Data publikacji:

Z czego zrobić obrzeża w ogrodzie?

Uprawianie roślin, kwiatów oraz dekoracyjnych drzew to świetny sposób na spędzanie wolnego czasu, dlatego nikogo nie powinien dziwić fakt, że wiele osób poświęca takiej aktywności sporo uwagi. Ogród to dla wielu miłośników natury przysłowiowe oczko w głowie, dlatego coraz więcej ogrodowych amatorów poszukuje informacji o tym, jak najlepiej o swój ogród dbać.
z czego zrobić obrzeża w ogrodzie
Zadbany ogród to wizytówka jego właściciela, dlatego każdy element ogrodowej przestrzeni powinien być przemyślany i dopracowany. Aby ogród wyglądał na schludny i zadbany, warto w nim umieścić obrzeża ogrodowe. Ogród, aby prezentował się dobrze i jednocześnie był funkcjonalny i poukładany, powinien mieć wydzielone miejsca, w których podłoże różni się od reszty. Nie jest tajemnicą, że ogród nie jest wypełniony jedynie trawą. W wielu miejscach znaleźć można korę, kamienie lub inne elementy, dlatego dobrym sposobem na ich rozdzielenie są tanie obrzeża ogrodowe.
Z czego zrobić obrzeża w ogrodzie? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, dlatego informacje o tym, jak zrobić krawężnik w ogrodzie oraz z jakich materiałów skorzystać, znaleźć można w poniższym artykule.

Obrzeża w ogrodzie – dlaczego warto je stosować?

Ogród, który jest zaplanowany i przemyślany, zawsze wygląda dobrze, bez względu na swój kształt i metraż. Dla wielu osób podstawą w ogrodzie są kwiaty, krzewy i inne rośliny ozdobne, które zdobią ogród i sprawiają, że przestrzeń wygląda na estetyczną i przemyślaną. Jednak aby zasadzone rośliny dobrze się prezentowały, konieczna jest ich regularna pielęgnacja oraz stosowanie rozwiązań, które są pomocne w dbaniu o ogród.
Jednym z takich rozwiązań, które doceniło i stosuje wielu miłośników ogrodnictwa, jest zamontowanie w swoim ogrodzie obrzeży, zwanych także palisadami. Czym są obrzeża ogrodowe? To swego rodzaju granice, które oddzielają poszczególne części ogrodu od siebie, dzięki czemu ogrodowa przestrzeń wygląda na zadbaną i estetycznie prowadzoną. Obrzeża ogrodowe pozwalają utrzymać w ryzach poszczególne partie ogrodu, dzięki czemu pielęgnacja roślin staje się znacznie łatwiejsza.
Skąd wzięła się praktyka stosowania obrzeży ogrodowych? Według wielu znawców ogrodowych historii, pierwsze tego typu rozwiązania zaczęto stosować w angielskich ogrodach. Tamtejsze przestrzenie ogrodowe niemal od zawsze były traktowane z wyjątkową dbałością, dzięki czemu wciąż uznawane są za jedne z najpiękniejszych i najbardziej dopracowanych ogrodów na świecie.

Z czego zrobić obrzeża w ogrodzie – rodzaje obrzeży

Obecnie wybór obrzeży ogrodowych jest zdumiewająco duży, dlatego z pewnością każdy miłośnik ogrodnictwa znajdzie rozwiązanie idealne dla swojego ogrodu. Stosowanie obrzeży ma pomóc w utrzymaniu porządku i ładu w ogrodzie, a także zapobiega mieszaniu się ściółek z kamieniami oraz innymi materiałami, które znaleźć można w przydomowym ogrodzie.
Z zasady obrzeża w ogrodzie powinny być jak najmniej widoczne, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby zrobić z nich element dekoracyjny, który doda ogrodowej przestrzeni uroku i elegancji. Obecnie w sklepach z ogrodowym asortymentem znaleźć można obrzeża mniej lub bardziej dekoracyjne, a także tanie obrzeża ogrodowe oraz te nieco droższe.
Jakie rodzaje obrzeży stosuje się obecnie najczęściej? Klasycznym rozwiązaniem jest postawienie na obrzeże z kamieni. W tej sytuacji sprawdzą się zarówno kamienie naturalne, czyli te, które znaleźć można w naturalnym środowisku, oraz kamienie sztuczne, czyli na przykład kostka brukowa. Naturalne kamienie są częstym widokiem w starszych ogródkach, szczególnie tych zlokalizowanych w niewielkich wsiach. Jak zrobić obrzeże z kamienia polnego?
Podstawowym krokiem jest zdobycie kamieni polnych w podobnych rozmiarach. W miejscu, w którym ma powstać obrzeże ogrodowe, należy wykopać rów o głębokości około 25–30 cm. Po wykopaniu w rowie należy umieścić betonowy fundament, a następnie w cementowej zaprawie układać po kolei kamienie. Przestrzeń między kamieniami można wypełnić zaprawą cementową.
W miastach stosowano niegdyś kamienie formowane, czyli murki kamienne lub kostki brukowe. Obecnie lokalizacja nie ma większego znaczenia, dlatego niezależnie od położenia ogrodu znaleźć można wiele kamiennych obrzeży ogrodowych.
Beton to także popularny surowiec, który stosuje się do wykonania obrzeży ogrodowych. Beton jest wyjątkowo trwały oraz dostępny w wielu różnych formach. Najczęściej znaleźć go można w formie krawężników lub betonowego murku oporowego. Jak samemu zrobić obrzeża betonowe?
Korzystając z betonowych krawężników, należy pamiętać, że powinny być one osadzone w 10–15-centymetrowej warstwie półsuchego betonu. Krawężniki należy wsunąć w beton, a następnie obrobić je betonem od ich wewnętrznej strony. Niezwykle ważne jest, aby krawężniki były osadzone w pionie oraz na jednakowej wysokości. Ułożone i przytwierdzone krawężniki nie wymagają dodatkowego fugowania, dlatego ich montaż jest niezwykle prosty i stosunkowo szybki. 
Metalowe obrzeża ogrodowe to trwałe i odporne na wiele czynników materiały, które uznawane są za jeden z lepszych wyborów pod względem wizualnym. Metalowe obrzeża najczęściej wykonane są ze stali nierdzewnej, stali ocynkowanej lub z cortenu. Metalowe obrzeża można podzielić na dwa rodzaje: obrzeża, które mają jedynie funkcje oddzielające poszczególne miejsca w ogrodzie, oraz na obrzeża, które wystają ponad powierzchnię ogrodowego trawnika i tym samym pełnią dodatkowo funkcję dekoracyjną.
Popularne są także obrzeża ogrodowe wykonane z tworzyw sztucznych. Te obrzeża z pewnością uznać można za tanie obrzeża ogrodowe, ponieważ ich cena jest znacznie niższa w porównaniu z wymienionymi wcześniej rodzajami obrzeży. Chociaż wiele osób uważa obrzeża ogrodowe z tworzyw sztucznych za mało dekoracyjny, to producenci tego typu elementów ogrodowych wprowadzają coraz więcej atrakcyjnych modeli takich obrzeży.
Zdjęcie: Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!