Data publikacji:

Nowoczesne zadaszenie tarasu: ciekawe inspiracje

Taras to miejsce, w którym możemy zrelaksować się po długim dniu pracy, porozmawiać z rodziną i przyjaciółmi, urządzić grilla lub przyjęcie. Czasami tego rodzaju aktywnościom na przeszkodzie stoi mocne światło słoneczne. Zwłaszcza w upalne dni nagrzewa ono meble ogrodowe oraz posadzkę, zniechęcając skutecznie do odpoczynku na świeżym powietrzu. Podobny problem pojawia się w deszczowe dni, które również mogą przekreślić nasze plany. Dlatego tak wiele osób decyduje się na instalację zadaszenia tarasu, jakie jednak nowoczesne rozwiązania wybrać? Podpowiadamy.
Nowoczesne zadaszenie tarasu: ciekawe inspiracje

Zalety i wady zadaszenia tarasu

Jak już zaznaczyliśmy, zadaszenie pozwala korzystać z tarasu zarówno w deszczowe, jak i bardzo słoneczne dni. Nadaje też chronionej przestrzeni dodatkowego klimatu i może stanowić interesujący element dekoracyjny domu. Oczywiście tarasowe dachy mają też swoje minusy. Wymagają bowiem regularnego czyszczenia, zwłaszcza gdy w pobliżu znajdują się wysokie drzewa. Dach może też odcinać pewną ilość naturalnego światła normalnie dostającego się do wnętrza domu. Dotyczy to zwłaszcza tarasu połączonych np. bezpośrednio z salonem. Warto wziąć pod uwagę ten problem podczas planowania konkretnych rozwiązań konstrukcyjnych.

Pomysły na nowoczesne zadaszenie tarasu

Poniżej zebraliśmy najpopularniejsze sposoby nowoczesnego zadaszenia tarasu.

Nowoczesne zadaszenie tarasu w bryle budynku

Zadaszenie tarasu może być częścią projektu architektonicznego budynku, na który możemy mieć bezpośredni wpływ na etapie projektowania. Krzykiem mody są minimalistyczne dachy wykonane z podwieszanych betonowych płyt, świetnie pasujące do nowoczesnych realizacji. Mogą posiadać wbudowane oświetlenie, a nawet prześwity. Często stawia się również ażurowe drewniane werandy zlewające się lub kontrastujące z elewacją budynku.

Nowoczesne zadaszenie tarasu z drewna

Jeżeli nie chcemy stawiać werandy, możemy również postawić na klasyczny dach z drewna. W zależności od powierzchni tarasu, będzie on podpierany za pomocą słupów wspornikowych lub zostanie podwieszony. Konsumenci decydujący się na ten typ zadaszenia mogą wybierać spośród wielu rodzajów drewna, a także sposobów jego łączenia. Nowoczesne inwestycje tego typu wykorzystują najczęściej ażurowe konstrukcje z lameli.

Szklany dach oparty na drewnianym szkielecie

Szklany dach oparty na drewnianym szkielecie to kolejne często spotykane rozwiązanie, które świetnie wpasuje się nowoczesną architekturę. Współczesne aranżacje preferują drewno o naturalnym lub jasnym kolorze (np. białym), albo czarnym. Pamiętajmy, że dach tego typu jest cięższy od zwykłych konstrukcji, wymaga też regularnego czyszczenia, nie zapewniając przy tym odpowiedniej ochrony przed słońcem (nawet w przypadku mlecznych lub dymionych tafli). Z drugiej strony przeszklenie ułatwia np. hodowlę roślin tarasowych.

Szklany dach oparty na aluminiowym szkielecie

Szklane zadaszenie na szkielecie z aluminium jest, w zależności od metrażu i wykorzystanych materiałów, tańszym lub nieco droższym rozwiązaniem. Metalowe ramy mogą być cieńsze od drewnianych, co nadaje konstrukcji dodatkowej lekkości. Sprawdzą się idealnie zwłaszcza na większych powierzchniach.

Zadaszenie z tworzywa sztucznego na drewnianym lub aluminiowym szkielecie

Konstrukcja jest tutaj podobna, jak w przypadku zadaszenia szklanego, ale zamiast szklanych paneli wykorzystujemy tańsze wykonane z tworzywa sztucznego (poliwęglanu) dostępnego w wersji przezroczystej i mlecznej. Dobrze zaaranżowane panele nie będą różniły się aż tak bardzo wizualnie od szklanych.

Zwijane rolety

Interesujący pomysł na nowoczesne zadaszenie tarasu. Na podpartym kolumnami szkielecie rozpostarta jest zwijana ręcznie lub mechanicznie roleta wykonana z metalu, tworzywa lub tkaniny. Popularnym typem są tutaj rolety rzymskie. Jest to bardzo uniwersalne rozwiązanie, które pasuje do większości stylów architektonicznych. Dzięki możliwości zwijania całości możemy cieszyć się dowolną ilością światła, w zależności od nastroju i potrzeb.

Składana markiza

Kolejne rozwiązanie dla niezdecydowanych właścicieli tarasów to markizy. Rozwiązanie to nie wymaga dużej ingerencji w konstrukcję tarasu (słupy, belki) i jest też stosunkowo tanie. W sklepach znajdziemy bogaty wybór modeli o różniących się mechanizmach składających konstrukcję, które mogą być wykonane na wymiar według życzenia klienta. Sprawdzą się do ochrony przed wiatrem i deszczem. Są wykonane z tkaniny, którą przynajmniej raz w sezonie trzeba dokładnie wyprać lub wyczyścić.

Namiot z tworzywa lub tkaniny

Względnie tanie rozwiązanie, które sprawdza się przede wszystkim w sezonie letnim, choć konstrukcję można zamontować na stałe. Nowoczesne rozwiązania w tej kwestii nie przypominają w żadnym stopniu typowych namiotów, które spotkamy np. na imprezach plenerowych. Są wykonane z wysokiej jakości materiałów, które świetnie uzupełnią wygląd tarasu. Dzięki zasłoną sprawdzą się zwłaszcza na bardzo wietrznych działkach.

Napinane zadaszenie typu żagiel

Napinane zadaszenie do rozwiązanie znane chociażby z wielu restauracji i hoteli. Świetnie sprawdza się też w dużych przydomowych tarasach. Trójkątny materiał, najczęściej wykonany z białego płótna, rozpinany jest pomiędzy kilkoma słupkami wspornikowymi. W razie potrzeby, możemy rozwiesić nawet kilka nakładających się na siebie płacht, otrzymując bardzo ciekawe efekty.
Zdjęcie: Envato Elements