Data publikacji:

Zabawy andrzejkowe - jak zorganizować, jak się przygotować, jak się ubrać?

Zabawy andrzejkowe są równie popularne wśród dorosłych, jak i dzieci. Dla dorosłych jest to bowiem możliwość spotkania w gronie starych, dobrych znajomych lub zapoznania zupełnie nowych osób, a z reguły towarzyszą temu muzyka i tańce do białego rana. Andrzejki dla dzieci to czas magii, wróżb, odkrywania tajemnic związanych ze zwyczajami ludowymi oraz przepysznej, bo słodkiej, wyżerki. Z naszego poradnika dowiesz się, jakie są najciekawsze zabawy andrzejkowe dla dorosłych i jakie zabawy andrzejkowe dla dzieci możesz zaproponować małym imprezowiczom. Sprawdź, jak się przygotować do udanej zabawy andrzejkowej, jak się ubrać i co ze sobą zabrać?
zabawa andrzejkowa

Zabawy andrzejkowe - wróżby dla dorosłych

Zabawy andrzejkowe dla dorosłych to nie tylko sztampowe lanie wosku przez klucz, wróżenie z cieni i wyciąganie karteczek spod poduszki. Poniżej przedstawiamy propozycje mniej znane. Twoi goście będą nimi oczarowani.

1) Balony

To świetny pomysł na rozpoczęcie imprezy andrzejkowej. Przed nadmuchaniem balonów włóż do środka karteczki z napisami: nowy samochód, dziecko, awans w pracy, miłość, podróż dookoła świata, pieniądze, zmiana diety. Gość przy wejściu przebija jeden balon i sprawdza, co go czeka w najbliższej przyszłości. Jeden balon zostaw bez karteczki… Oznaczać będzie niewiadomą.

2) Słomki miłości

Każdy gość otrzymuje słomkę w innym kolorze, a następnie wrzuca ją do miski z wodą. Osoby, których słomki jako pierwsze się zetkną, połączy wieczna miłość.

3) Miłosny makaron

Zabawa andrzejkowa dla kobiet, ale mężczyźni także mogą wziąć w niej udział. Każda osoba wybiera inny kształt nieugotowanego makaronu. Następnie ugotujcie wszystkie makarony. Makaron tej pani, który najszybciej wypłynie na powierzchnię wody zwiastuje jej prędkie zamążpójście.

 4) Dwie połówki orzecha

Kilka orzechów włoskich przedzielcie na pół, tak aby poszczególne części tworzyły łódki pływające po wodzie. Każdy z gości dostaje dwie połówki i do obu wkłada karteczki - jedna połówka to karteczka z jego imieniem, a druga - z imieniem wymarzonej osoby. Łódeczki lądują w wodzie. Jeśli płyną do siebie, oznacza to udany związek. Jeśli się oddalają, para się rozstanie. Oznacza to także, że nie warto rozpoczynać randkowania z osobą o imieniu widniejącym na papierku.

5) Wróżenie z kubków

Umieśćcie pod kubkami różne przedmioty. W zależności od tego, co odkryje gość, taki los czeka go w najbliższej przyszłości. Symbolika jest następująca: moneta to bogactwo, pierścionek - ślub, cukier - szczęście, liść laurowy - sława, kompas - daleka podróż, cukierek - narodziny dziecka, klucz oznacza przeprowadzkę.

Gry i zabawy andrzejkowe dla dzieci

Zabawy na andrzejki dla dzieci angażują najmłodszych we wspólną zabawę z rówieśnikami. Większość z nich powinna jednak odbywać się pod nadzorem dorosłych. Zaproponuj dzieciom: lanie wosku przez klucz, wędrówkę butami w stronę drzwi, przygotowanie ciastek z wróżbą, odgadywanie kształtów z cieni rzucanych na ścianę czy wróżenie ze słomek.

Jak się ubrać na andrzejki?

 Sztampowym przebraniem na andrzejki jest strój wiedźmy, czarownicy i wróżki. Czarna peleryna, różowe włosy, różdżka, kapelusz i… już można maszerować na andrzejki! Dla odważniejszych dorosłych proponujemy maskę czarownicy z dłuuugim nosem i złośliwym uśmiechem bez zębów.
Wymarzony strój na andrzejki dla dziewczynki to wiedźma albo wróżka. Niech twoje dziecko spełni swoje oczekiwania podczas zabawy andrzejkowej.
Jeśli jednak twoja mała dziewczynka z jakiegokolwiek powodu woli się ubrać w dowolną suknię, spraw, aby ta szeleściła, świeciła się i dobrze kręciła. Słowem - dobra opcja to sukienka karnawałowa.
Wybierz dowolny strój karnawałowy dla chłopca albo przebranie typowo związane ze światem czarów - czarodziej, wiedźmin, czarnoksiężnik. Chłopca możesz też ubrać w ładną koszulę, spodnie z szelkami i muchę.
Dobre przebranie na andrzejki dla mężczyzny to strój czarodzieja. Jeśli jesteś kobietą i na czas zabawy andrzejkowej chcesz przywdziać strój seksownej wiedźmy, wszyscy będą wodzić za tobą wzrokiem.
Mniej mroczne oblicze czarodziejskiego świata dla pań to propozycja przebrania na andrzejki za wróżkę

Jak się przygotować na zabawę andrzejkową?

Pierwsza rzecz to dobry nastrój, druga to odpowiednie przebranie na andrzejki (ale o tym już było), a trzecia to menu.
 Spraw, by menu andrzejkowe było dostosowane do nastroju imprezowego tej nocy. Zrób cynamonowe babeczki, ciasteczka z wróżbą, miłosne kanapeczki, magiczne drinki. Proste zimne przekąski to: paszteciki ze szpinakiem, sałatka z granatem i gorgonzolą, sałatka z kalafiora i kukurydzy. Możesz zaserwować krewetki w ostrym sosie, tortille z mozzarellą i szynką parmeńską oraz makaron z łososiem.
 Stwórz magiczny klimat - noc andrzejkowa powinna błyszczeć srebrem i złotem. Zapal małe świeczki albo przywieś na ścianach lampki choinkowe.
Możesz też zaproponować gościom oglądanie filmów pełnych magii, dostosowanych do wieku. Dla dzieci będą tu na przykład wszystkie części filmów DVD z przygodami Harry’ego Pottera, „Czarnoksiężnik z Krainy Oz” czy też „Czarodziejka z księżyca”. Dla dorosłych atrakcją w noc andrzejkową może okazać się wyprawa do Kopalni Soli w Wieliczce, na głębokość 135 metrów pod ziemią, w poszukiwaniu figury świętego Andrzeja.
Jeśli zabawy andrzejkowe spędzasz w gościach, zabierz dobre czerwone wytrawne wino, zdrowe przekąski i naręcze napompowanych balonów zamiast kwiatów :)
 Z naszymi podpowiedziami sprawisz, że zabawy andrzejkowe staną się ciekawe, a mali i duzi goście zapamiętają je na długo.
Autorka: Ewa Doniec