Data publikacji:

Xiaomi Mi Band 8 vs Huawei Band 8. Porównanie popularnych opasek sportowych

Smartbandy są obecnie jednymi z najczęstszej kupowanych gadżetów elektronicznych. Sprzętem interesują się nie tylko fani sportu, ale również przeciętni konsumenci, którzy korzystają z niego jak z przedłużenia smartfona, a także przydatnego narzędzia pozwalającego śledzić podstawowe informacje o stanie zdrowia. Przyjrzymy się, jak w starciu wypadają popularne opaski Xiaomi Mi Band 8 i Huawei Band 8.
huawei band 8

Xiaomi Mi Band 8

Opaska zadebiutowała oficjalnie w Chinach w kwietniu 2023 roku i stanowi duży krok naprzód w porównaniu do poprzedniej generacji popularnych smartbandów producenta. Urządzenie zachowuje charakterystyczny pigułkowaty kształt z zaokrąglonymi grzbietami, ale w zupełnie inny sposób łączy się ono z paskiem. Dzięki nowym zaczepom użytkownicy mogą skorzystać z różnego typu strapów, wykonanych nie tylko z tworzywa sztucznego, ale również z ekoskóry, a nawet metalu, dzięki czemu przypomina bransoletkę.
Sprzęt wyposażony jest w wyświetlacz AMOLED o przekątnej 1,62 cala i jasności 600 nitów, który działa w częstotliwości 60 Hz. Ekran może działać w trybie always-on-display, nieustannie pokazując np. godzinę lub inne wybrane przez nas informacje.
Opaska wyposażona jest w standardowe biosensory, które oferowały poprzednie urządzenia z serii. Możemy skorzystać więc z kompleksowego monitora snu, sprawdzić puls, poziom natlenienia krwi, a także śledzić cykl menstruacyjny. Zebrane dane możemy przeglądać i analizować w dedykowanej aplikacji mobilnej lub przeglądać bezpośrednio z poziomu urządzenia. 
Oczywiście Xiaomi Mi Band 8 oferuje bardzo duży wybór trybów sportowych, od kolarstwa na pływaniu skończywszy, a także opcji treningowych, które przydadzą się zarówno amatorom, jak i wyczynowym sportowcom. Do nowości należy zaliczyć między innymi tryb bokserski, a także rozszerzony tryb biegowy, pozwalający np. wziąć pod uwagę wpływ nawierzchni, po jakiej biegamy na osiągane przez nas czasy. 
xiaomi mi band 8
Na jednym ładowaniu opaska pracuje maksymalnie do 16 dni; jeżeli włączymy opcję always-on-display, czas ten skraca się zaledwie do 6 dni. Warto zauważyć, że producent zastosował tutaj nowy typ ładowarki, nie ma więc możliwości uzupełniania energii w baterii przy pomocy ładowarek z poprzednich generacji linii Mi Band. Obudowa urządzenia jest odporna na uszkodzenia mechaniczne, zmiany temperatury, a także wilgoć i zanurzenie w wodzie (do 5 ATM).
Najważniejsze cechy:
 • Wyświetlacz – 1,62 cala AMOLED
 • Rozdzielczość – 490 na 192 pikseli
 • Waga – 27 g
 • Czas pracy baterii – maksymalnie 16 dni (6 przy przeciętnym użytkowaniu z funkcję always-on-display)
 • Huawei Band 8

  Opaska Huawei Band 8 pojawiła się w sklepach w kwietniu 2023 roku. Jak sama nazwa wskazuje, mamy tu do czynienia z ósmą wersją urządzenia, które od lat jest rozwijane i unowocześniane przez inżynierów Huawei. Smartband już na pierwszy rzut oka różni się wizualnie od propozycji Xiaomi i dzięki podłużnej i prostokątnej tarczy przypomina bardziej smartwatch. Uwagę warto zwrócić tutaj na duży kolorowy wyświetlacz AMOLED o przekątnej 1,47 cala.
  Podobnie jak Xiaomi Mi Band 8, urządzenie Huawei pozwala na odczepianie paska wykonanego z tworzywa, składa się on jednak z dwóch niezależnie przyczepianych części. Tarczę opaski możemy dodatkowo dopasować do swojego gustu, korzystając z setek wzorów i barw. Samo urządzenie dostępne jest w trzech wersjach kolorystycznych – różowej, zielonej lub czarnej. 
  Huawei Band 8 śledzi przez całą dobę tętno użytkownika i może poinformować nas alarmem o jego zmianie lub przekroczeniu odpowiedniego poziomu. Sprzęt bada też poziom natlenienia krwi, ogólny poziom stresu, monitoruje cykl menstruacyjny, a także dba o jakość snu z technologią TruSleep 3.0, zbierającą najważniejsze informacje pozwalające poznać przyczyny problemów z nocnym wypoczynkiem.
  Opaska posiada oczywiście szereg narzędzi przeznaczonych dla fanów aktywnego spędzania wolnego czasu. Jej właściciele skorzystają ze 100 trybów sportowych, a także bardziej zaawansowanych funkcji, dzięki którym jest ona w stanie wykryć np. używany przez nas styl pływacki. Szczegółowe raporty na temat przebiegu treningu poznamy dzięki aplikacji mobilnej Huawei Zdrowie. 
  Gadżet naładujemy od zera do stu procent w około 45 minut. Na pełnym ładowaniu sprzęt działa maksymalnie do 9 dni przy przeciętnym użytkowaniu. Obudowa jest odporna na wodę i nagłe zmiany temperatury.
  Najważniejsze cechy:
 • Wyświetlacz – 1,47 cala AMOLED
 • Rozdzielczość – 368 na 194 pikseli
 • Grubość – 8,99 mm
 • Waga – 14 g
 • Czas pracy baterii – maksymalnie 14 dni (9 dni przy przeciętnym użytkowaniu)
 • Xiaomi Mi Band 8 czy Huawei Band 8?

  Opaski Xiaomi Mi Band 8 i Huawei Band 8 odznaczają się bardzo zbliżonymi możliwościami oraz funkcjami. Z powodzeniem wykorzystamy je zarówno podczas intensywnego treningu sportowego, jak i codziennego użytkowania. Podobny jest również design strapów obu urządzeń – w obu przypadkach składają się one z dwóch części i są wykonane z różnego typu materiałów, pozwalając dodatkowo dopasować je do indywidualnego stylu. 
  Opaska Xiaomi ma nieco większą baterię oraz wyświetlacz, choć nie są to znaczące różnice. Jeżeli chodzi o biosensory i opcje treningowe, oba modele idą ze sobą łeb w łeb, podobnie jak w przypadku odporności na uszkodzenia, temperaturę oraz wodę.