Pomogłyście mi wybrać kolejne wyzwanie – tym razem będzie to jazda rowerem godzinę każdego dnia! Wynik głosowania cieszy mnie o tyle, że w ostatnim czasie zakochałam się w jednośladzie na nowo. Zachęcam cię do sprawdzenia, jak miesięczny trening wpłynie na twoje ciało i samopoczucie.
To jedna z pierwszych aktywności, z jakimi człowiek ma do czynienia. Zwykle zasiadamy na rower już jako dzieci, jednak w dorosłym życiu – zwłaszcza w mieście – łatwo zapomnieć o tym, jak wiele frajdy potrafi przynieść. Najważniejsze znaczenie ma jednak to, jak jazda na rowerze wpływa na stan całego organizmu. Niektóre z efektów mogą cię zaskoczyć.
Nie da się ukryć, że to one pracują na rowerze najintensywniej. To doskonała forma aktywności dla każdego, kto chce zawalczyć o zgrabne i silne nogi. Najmocniej pracują tu mięsień czworogłowy i dwugłowy. To recepta na smukłe łydki, uda i jędrne pośladki.
Jak każda aktywność, jazda rowerem wyzwala zastrzyk hormonów szczęścia, dzięki którym po prostu poczujesz się lepiej – zniwelujesz napięcie i stres, staniesz się weselsza. To również świetny trening koncentracji o koordynacji – w końcu ciągle musisz mieć na uwadze to, co przed tobą.
Jazda na rowerze w okolicznościach przyrody pomoże ci się również wyciszyć i zapomnieć o codziennych zmartwieniach. To idealna okazja, by pobyć sam na sam ze sobą. Z drugiej strony, warto zaangażować do wyzwania kogoś jeszcze – mamę, przyjaciółkę, partnera. Wspólne przejażdżki naprawdę zbliżają!
Nie bez znaczenia pozostaje i to, że wybierając rower dokładasz swoją cegiełkę do lepszego stanu przyrody. W czasach, gdy niemal każdy z nas wybiera samochód i komunikację, każdy, kolejny rowerzysta jest dla natury ulgą. Nie produkujesz spalin, nie stoisz w korkach, nie masz problemu z parkowaniem. Czego chcieć więcej? Warto wybierać się rowerem do pracy – poza dbałością o przyrodę, zapewnisz sobie porządne pobudzenie z rana.
Tym razem wyzwanie nie będzie skomplikowane – każdego dnia będę jeździła na rowerze przynajmniej przez godzinę. Jako, że mamy lato, nie powinno być to dla mnie większym kłopotem. Będę wybierała się na przejażdżki w godzinach wieczornych, by uniknąć upałów bądź jeździć rowerem do pracy.
Do jazdy rowerem warto się przygotować. Nie wystarczy wyciągnąć zakurzonego jednośladu z szafy! Oto, o czym powinnaś pamiętać:
Czy każdy może jeździć na rowerze bez obaw? Osobiście, nie znam nikogo, komu nie byłoby to zalecane. Znam za to osoby borykające się z nadwagą, a nawet po zabiegach operacyjnych, którym lekarze szczerze polecają jazdę na rowerze – czy to w ramach terapii odchudzającej, czy też regeneracji. Z jazdy na rowerze powinni zrezygnować ci, którzy cierpią na poważne schorzenia stawów, czy kręgosłupa. Do grona przeciwwskazań zalicza się też nieliczne choroby układu krążenia.
Poza tymi kilkoma przypadkami, w zasadzie nie ma powodów, dla których nie mogłabyś zacząć jeździć. To idealny sport dla każdego – niezależnie, czy masz lat 7, czy 70.
Przed nami miesiąc intensywnej pracy i frajdy. Za 30 dni wspólnie podsumujemy efekty, jakie dał nam rower. Zaczynamy od zaraz. Powodzenia!