mogłoby się wydawać, że to błahostka, jednak przedostające się do lodówki ciepło powoduje, że sprężarka musi pracować na podwójnych obrotach. Wymiana jej na zupełnie nową może rozwiązać ten problem. 
Zdarza się, że głośna praca jest spowodowana zupełnie innym elementem. Jeżeli urządzenie nadal jest na gwarancji, wówczas skontaktuj się z producentem. Odesłanie lodówki do serwisu pozwoli usunąć usterkę. 

Czy warto wymieniać lodówkę na nową? 

Są sytuacje, w których stara lodówka wymaga kompleksowej naprawy. Jeżeli wartość naprawy przekracza jej wartość, to warto rozważyć zakup nowego urządzenia. Przede wszystkim warto wymienić urządzenie, które nie ma systemu No Frost. Technologia bezszronowa wpływa na oszczędność prądu, a także eliminuje wiele problemów. Nowy model powinien również działać trochę ciszej. Warto pamiętać, że w pierwszych chwilach po uruchomieniu urządzenie będzie pracować nieco głośniej. Z czasem wszystko się ustabilizuje, a Ty będziesz mógł korzystać z lodówki bez większego problemu. 
Zdjęcie: Envato Elements
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.